3

16f876a

Başlatan 3mZ, 30 Ekim 2011, 17:14:21

3mZ

Arkadaşlar 16f876 nın programlama bacakları hangileridir kaç bacağı kullanır yardımlarınızı beklemekteyim
saygılar
3mZ

est32

programlayıcımdan çektiğim şu tek fotoğraf herşeyi anlatıyor.
(VDD-GND unutmamak şartıyla)

ete

Programlama voltajı (13,3V) MCLR pininden yani 1 nolu pinden verilir.
PortB.6 pini yani 27 nolu pin Programlama için CLK girişidir.
PORTB.7 yani 28 Nolu pin ise Programlama için Data girişidir.
AYrıca Besleme bacaklarıdan da besleme yapılır. Böylece toplamda 5 pin kullanılmış olur.

Ete

3mZ

sağolun hocam smd içinde bu aynı değilmi?
Birde ben smd yi yerine monte ettikten sonra karta jack koyup ordan programlama yapacağım bu kartta sorun yaratırmı hocam çünkü picin beslemesine voltaj geldiği zaman display lambaları yakıp söndürür bu bir sorunmudur nasıl yapmamı önerirsiniz?
yani pic programı aldığı gibi işlemeye başlıyacak

3mZ

hocam sizden yanıt bekliyorum

ete

SMD için bacaklar değişmez elbette aynısıdır. Harici programlama işinde dikkat edilecek hususlar vardır.
Programlamada kullanılan bacaklar devrede bir yerlere bağlı ise programlamanızı etkileyebilirler.
Bu nedenle özellikle MCLR bacağı bir jumper ile picden ayrılıp direk ICSP (harici programlama soketi) pinlerine bağlanmalıdır .
Diğer iki pin ise ana devreye 10K lık izolasyon direnci ile bağlanmalı ancak ICSP soketine direk bağlı olmalıdır. Bu hususlara dikkat ederseniz programlama sorun çıkarmaz. Her şeyi planlamadan önce deneyler yapmalısınız. Daha sonra pici yerine lehimleyip programlamanız daha doğru olur.

Ete

pwm.c

benim kullandığım SMD 16f876 için programlama adaptörü yaptım. bununla SMD 8, 18,ve 28 pinli picleri pragramlayabilirsin.

dosyaları buraya ekledim.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

KAZIMUGUR

Elinizin altındakilere sözüm yok.
Sattığınız bir şeylerse üşenmeyin 2*5 pin header ve jumper koyun.
Jumperini ayırdığınız zaman sorunsuzca program yenileyebilirsiniz.

3mZ

Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim ete hocanın bilgisi vardır bu tamamıyla  ticari bir projedir. Son aşamaya geldi devre pcb dökümüne giricek. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

ete:
Devrede MCLR pini 2k2 ile +5v çekili durumda jumperla ayırmam gereken nokta burasımı?
devrede 28 nolu pin boşta 27 nolu pin ise 6 dijit displayin -G- harfine bağlı geriye kalan 2 uç ise besleme zaten. Burada sanırım tecrübe konuşucak.

kazım uğur:
2*5 pin header kullanmamızın sebebi nedir yani proglama için 5 adet pin kullanıcaz ikinci bir 5 adetle nasıl bir şey yapıcaz

pwm.c:
bu karttan ilk aşamada 2000 adet basılıcak ve otomatik dizgi olarak çinden geleceği için üstündeki picleri tek tek sökemem yada picleri ayrı gönderin diyemem yada picleri çine ben proglayıp size göndereyim diyemem pin headerla bu işi basitçe halletmek istiyorum

herkeze saygılar hayırlı çalışmalar
3mZ

KAZIMUGUR

Programlama için gereken 5 ucun hepsinide devreden çiftli 5 adet pin header ile ayırın.
Normal çalışmada jumper ile bağlarsınız.
Program değiştireceğinizde jumper leri söküp programlayıcıdan gelen ıcsp uçlarını bağlar işinizi görürsünüz ve sonra tekrar jumper leri takarsınız.

Böylece programlayıcıyı da devreyide garantiye almış olursunuz.
Ayrıca çalışırken program atma diyede bir olay var.
Bootloader şeklinde araştırın, size uyarmı bilmem.

3mZ

Kazım Uğur:
Eğer dediğin MODEDEFS.bas türünde bir dosyadan bahsediyorsan eğer bnm işimi görmez. Anlatmak istediğim nota şurası:
Devre ilk programı yazdığı gibi işlemeye başlarmı yoksa ıcsp'i yerinden sökene kadar çalışmazmı bna çalışmaması lazım saygılar

ete

En güzeli 3 pinli bir jumper kullanman bence. Ancak 28 nolu pin boşta ise 2 tane jumper ile işini halledebilirsin.
Pic'in MCLR pini olan 1 nolu pini Jumper'a bağla . 1 nolupini aynı zamanda ICSP soketinin Progr. pinine bağla yani programlama voltajının verildiği pine. Jumper'ın diğer ucuna ise pullup direncini bağla. Jumper takılı olunca devrenin MCLR pini pullup yapılmış olacak ve besleme verilince pic çalışacaktır. Jumper'ı sökersen devren ISCP soketinden programlanabilir hale gelecektir.
Diğer jumper'ın pic tarafında Pic 27 Nolu pini bağla. Aynı pini ICSP soketinin CLK pinine bağlanacaktır. Displayin G segmentinide jumperın diğer tarafına bağla.
Pic 28 nolu pini ise ICSP soketinin Data pinine bağla. Böylece jumperlar takılı olmayınca sistem programlama moduna girecektir.
Programlama bittikten sonra jumperlarıyerine takarak sistemi çalışma moduna sokabilirsin.
ISCP soketinin +5V ucu picin + besleme ucuna ve GND ucuda pic GND ucuna bağlı olacaktır.

Ete

3mZ

Peki hocam programı atar atmaz pic programı işlemeye başlarmı eğer başlarsa bu bir sorunmudur çünkü displayler çalışmaya başlarsa devrenin beslemesini ıcspden ayırmadığımız için  programlayıcının gücü yetmeyip zarar verebilir diye düşünüyorum  bir bilginiz varmı
3mZ

ete

876 işlemci kullanacağına göre MCLR pini aktif olmayacağı için programın çalışma şansı yok. Ancak jumperları takarsan program çalışabilir.  Bunu sende düşünebilirsin.!!

Ete

3mZ

Hocam kızmayında işlemcim 16f876A değişen birşey yok demi