programlı kombi termostatı yardım

Başlatan mc_no_fear, 04 Ocak 2015, 22:23:33

mc_no_fear

pardon düzelttim.
;)
uyarı için teşekkürler...

MS_59

dediklerini ekledim
gün başlama ve bitiş zamanı ayarlama  ekledim ve  eprom adreslerini değiştirdim

birkaç küçük hatalar varmış onlarıda düzelttim artık başka bişey yoktur heralde
mehmet

mc_no_fear

Hocam ellerinize sağlık. Tam istediğim gibi olmuş. Açılış animasyonuda mükemmel olmuş :)

rambili

Gece Tasarruf modundayken derece değişirken kombiyi kapatıp açıyor. bilginize.
Zaman su gibidir.
Bazen deli bir ırmak, bazende durgun akar.

mc_no_fear

rambili benim devrede dediğin gibi bir sıkıntı olmuyor.

mc_no_fear

>>>>Proteus hocam merhabalar.
Sizi yine rahatsız ediyorum ancak programda bir sıkıntı var.
Ek'teki resimdede göreceğin gibi program gündüz modundan gece moduna geçtiğinde ekranda 2 tane derece sembolü çıkıyor.
Gündüz modundaki derece sembolü silinmiyor.

>>>>Ayrıca birşey söleyeceğim uygunsa. PIC in RC4 portuna (yada herhangi boş portlardan birisine) verici modülün beslemesini bağlayacağım. Direk yada transistör üzerinden. Maksadım verici devamlı çalışarak pili bitirmesin. Program kombiye aç yada kapat verisini göndermeden önce RC4 portunu HIGH yaparak verici modülü devreye sokacak, alıcıya bilgiyi iletecek  daha sonra RC4 portunu LOW yaparak verici modülün kapanmasını sağlayacak. Böylece bataryadan tasarruf etmiş olacağız. Sizin için zor değilse yardımcı olur musunuz? İlginiz için teşekkür ederim.

gogoce

modülün açılıp kapanma süresini ve ilk çalışmadaki parazit gönderme zamanları doğru hesaplanırsa dediğiniz gerçekten mantıklı gözüküyor
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

rambili

Ama devre her saniyede bir gönder etiketine gidiyor.
  -- Veya şöyle yapılabilir. Kombi kapalı ise bir kez kapalı komutu yollanır bir değişken 1 yapılır. Her seferinde kombi kontrol edilir. Dğişken de değişiklik yoksa atlanır. Değişken değişirse Kombi açık komutu gönderrilir ve değişken 0 yapılır.

Bir döngü içerisinde kontrol edilebilir.  Devamlı Sinyal göndermekten iyidir.

Bunun pil ile çalıştırılması pek mantıklı değil.
  -- Elektrikler kesilirse diye düşünülmüş fakat Zaten elektrik kesilinde kombi devre dışı olacak.

İlave:

Programı düzenledim. Ekte bulabilirsin,
** Degisken isminde değişken tanımlandı. PortC.0 a tanımlama yapıldı.
Zaman su gibidir.

gogoce

bence pil ile çalışmasını prize bağlı kalmasın diye istemiş arkadaş
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

mc_no_fear

Aynen prize bağımlı kalmamak için düşündüm. Şuanki hali ile 9v pil 2 gün dayanıyor. Bu süreyi minimum 2 haftaya çıkarsam yetecek.
Birde programı micro code studio ile ben derleyemiyorum. Acaba nerede yanlışlık yapıyorum. ETE hocamın derleme konusundaki yazısını okuyup uyguluyorum. Sıfırdan program yazdığımda derleniyor. Ancak Bu programda birkaç değişiklik yapmaya çalışıyorum Her seferinde hata veriyor. Anlamadım gitti.

mc_no_fear

;__________________RF GÖNDER____________________________________________________
GONDER:
IF KOMBI=0 THEN
       IF DEGISKEN =0 THEN
    PORTC.0=1 
    GOTO DELAY2
    SEROUT2 CIKIS,396,[REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]
    SerOUT2 CIKIS,396,["M","H","T",VERI]
    DEGISKEN=1
    PORTC.0=0
    RETURN
    ENDIF
  ELSE
          IF DEGISKEN =1 THEN
          PORTC.0=1
          GOTO DELAY2
    SEROUT2 CIKIS,396,[REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]
    DEGISKEN=0
    PORTC.0=0
    RETURN
    ENDIF
ENDIF

>>>RF gönder etiketini bu şekilde değiştirdim. Yani PORTC.0 aktif edildikten sonra DELAY2 gecikmesini verdikten sonra bilgiyi göndermesini sağladım. Çünkü gogoce arkadaşımında dediği gibi modülün açılıp kapanma süresi ve ilk çalışmadaki parazit gönderme zamanları gibi nedenlerden dolayı alıcı algılamayabilir diye düşünüp verinin, modül açıldıktan bir süre sonra gönderilmesi bana mantıklı geldi.

>>>Bu şekilde derleyip hex'i tekrar gönderirmisin? Dediğim gibi bende hata veriyor microcode. Nedenini bilmiyorum.

>>>Ayrıca programdaki derece sembol hatasını düzeltebildinmi?
Yarın deneyebileceğim programı. O nedenle sordum.

mc_no_fear

Programı düzenleyip derlemeye çalıştığımda aldığım hata ektedir. Neden bu hatayı veriyor arkadaşlar?

rambili

Bu hata genelde pbp problemi nedeniyle verir.

** istediğin düzeltmeleri ekledim. Ayrıca belli zaman aralıklarıyla gönderme yapıyor. (Süre Program içindedir. Henüz menüye koymadım)
** Görsel olarak tarih saatten sonra "ISI : " yazdırıldı. (Gece ayarı ve Gündüz ayarı yeri değiştirilebilir..di henüz yapılmadı.)
** Çift olara C C alanı kaldırıldı.
Zaman su gibidir.

mc_no_fear

rambili sendeki modedefs.bas dosyasını eklermisin?

rambili

dosya ektedir. Bu arada ayarları yaptın mı?
Win ne kullanıyorsun..
Zaman su gibidir.