lcd yardımm

Başlatan bahdiyarusta, 03 Mart 2013, 15:53:30

bahdiyarusta

arkadaslar ete hocanın bir projesini yapmaya karar verdım ama ısısde çalısıyor pratıkte sadece ekranda ısık war hıç yazı gelmiyor.. ama ben bu programı dahılı osc ile kullanmak istiyorum 10mhz kodu ona göre değiştirdim bir de lcd 1x16 ...  lcd ile ilk devrem ama sonuç alamadım yardımlarınızı bekloıymm teşekkurler...   kaynak dosyaları ekte var
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

toprak

LCD nin VEE ayağına değişken bir direnç bağla yeniden dene. Değişken direç 1K olabilir. Değişken direncin ayar ucunu (ortadaki) lcd'ye bir ucunu artıya bir ucunu eksiye bağla. Sonra devreni yeniden çalıştır. Yazı yoksa değişken direç ile oyna. Büyük ihtimalle yazı gelir.
Aşağıdaki şemadaki gibi değişken direnç bağla.

Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

bahdiyarusta

arkadaslar bu desrtekı frekansmetre uygulamasını proje olarak yapmaya çalısıyorum ama sımılasyonda çalısan bı devre mı yoksa uygulamada da çalısır mı
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

ete

Frekansmetre çalışan bir devredir. Ancak dersteki hali ile değil Ete projelerinde verilen preanfi devresi ile birlikte yapman daha doğru olur. O hali ile yalnızca 0-5v seviyesine sahip sinyalleri sayabilir. Preanfi ise daha küçük seviyeli ( mv seviyesindeki ) daha doğrusu zayıf sinyalleri bile sayabilir.
Ete