baskı devre çizimi ve pratik yöntemler

Başlatan kotan04, 17 Şubat 2013, 20:30:30

kotan04

merhaba arkadaşlar ve  sayın ete hocam malum hepimiz çeşitli projeler üzerinde çalışıp kimisini similasyon olarak deniyoruz kimisinide gerçek olarak hayata geçiriyoruz baskı devre aşamasında ise farklı programlar ve herkesin geliştirdiği pratik yöntemler ile projelerimizin baskı devresini çiziyoruz. similasyon programım isis baskı devre içinde ares kullanıyorum  genelde işlemci ve 74 serisi entegreler ile çoklu çıkış kullanarak projeler yapıyorum mesela 20 transistör 30 transistör ve 3 katı direnç bağlantıları yapıyorum ve bunları tektek çalışma sayfasına yerleştiriyor aralıklarını nizami bir şekilte tek tek ayarlıyorum ve bu uzun zaman alıyor bununla birlikte entegerelerin pin yapısından dolayı çeşitli atlamalar yapmam gerekiyor bu şekilde  hata oranını en aza indirmeye çalışarak çizimlerimi yapıyorum gerekirse baskı devreleri 3 -4 defa çiziyor ve çizimlerdeki karmaşıklığı en aza indirmeye çalışıyorum şimdi sizlere sormak istediğim şeyler var

*** mesela devrede 30 transistör var ben bunların tümünü seçip bir kerede sayfaya belli aralıklarla yerleştirebilirmiyim ? yoksa tektek yerleştirmeye devammı etmek gerekiyor ?

*** kendimiz diyleimki malzemeleri yerleştirdik sonra tümünü seçip hizalama gibi işlemler yapabilirmiyim

*** sizlerin geliştidği pratik yöntemler varmıdır?

bu ardada auto router yöntemi ile çizimi yaptırıyorum ardından ufak düzenlemer yapıyorum bilginize saygılar

İlyas KAYA

Sayın kotan04;

Ares deki "Auto Placer" işinizi görmüyor mu ?

Soket gibi malzemeler yahut kesin yeri belli olan malzemeleri el ile yerleştirin.
Daha sonra "Tools" Menüsünden "Auto Placer" seçin.

PCB boyutlarının daha önceden belirtilmiş olması gerekir ( Board edge )

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

kotan04

merhaba kayatech bey

Auto Placer ile dizilim yaptığım zaman rastgele transistörleri serpiştirmekte mesela 16 adet transistörü yanyana dizebilse belkide böyle bir özellik vardır ama ben bulamadım belkide yoktur :)