F

laptop pili şarj deversi

Başlatan ferdi0435, 05 Ağustos 2013, 00:20:15

ferdi0435

iyi günler
Ben laptopun pilini bir projede kullanmak istiyorum fakat bu laptop pilini şarj etmek için devre lazım . Elinizde var ise paylaşabilirmisiniz ? pil üzerindeki değerler = 14.4 vdc 5200mah

teşekkürler

gs1991apo

pardon birşey demedim..

ferdi0435

sağolun hocam bu bilgileri bir kaç yazıda da okumuştum. Hazır denenmiş devre üzerinden gitmek en mantıklısı sonuç itibari ile ucuz bir pil değil :)

fokas

Ustaların dediği gibi bunların şarj olayı çok farklı.Şarj ederken elimde patlamış ve halıyı yakmıştım.3 lü gurubu ayırmadan ayrı ayrı şarj edebilirsin.Ben aynı şekilde telsizde kullanıyorum şarj olarak cep telefonu pillerini içine koyup şarj eden cihazlardan aldim 7 tl .Dışarı kablo çıkarıp kullanıyorum.İstersen daha önce kendime yaptığım ve kullandığım devre şeması var kolay gelsin

POWER

lion pil şarjlarıyla ilgili aşağıdaki başlıkları incelemenizi tavsiye ediyorum.bu pilleri tek,çift,üçlü,dörtlü...........olarak şarj edebilirsiniz.yeterki ona uygun devre elinizde olsun.
http://etepic.com/index.php/topic,274.msg2896.html#msg2896
http://etepic.com/index.php/topic,677.0.html

nurim

Alıntı yapılan: gs1991apo - 05 Ağustos 2013, 16:29:42
o piller bildiğim kadarıyla ikili olarak şarj ediliyor yani sağlıklı olması açısıyla

2+2+2=6pil
3.7x3 =11.1
direk 11.1 olarak şarj yapılmıyor
3e bölünüyor
bende zamanında çok aradım böyle bir devre ama bulamadım ayrı ayrı şarj etmek için ayırdım öyle kullanıyorum.

3.7volt seviyesinde deşarj kesiliyor
4.2 seviyesinde şarj kesiliyor basit şekilde şarj olmuyorlar dikkatli bir devre kullanmak gerek şahsen 4.2yi geçince şişip. patlıyor :)

O pilleri dikkatli kullanmanı tavsiye ederim

-"..3.7volt seviyesinde deşarj kesiliyor..."
Deşarj kesiliyor demek ne anlama geliyor? Deşarj nasıl kesilir?
Kolay Gelsin
nurim

est32

Alıntı yapılan: nurim - 07 Ağustos 2013, 22:53:56
-"..3.7volt seviyesinde deşarj kesiliyor..."
Deşarj kesiliyor demek ne anlama geliyor? Deşarj nasıl kesilir?
pillerde şarj hafızası denilen bir olay vardır. Şarj belli bir voltajın altına düştüğünde pilin ömrü bariz derecede düşer yani pil bozulmaya başlar. bu nedenle pillerde belli bir voltajın altına inilmeden kullanımı kesmek gerekir. Saneırım demek istenilen şey de bu.

nurim

Alıntı yapılan: est32 - 08 Ağustos 2013, 00:38:27
pillerde şarj hafızası denilen bir olay vardır. Şarj belli bir voltajın altına düştüğünde pilin ömrü bariz derecede düşer yani pil bozulmaya başlar. bu nedenle pillerde belli bir voltajın altına inilmeden kullanımı kesmek gerekir. Saneırım demek istenilen şey de bu.

-"...bu nedenle pillerde belli bir voltajın altına inilmeden kullanımı kesmek gerekir. Saneırım demek istenilen şey de bu..."
Kullanım devresi başka, şarj devresi başka. Şarj devresi açıklamasında  söylenen "3.7volt seviyesinde deşarj kesiliyor" un anlamını soruyorum.
Kolay Gelsin
nurim

ete

Deşarj işlemi pilin boşaltılması amacı ile yapılır. Burada amaç pilin yeniden doldurulması için gerekli olan boşalmış seviyeye ulaştırılmasıdır. Öncelikle şarj hafızası olmayan bir pilin deşarj edilmesi gerekmez. Lityum piller de deşarj edilmemesi gereken pillerdendir. Diyelimki dejarj yapma ihtiyacı var. O zaman boşalma seviyesi olan 2,8 ( çok zorlanan durumlarda 2,7 v ) ta kadar boşaltmak mümkündür. Bana göre doğrusu 2,9V tun altına düşürülmemelidir.
Lityum pil istenildiği zaman şarj edilebilen bir pildir. İllaki boşalmasını beklemek yersizdir. Ama şarj edilirkende  şarj voltajının 4,2 v tu geçmemesine aşırı özen gösterilmesi gerekir. Zira bu voltajı aşarsanız pil anında bozulacaktır. Bu nedenle pil şarj edilirken başlangıçta voltaj serbest akım sabit tutulur ve akım kapasitenin %70 i seviyesini aşmamalıdır. Bu şekilde pil voltajı 4 v seviyesine kadar devam edilir hatta 4,1 v ta kadar gelinebilir. Daha sonra voltaj 4,2 v ta alınıp akım serbest bırakılmalıdır. Ancak bu açıkladığım yöntemde kanun değildir. İstenirse baştan sona 4,2v ve sabit bir akım ile şarj edilebilir. Pil ömrü tamamen şarj mantığı ile doğru orantılıdır yeni nesil pillerde uzun ömür için pillerin 4,10  yada 4,15V ta kadar şarj edilmesi yöntemi kullanılıyor. Bu şekilde pillerin daha uzun ömürlü olacakları belirlenmiş.

