OSC değeri

Başlatan efsanepoldem, 21 Şubat 2013, 17:30:02

efsanepoldem

Arkadaşlar merhaba. Bildiğimiz üzere 12f675 te osccal  değerini tekrar yüklemek için  defıne osccal_1k yazıyoruz buraya kadar herşey normal. Benim öğrenmek istediğim farzedelim bu değeri yanlışlıkla sildik bu entegreye tekrar oscal değerini yüklemek mümkün değil mi? Yani bunu çöpe mi atacağız.

Mucit23

Ete hoca anlatmıştı bunu, En pratik yol başka bir 12F675 in osccal değerini okuyup yerine yazmak. Veya Pickit2 nin osccal oluşturma desteği vardı. Onu kullan
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Bir frekansmetreniz var ise kolaylıkla yeni OSCAL değerini bulabilirsiniz.
Basit bir program yazmıştım. 12F 675 calibrasyon değerini hesaplayıp yerine yazmak için kullanmıştım bir zamanlar.
Bu programı sildim çünki bir kaç satırdan ibaretti.
Yaptığı iş şöyle,
Genelde 3F34 gibi bir değer vaeriliyor OSCAL değeri olarak. Yani $34 yazılıyor OSCCAL registerine.
Bu veya farklı bir değeri rastgele veriyorsunuz.
İki buton giriş olarak ayarlanmış iki pine bağlanıyor. Sİgorta ayarlarından INTRC_CLK_OUT seçeneği seçilerek clk çıkışı frekansmetre ile ölçülüyor. Diyelimki frekans beklediğinizden fazla o halde azalt butonuna basıyorsunuz OSCCAL=OSCCAL-1 (veya 5 gibi bir değer olabilir)
Bu şekilde en uygun frekansı bulana kadar OSCCAL değerini değiştirip sonunda elde edilen değeri eeproma yazdırıyorsunuz.
SOnra 675 i programlayıcıya takıp son adrese 3FXX şeklinde bulunan değeri yazdırıyorsunuz.
Hepsi bundan ibaret.
PicKit2 de bu özellik var zaten . Kendisi otomatikman en uyguyn OSCCAL değerini bulup entegreye yazmaktadır.

Ete