led tabela besleme sorunu

Başlatan pwm3434, 14 Şubat 2013, 11:28:23

pwm3434

Led tabela yapıyorum. Transistörleri  tetikleyemiyorum. led tabela devresinin proteus çizimini ve pbp kodlarını ekledim bir zahmet bakabilirmisiniz.

Mucit23

Yanlış yerde yanlış tip transistör kullanıyorsun. Bu NPN Transistör kullanacaksan eğer tabela üzerindeki ledlerin + larını birleştirip + beslemeye bağla, - uclarını ise transistörün kollektörüne bağla. Eğer yine bu tip bağlantı kullanacaksan NPN transistör yerine PNP transistör kullanmalısın. BD136 iş görür.

Mosfet kullanacaksan durum yine aynı.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

pwm3434

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Şubat 2013, 11:41:50
Yanlış yerde yanlış tip transistör kullanıyorsun. Bu NPN Transistör kullanacaksan eğer tabela üzerindeki ledlerin + larını birleştirip + beslemeye bağla, - uclarını ise transistörün kollektörüne bağla.

bd135'e  niçin  yanlış transistör  dedin ki  anlayamadım.  katoloğunda npn  yazıyor  neyse  pekiyi sorun  ne ki acaba isis çizimim deki  devre  çalışmadı,  transistörün yapısı ile mi  alakalı ki.  sonuç  olarak senin dediğin gibi yapacak  olduğumda da bd 135'in kollektörü vdd beslemeli olmuş oluyor.  bende  ledlerin katod uclarını ortak gnd yapmışdım.

İlyas KAYA

Sayın PWM3434;

PCB yi görmeden kesin birşey söylemeyem  İsiste çiziminiz hatalı.
Belki pcb de düzeltmişsinizdir. PCB yi de eklerseniz kontrol edelim.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

pwm3434

pcb yok  şu  an  için  çünkü devreyi  delikli pertinaxa  montalama yapmıştım.
kayatech  neresi  hatalı ki  fark edemedim. harfleri  oluşturan şerit  led'in  yerine logıcstae prob  kullandım bu  noktada mı  hata  var. mucit23'ün  dediği gibi  yaptım  oldumu  ekte

ete

Şema doğru ama eksiği var. Ledlerin akım sınırlama dirençleri eksik.
He rbir led'in çalışma (forward) voltajı farklıdır. 12V ilse besliyor isen ya GND hattına yada 12V tarafına seri bir akım sınırlama direnci eklemen gerekir.
Formül, R=(12- (Led adedi*LedVoltajı))/0,02
Led adedi, terimine dikkat etmen gerekiyor. 12V ile sürebileceğin led adedi dir bu. Genelde 3 adet led sürülür. Diyelimki Led 3V ile sürülüyor. O halde 3 adedi 9 V eder.  Bu durumda R=(12-3*3)/0,020= 150 ohm direnç eklemen gerekir.

Ete

pwm3434

ete  hocam  hazır  şeritlerden  kullandım, extra  bir  direnç'e  daha  ihtiyaç  varmı. dsn  dosayasına  hazır  şerit led  kullandığımı  yazdım.

ete

Onu görmedim. Hazır şerit ise ayrıca dirence gerek yok onların kendi akım sınırlama dirençleri var zaten.
Ete

pwm.c

Transistörleri ortak kollektör bağlamışın. bu durumda 5v vererek 12v çıkış alamassın.
emiterler GND şaseye bağlanmalı kollektörler ile ledleri sür. örnek istiyorsan röle sürücülerini incele.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Mucit23

Alıntı yapılan: pwm3434 - 16 Şubat 2013, 13:02:22
bd135'e  niçin  yanlış transistör  dedin ki  anlayamadım.  katoloğunda npn  yazıyor  neyse  pekiyi sorun  ne ki acaba isis çizimim deki  devre  çalışmadı,  transistörün yapısı ile mi  alakalı ki.  sonuç  olarak senin dediğin gibi yapacak  olduğumda da bd 135'in kollektörü vdd beslemeli olmuş oluyor.  bende  ledlerin katod uclarını ortak gnd yapmışdım.

Bende pwm.c nin demek istediğini söyledim. NPN transistörün kullanma şeklin yanlış. Burada PNP tansistör kullanmalısın
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

İlyas KAYA

İsis de 7805'in in kısmına sistemin 5V pinini bağlamışsınız. Eğer pcb ye aktarmış olsaydınız girişdeki gerilim direk olarak entegrelere gidecekti. Ama pertinaxda yaptığınız için böyle bir hata yapmamışsınızdır.

Devreniz normalde çalışıyor. Eğer şerit led kullanıyorsanız yukarıda arkadaşların da dediği üzere tekrardan direnç takmanıza gerek yok.

Eğer besleme yetersiz geliyorsa LED driver(SMPS) kullanın. Normal SMPS lerde yüke göre;Gerilim sabit akım değişirken, LED sürücülerde akım sabit gerilim değişkendir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

pwm3434

teşekkürler  hepinizden ete hocamıza da  minnettarız.    şu  an  tabelayı  kullanılır  durumda.