Bütün lityum pillerin içinde kendi şarj kontrol sistemi mevcuttur. Genelde bu sistem bozulmaktadır. Özellikle notebook pillerinde şarj kontrol üniteleri zarar görmektedir. Pilleri kendi şarj devrenizi yaparak kullanabilirsiniz.

Ete

est32

ete hocam ellerine sağlık, resmen bir bilgi hazinesi bu. İleride yapacağım pilli projeler için aklıma kazıdım bu bilgileri.
HERKESİN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN, SEVDİKLERİNİZLE SAĞLIKLI HUZURLU VE MUTLU DAHA NİCE BAYRAMLAR YAŞAMANIZ DİLEĞİYLE...

gs1991apo

.

nurim

Alıntı yapılan: gs1991apo - 09 Ağustos 2013, 09:40:36
o seviyeye düşünce voltaji kesen devreler var hazır onu demek istedim mesala yeni çıkan telefon bataryaları belli voltaj'in altıma düşünce volt'aji kesiyor soklama ile geri döndürûlüyo.

sanırım pilin ömrünü korumak için yapılan bir sistem bu

Hayırlı bayramlar....

Kim ne istemiş?

"ferdi0435"
-"..Ben laptopun pilini bir projede kullanmak istiyorum fakat bu laptop pilini şarj etmek için devre lazım . Elinizde var ise paylaşabilirmisiniz ?"

Bu isteğe kim ne yanıt vermiş?

"gs1991apo"

-"..direk 11.1 olarak şarj yapılmıyor
3e bölünüyor
bende zamanında çok aradım böyle bir devre ama bulamadım ayrı ayrı şarj etmek için ayırdım öyle kullanıyorum.

3.7volt seviyesinde deşarj kesiliyor
4.2 seviyesinde şarj kesiliyor.."

Bu yazılanlardan sonra..
"nurim", "gs1991apo" ya ne sormuş?

-"..3.7volt seviyesinde deşarj kesiliyor..." demek ne anlama geliyor? Deşarj nasıl kesilir?

"gs1991apo" ne yanıt vermiş?

o seviyeye düşünce voltaji kesen devreler var hazır onu demek istedim mesala yeni çıkan telefon bataryaları belli voltaj'in altıma düşünce volt'aji kesiyor soklama ile geri döndürûlüyo.

Bir şarj devresine ait özellikler tarif edilirken "4.2 seviyesinde şarj kesiliyor"'u anlarım da,"3.7volt seviyesinde deşarj kesiliyor" ifadesinin anlamını çözemiyorum ve bunun için tekrar tekrar sormak zorunda kalıyorum.

"o seviyeye düşünce voltaji kesen devreler var hazır onu demek istedim" cevabı sorumun cevabı olamaz çünki;
-"..mesala yeni çıkan telefon bataryaları belli voltaj'in altıma düşünce volt'aji kesiyor soklama ile geri döndürûlüyo."
şeklindeki bir ifadeden de anlaşılıyorki sözü edilen "3.7volt seviyesinde deşarj kesiliyor" ifadesi şarj cihazıyla uzaktan yakından alakası olmayan, bataryanın voltajını kullanan cihazlara ait bir özelliktir.

Bu alakasız açıklamanın izahı yapılmaya çalışılırken (şarj aletinin bu kesme işini yapmadığını, yeni çıkan telefonların bu kesme işini yaptığını öğrendikten sonra)
-"..mesala yeni çıkan telefon bataryaları belli voltaj'in altıma düşünce volt'aji kesiyor soklama ile geri döndürûlüyo.."
ifadesi nedeniyle bir başka soru sormam gerekti.

"soklama ile geri döndürûlüyo" nereden buluyorsun bu tür açıklamaları anlamıyorum. Bataryanın zarar görmemesi için belli voltajın altına düştüğü için voltajı kesilen bataryayı, güzel güzel şarj edip kullanmak varken, neden şoklayayım? Zorla zarar görsün diye mi?
Kolay Gelsin
nurim

gs1991apo

üyeliği mi silermisinz.. Kusura bakmayın ben anlatmak istediklerimi anlatamadım. Yalnış bilgi paylaşım forum sitesinde bulunuyormuşum., şu bayram günü nedense herkes burnundan soluyor.