C

PICKIT2 CLONE - USB PIC PROGRAMLAYICI

Başlatan cevat, 19 Mayıs 2013, 15:47:14

acemdiyarı

Alıntı yapılan: 1956 - 20 Aralık 2014, 13:17:03
Bir site buldum ilgilenenler için faydalı olabiilr.
http://elecfan.persianblog.ir/post/11/

Bu devrenin malzeme listesini göremedim, benmi bulamadım yokmu acaba, ?

fatih53

Merhaba, 1. sayfada (Cevat) arkadaşın resmini koyduğu pıckıt2 clone'nin malzeme listesini çıkardım acaba eksik veya yanlış birşey varmıdır diye sorcaktım ve bazı malzemelerin detayları yok bana yardım edebilir misiniz teşekkürler.

4 adet npn bc-547,548  (baskı devredeki deliklere uyarlarmı??)    ********
1 adet pnp bc-557,558  (baskı devredeki deliklere uyarlarmı??)    ********
2 adet led
1 adet 4mhz kristal(osilatör)
2 adet 22 piko farad kondansatör(kıristal ayaklarına)
2 adet 47UF kondansatör(+/-kutuplu)
2 adet 10UF kondansatör(+/-kutuplu)
3 adet 100NF kondansatör
6 adet 10K direnç
4 tane 33ohm direnç
1 adet 1K direnç
5 adet 4.7K direnç
1 adet 330ohm direnç
1 adet 100ohm direnç
1 adet 2.7K direnç
1 adet 100k direnç
1 adet usb girişi    ( hangi tip olduğu bilinmiyor ???  )      *************
1 adet DZ 4.3 diyot  ( bu diyodun başka bir ismi varmıdır ???)      ********
1 adet 680UH bobin
1 adet pıc 16f2550 (ayağıyla)
1 adet 1N4148 diyot
1 adet zif söket
1 adet buton
4 adet köprü

ete

Kristal 4 Mhz değil 20 Mhz olacak.
Dz4,3 diyot 4,3V luk zener diyottur.
Transistörler yerine uyar.
Usb giriş fişi standart printer tipi usb dişi fiş olacak. Usb printer kabloların bir ucu pc ye giriyor diğer ucu printer e girer bu soket printer üzerindeki soketin aynısıdır.

Ete

fatih53

ete

Bu arada unutmayın tek bir PicKit2 şeması vardır. Orijinal şema Microchip firması tarafından hazırlanmıştır.
Clon dediğimiz uyarlamalar bu şemanın farklı uyarlanmış şekilleridir. Orijinal şema hem 3V hemde 5V işlemciler için otomatik çalışacak durumdadır ve üzerinde ZIF soke yoktur. 3V işlemci (Yalnızca 3V ile çalışan gurup) çok fazla kullanılmadığı için genelde 5V ile çalışan versiyonlar yapılıp üzerine ZIF soket entegre edilmiştir. Kimisinde 3V-5V seçimi switch yada jumper la seçilecek hale getirilmiş işin otomasyonunu sağlayan bir çok eleman devreden çıkartılarak basitleştirilmiştir. Kimisinde daha da basite indirgenerek 3V alternatifi kaldırılmıştır. Bu nedenle farklı şema arayışına girmeyin ve lazım olunca orjinal şemaya bakınız.

Ete

fatih53

Bu resimde ki devreler aynı fakat transistörlerin değerleri farklı acaba hangi değerler doğrudur.ve
devrede kullanılan kondansatörlerin voltajları yazmıyor.yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

**
npn=bc337
pnp=bc327

diğeri ise;
**
npn=bc547
pnp=bc557

fatih53

Hangisine bakarak devreyi yapmam gerekir şemada ki yollar ve bazı malzemelerin değerleri aresteki değerlerden farklı.
ve kondansatörlerin voltaj değerleri yazmıyor.
lütfen biri bana yardımcı olabilir mi Teşekkürler.

ete

İkiside doğru. Transistörler farklı üreticilerdn seçilmiş o kadar hepsi çalışır. Kondansatör voltajı için biraz derin düşünürseniz bulursunuz. Devre 5v ile besleniyor. Programlama voltajı için 5 v dan yaklaşık 13v elde ediliyor o hslde bütün elemanlar 16v luk olsa yeterlidir. Çok ince hesap isterseniz, 5V ile çalışan kısımlara 10V luk kondansatör programlama voltajı elde edilen bölüme 16v luk kondansatör takmanız yeterli. En iyisi hepsini 16 v luk alın olsun bitsin.
Ete

fatih53

Merhaba , devreyi yaptım sadece pıc'i programlama kaldı malzemelerimin değerleri biraz farklı devre bu şekilde çalışır mı diye soracaktım.Devrenin resimleri ekte.
teşekkürler.

irem

Öğrencilerime yaptırdığım Programlama kartı ve basit deneme kartı gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Programlama kartı için  Cevat beyin devresinde biraz değişiklik yaptım. Deneme kartı ile programlayıcı ıcsp ile iletişim kurabiliyor. Paylaşımından dolayı Cevat beye, Desteğinden dolayı Erol beye çok teşekkür ederim.

irem

fatih53

Cevat bey ve ete hocaya yardımlarından dolayı teşekkür ederim devreyi çalıştırdım sorun 18f2550 de imiş.

Hattuşa

slm arkadaşlar elimde pickit2 clone var ve 18F45K22 yi bununla programlayamadım, pickit2 bu entegreyi desteklemiyor mu? desteklemiyorsa ne yapmak gerekir?

baranekrem9

Destekliyordur büyük bir ihtimal ama senin device dosyan eskidir yenisini google den araştırıp indirerek pickit2 dosyasına atmalısın :)

Hattuşa

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 12 Şubat 2015, 00:58:09
Destekliyordur büyük bir ihtimal ama senin device dosyan eskidir yenisini google den araştırıp indirerek pickit2 dosyasına atmalısın :)

tşk ederim. ekteki dosyayı sitenin birisinden alıp ekledim, şimdi 18F45K22 yi pickit2 görüyor ve programlıyor. yaptığım  tek şey aşağıdaki dat dosyasını pickit2 nin kurulu olduğu c.program files teki dosyaya ekteki "PK2DEvice" dosyasını ekledim. DIKKAT her ihtimale karşı eski dosyanızın yedeğini alın.