kesme konusunda yardım

Başlatan feridoo, 24 Mart 2013, 14:27:35

feridoo

Merhaba arkadaşlar:
öncelikle mikroişlemciler konusunda profosyonel olmadığımı belirteyim. amatör olarak uğraşıyorum. forumda bu konuda araştırma yaptım ama ya bilgi yönünden çok zayıfım yada gözden kaçırdığım birşey var  :-[  iki tane 16f877 arasında seri haberleşme yapıyorum. seri haberleşme için kullandığım portlar picin  birinde porta.1 ve porta.0 diğerinde ise portd.0 ve portd.1 portb lerde ise 7 tane buton bağllı. şimdi yapmak istediğim şu. piclerden herhangi birinde butona basıldığında diğer pice veri gönderecek veri gönderilen pic o esnada gelen veri ile ilgili komut satırına gidip veriyi kaydetmeli. bunun için kesme kullanmam gerekirmiş. fakat ben kullanmak istediğim portları kesme portu olarak nasıl ayarlayacağım onu anlamadım. kesme kullanılırken belli portlarmı kullanılıyor yoksa isteğimiz port kullanılabilir mi?
bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. teşekkürler

ete

Yapmayı planladığın sistem için gerekli olan kesme şekli Usart yani donanımsal üniversal seri port kesmesi dir.  Bazı pic lerde bu Universal Seri port donamsal olarak vardır. Yazılımla bunu aktif edersen  biri diğerinin yolladığını otomatik alır. Böylece senin haberleşme pinleri başında  oturup veri geldimi diye beklemen gerekmez. Aksi taktirde senkron yakalama sorunu yaşarsın.
Bu sitede gerek algoritma çalışmalarında (master slave ilişkisi) gerekse projeler kısmında usart kesme örnekleri bulabilirsin.  Arayacağın konu Usart kesmesi dir.
Ete