Dot-Matrix Ledler ile çalışan Saat

Başlatan ete, 30 Eylül 2011, 10:08:47

kuylus

Dr.Elektronik

mail adresi verebilirmisin

liquid pro

Merhaba
İşinizi için teşekkürler

Sıcaklık göstergesi ile Yardım
2 sensörleri  ile İç ve dış sıcaklık göstergesi odası ( DS18B20) X2 ؟

Dr.Elektronik

liquid pro  ile aynı düşüncelerimiz var ..  Hem  iç sıcaklı hem dış sıcaklı istiyor :) 

kuylus hocam pm attım ..

liquid pro

Alıntı yapılan: ete - 30 Eylül 2011, 10:08:47
Tamamen Matrix ledlerle çalışan bir saat projesidir. Umarım hoşunuza gider.
Dosya içinde açık kodlar devre şeması her şey mevcut.

Ete

eğer 18f452 ile çalışabilecek hex verirseniz (5X8 saat_Matrix )

bana zaman ayırıp mesajıma cevap verdiğin için teşekkür ederim.

ete

Programı 18F452 ye çevirdim ancak deneme fırsatım olmadı. Zaten deneyecek imkanım da yok.
İlişiktedir.

Ete

inan kibar

ete hocam kolay gelsin, bu dosyaların lyt uzantıları mevcut mu acaba yardım edermisiniz, teşk

inan kibar

dot matrix saat tarih projesinin baskı devresini çıkarmam gerekiyor

kuylus

Dosyalar proteus , birde siz hangisinin pcb dosyasını soruyorsunuz, 8x8,8x5,7x5

inan kibar

8x8 i sormuştum, areste açmak için lyt uzantısına ihtiyacım var. teşk

turgut

arkadaşlar merhaba,
ekte yolladığım şemadaki saati yaptım. mahallemize yeni yapılan camiye hayır maksatlı hediye etmek için,  elimde çok eskilerden kalma led li bir kayan yazı kartı vardı. yaklaşık 60cm uzunluğunda ve yine 74hc595 le sürülmüş bir kart.  ana kartını söküp bu şemadaki saatin anakartını adapte ettim. çalıştı. ama bir sorunum var, yardımcı olursanız sevinirim. saat ısıs te sorunsuz çalışıyor ama yaptığım devrede ekran her saniyede pik şeklinde (salise uzunluğunda gibi) gidip geliyor. buna ilave olarakta tarama hızı çok düşük. saniye başı ekranın göz kırpması ve tarama hızındaki yavaşlama gözü çok rahatsız ediyor. işlemci olarak 16f876  kullandım. kristal ise 10 mhz kullandım. devre dizaynı ilk anda dot display olarak dizayn edildiği için sanırım bu tür tarama hızı ve pik atma olayı displayde  seçilemeyebiliyor sanırım,  ama mercekli ledli uygulamalarda çok bariz seçilebiliyor. devre şemasını forum dan almıştım ama forumdaki saat başlıklarını baya incelememe rağmen,  hangi arkadaşın bu devreyi dizayn ettiğini bulamadım. öncelikle tasarlayan arkadaşım bu yazıyı okuyor ise yardımcı olursa memnun olurum. diğer arkadaşlarda bu sorunu nasıl aşabileceğim konusunda fikirlerini sunabilirlerse sevinirim. herkese iyi akşamlar.

sonmoikan

Programa ait genel kodlar ETE hocama ait, geliştirmesini ben yapmıştım. Geçekte denemesini yapmadım.
Fakat Tarama ile ilgili sıkıntın var gibi görünüyor. isis simülasyonda sorun görünmüyor ama gerçek devrede sorun var ise;
SAAT_GOSTER: , TARIH_GOSTER: , HAFTA_GOSTER: ve ISI_GOSTER: isimli etiketlerin en altında bulunan kodlarda:

STL=1:PAUSEUS 2:STL=0  'satır kaydır
           PORTC.BIT0[I]=0
           PAUSEUS 1500
           PORTC.BIT0[I]=1
        NEXT
        PAUSEUS 500
     NEXT

PAUSEUS bekleme sürelerinin değerlerini değiştirerek düzenleme yapabilirsin.

ABDULLAH

ete

Bu devrenin ilk hali benim tasarımımdır. Ancak eğitim amaçlı yapılmış bir devredir ve matrixler şekilde görüldüğü gibi direk picden çıkan uçlarla sürülmüştür. Amaç sistemin çalışma mekanizmasını anlatmak ve anlamaktır. gerçek devre bu şekilde çalışamaz. Zira pic pinleri maksimum 20 ma akım verebilirler bu hali ile birden fazla matrix ledi besleyen beher pinden çekilen akım 20 ma den fazla olacağı için sonunda pic pinini bozacaktır.
Aynı devrenin bir de gerçeğe uyarlanmış hali mevcut idi. Pic çıkışına ULN2803 bağlanarak akım artırılmış idi. Onu yapsaydınız sorun olmazdı diye düşünüyorum.
Tabiiki hangi programı kullandınız oda belli değil. Resim adı olarak UL876 ismi kullanılmış bu sanki ULN li devrenin ismini çağırıştırıyor ama devrede ULN yok. Programdan önce bu hatayı düzeltmelisiniz.
Hep devre diye bahsediyorum. Benim yazdığım program sabit saat gösterimi şeklinde idi. Sonradan bazı üyelerimiz üzerinde oynayarak değişik kodlar yarattılar.
Bu nednele kullandığınız programıda belirtmeniz gerekiyor.

Ete

turgut

ete hocam ve sonmoikan arkadaşım, yardımınız için tşk ederim. anakarttan çıkan 7 adet tarama uçlarını ben bdx54 transistörle sürdüm. sütun taramalarıda 74hc595 entegrelerle uygulandı. saatin çalışması güzel. burda sanırım sorun tarama hızı ile ilgili. tarama çok yavaş.  diplay li uygulamalarda bu tür tarama görünümleri gözle seçilemiyor ama led ve özellikle mercekli led lerde  titreme ve her saniyede pic şeklinde ekranın gidip gelmesi  gözü rahatsız ediyor. burda verilen program dosyasında kullanılan pıc16f876 entegresinin A veya -04 uzantısı bu tür bir tarama hatasına neden olurmu? ben   pıc16f876-04 tipini kullandım. program bu pıc in A serisine göre yazılmış olabilir mi?     programlama bilgim yok malesef, yani programı sadece program cihazından yükleyebiliyorum. ekte tekrar program hex ve bas dosyasını yolluyorum. özellikle son moikan arkadaşım, program bilgim olmadığı için tarama hızını arttırarak tekrar güncelleyebilirse çok sevinirim.   ben saatin video görüntüsünüde  çekip burdan size sunmaya çalışıcam. tekrar tşk ederim.

sonmoikan

Turgut Kardeşim tarama hızını tabi ki değiştirip gönderebilirim.
Fakat tam olarak değerin ne olduğunu kestirmek zor.
Ben 200us daha hızlandırarak yeni dosyaları göndereyim.
Rar içerisine birde 16F876A da ekledim. 
ABDULLAH