Devre üzerine Pic programlama portu koymak ?

Başlatan RePtiR, 05 Şubat 2013, 23:45:59

RePtiR

Yaptığım bir devre açık havada çalışacağı için etrafına plastik eritmeyi(devreyi tamamen izole etmeyi) düşünüyorum.

ilk sorum: pic'i devre üzerinde programlayabiliyormuyuz ?
eğer programlanabiliyorsa;
16F877A nın hangi bacaklarını dışarı çıkış vermem lazım.
kullandığım programlayıcı budur.
16F877 nin hangi bacaklarını programlayıcının ICSP çıkışındaki hangi uçlarına bağlamam gerekir ?

teşekkürler.

Mucit23

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

vardar07

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Şubat 2013, 00:16:15
http://www.linkcim.com/?q=icsp

Üstad cevabına hayranım ancak?

Alıntı yapılan: RePtiR - 06 Şubat 2013, 00:28:19
http://web.itu.edu.tr/~cibooglu/ICSP.pdf

Arkadaşında cevabına hayran kaldım. şimdi esas cevap...?

benimde öğrenmek istediğim ICSP uçlarını entegreyi sökmeden uygulanabilirmi (sisteme enerji vermeden veya çalışırken) veya jumper ile ayırarakmı vermek lazım.?

ete

Bu konu sitede daha öncede işlendi. Programlama için 3 adet pin kullanılır. Bunlar MCLR pini programlama voltajı için, Portb.6 pini Clk girişi ve Portb.7 ise Data girişi olarak kullanılır. Bu pinleri kullanarak pic i kart üzerinde programlayabilirsiniz ancak pinler devrede başka yerlere bağlı ise programlamaya engel olurlar. Bu nedenle bu pinler ICSP soketine direk bağlı olmalı devreye ise en az 1K lık direnç ile bağlanmalıdırlar. 1K yerine 4K7 veya 10 K olursa hiç sorun kalmaz. Ama ben genelde 1k ile sorunsuz programlayabiliyorum.  Yada direnç izolasyonu yerine jumper veya dip sw gibi elemanlar kullanabilirsiniz.
Ete

muratguenduez

hocam icsp ile programlama yaparken, devrenin enerjisini kesmemiz gerekiyor mu ? yani kesmezsek o pinleri de kullanıyosak

haliyle pic enerjili iken iş yapmak isticek mi ?

karmaşa çıkar mı ?

yazılımda bişey eklememiz ya da yazmamız gereken bişeyler var mı ?

teşekkürler

ete

Elbette devre voltajını kesmek gerekir. Ayrıca ICSP pinleri (Data-CLK ve MCLR) ana devreden en azından 2k2-4K7 gibi dirençlerle izole edilmelidir. Aksi taktirde programlamada sorun çıkar.
Yazılımda bir değişiklik yok.
Zif soketten yaptığını programlamada bir yerde ICSP programlamasıdır. Uçlar zif sokete taşınmıştır. Tek farkı ortada devre yoktur. Devreyide izole ederseniz sanki zif sokette programlıyorsunuz gibi olur.

Ete

muratguenduez

izoleden kasıt gnd ye mi bağlamaktır ? yoksa atıyorum mclryi output olarak kullandım ve bir transistör sürüyorum, arada da 220R direnc var. nasıl olmalıdır bağlantı, picden gnd yemi 2.2k ?

Burak

Microchip'in yayınladığı bir Uygulama notundan alıntıdır ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: ete - 09 Eylül 2015, 15:23:48
Ayrıca ICSP pinleri (Data-CLK ve MCLR) ana devreden en azından 2k2-4K7 gibi dirençlerle izole edilmelidir. Aksi taktirde programlamada sorun çıkar.
Ete

Yani bu pinleri devreye daha hiç bağlamadan önce en az 1 k lık (2k2-4K7 daha uygun) dirençten geçirmen gerekiyor.Ki bu pinleri devrede bu direci hesaba katarak kullanabilirsin.(transistör.opto...)
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

muratguenduez

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 09 Eylül 2015, 15:44:22
Yani bu pinleri devreye daha hiç bağlamadan önce en az 1 k lık (2k2-4K7 daha uygun) dirençten geçirmen gerekiyor.Ki bu pinleri devrede bu direci hesaba katarak kullanabilirsin.(transistör.opto...)

yani ben transistöre mclr pininden çıkarken 220R yerine 2.2k ile mi çıkmam lazım. bu durum devremi değiştirmez mi ?

muratguenduez

bu mclr illa pull up la mı olacak yani mclr on mu olması lazım yaptığım yazılımda. mantığı nedir ? şöyle bişey mi; mclrye 1 veriyor pici master resette tutarken data girişi yapıp öyle mi tamamlıyor ?

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: muratguenduez - 09 Eylül 2015, 15:48:05
yani ben transistöre mclr pininden çıkarken 220R yerine 2.2k ile mi çıkmam lazım. bu durum devremi değiştirmez mi ?

Tabiki dediğim gibi devrede bu direnç değerleri büyük önemede sahip olabilir hiçbir önemi olmayadabilir.Bunu devreyi görmeden söylemek yanlış.
Mümkünse direk bu pinleri boş bırakın veya giriş olarak tercih edin.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Burak

MCLR pinleri hiçbir zaman çıkış olarak kullanılamaz .. Bu pin mikrodenetleyicide master reset yaratmak yada sigorta ayarlarından gerekli ayarları yaparak onu sadece giriş olarak kullanmamıza olanak verir .. Eğer bu pini giriş olarak kullanmak istersen MCLR OFF sigorta ayarı ile yoluna devam edeceksin ... MCLR pini programlama esnasında 9.5 volta kadar yüklenebilen bir CMOS yapıda giriş port pinidir ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

muratguenduez

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 09 Eylül 2015, 16:00:12
MCLR pinleri hiçbir zaman çıkış olarak kullanılamaz .. Bu pin mikrodenetleyicide master reset yaratmak yada sigorta ayarlarından gerekli ayarları yaparak onu sadece giriş olarak kullanmamıza olanak verir .. Eğer bu pini giriş olarak kullanmak istersen MCLR OFF sigorta ayarı ile yoluna devam edeceksin ... MCLR pini programlama esnasında 9.5 volta kadar yüklenebilen bir CMOS yapıda giriş port pinidir ...

Burak

tamam giriş olarak kullandığımı varsayarsam, pulldown ile gndye bağlicam 1k. icsp bağlantısı nasıl olacak o takdirde ?