16f628A PLC YAPIMI ?

Başlatan olceyy, 16 Ocak 2015, 19:27:54

olceyy

HERKEZE MRB..ÖNCELİKLE ETE HOCAMA DİĞER TÜM ARKADAŞLARA İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM .16F628A ENTEGRESİYLE STABİL ÇALIŞAN  PLC YAPMAK İSTİYORUM VE Bİ PORTATİP YAPMIŞ BULUNMAKTAYIM.AKTİF OLARAK SANAYİ ORTAMINDA KULLANILACAKTIR .ÇIKIŞ SÜRÜCÜ KISMI GAYET GÜZEL GÜÇ DEVRESİNİDE GAYTE BAŞARILI Bİ ŞEKİLDE YAPMIŞ BULUNMAKTAYIM .SORMAK İSTEDİĞİM KONU İSE MALUM DEVRE 220 V KULLANILACAĞI İÇİN BUTON DÖNÜŞLERİ 220 VOLTTUR .220 VOLTLU  BUTONLARLA PIC İ İLİŞKİLENDİRMEK İÇİN SHARP IN  PC817 OPTOKUPLÖRÜNÜ KULLANMAKTAYIM .BU KONUDA SAĞLIKLI Bİ ADIMMIDIR DEVAM ETMELİMİYİM YADA SİZLERİN BAŞKA TAVSİYE EDİCEĞİ Bİ YÖNTEM VARMIDIR ?YAPMIŞ OLDUĞUM DEVREDE STABİLLLİK VE UZUN ÖMÜRLÜLÜK ÖN PLANDADIR ...ŞİMDİDEN FİKİRLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
Bilgi Hazinedir Paylaştıkça Çoğalır...

Hattuşa

nacizane önerim
http://www.vishay.com/docs/83608/h11aa1.pdf
H11AA1 entegresidir. daha tecrübeli arkadaşlar daha güzel önerilerde bulunabilir. bu entegreyi ben kaynak makinasının kontrol kartını yeniden düzenlerken kullandım sıkıntı yoktu

Burak

Alıntı yapılan: olceyy - 16 Ocak 2015, 19:27:54
HERKEZE MRB..ÖNCELİKLE ETE HOCAMA DİĞER TÜM ARKADAŞLARA İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM .16F628A ENTEGRESİYLE STABİL ÇALIŞAN  PLC YAPMAK İSTİYORUM VE Bİ PORTATİP YAPMIŞ BULUNMAKTAYIM.AKTİF OLARAK SANAYİ ORTAMINDA KULLANILACAKTIR .ÇIKIŞ SÜRÜCÜ KISMI GAYET GÜZEL GÜÇ DEVRESİNİDE GAYTE BAŞARILI Bİ ŞEKİLDE YAPMIŞ BULUNMAKTAYIM .SORMAK İSTEDİĞİM KONU İSE MALUM DEVRE 220 V KULLANILACAĞI İÇİN BUTON DÖNÜŞLERİ 220 VOLTTUR .220 VOLTLU  BUTONLARLA PIC İ İLİŞKİLENDİRMEK İÇİN SHARP IN  PC817 OPTOKUPLÖRÜNÜ KULLANMAKTAYIM .BU KONUDA SAĞLIKLI Bİ ADIMMIDIR DEVAM ETMELİMİYİM YADA SİZLERİN BAŞKA TAVSİYE EDİCEĞİ Bİ YÖNTEM VARMIDIR ?YAPMIŞ OLDUĞUM DEVREDE STABİLLLİK VE UZUN ÖMÜRLÜLÜK ÖN PLANDADIR ...ŞİMDİDEN FİKİRLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Optocoupler'ler opto-led'in ömrüyle sınırlı enstrumanlardır , ama uygulama alanında bikaç dikkatli husus yerine getirildiğinde uzun yıllar hizmet verecek tasarımlar elde edilebilir . Bundan dolayı opto'ların sürücü taraflarında kullanılan direnç değerleri olabildiğince balanslı ve yüksek tutulmalıdır ... Klasik ışık yayan diyotlarda kullanılmayan özel yapılı bir yarıiletken döküm olan Gallium Arsenide optoların ömründe ciddi bir rol oynar ve Silisyum ve Germanyuma göre daha hassastır ... O yüzden yüksek öndirenç değerlerinde bile fototransistör tarafını iletime sokabilir ..

Ben TLP620 kullanıyorum genel dizaynlarımda , çok memnunum .. H11AA1'da gayet iyi ve başarılı , kullandım bi şikayetim olmadı .... Hatta bi dimmer uygulamasıydı galiba pek hatırlamıyorum. Sana bu optoları önermemizdeki sebep şu , PC817 bir DC optocoupler'dür ve bu tarz optolarla olmaz diye birşey demiyorum yanlış anlaşılma olmasın , sadece bu tarz optolar ile yapman gereken inverse bağlantı biçimi gereksinimi ile 2 adet kullanma ihtiyacının doğmasıdır ... Bu bahsettiklerimiz , AC optolardır , özellikle telekomunikasyon alanlarında ve endüstriyel sürücülerde çok sıkça kullanılan türlerdir .. Umarım faydalı olur yazdıklarım .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

olceyy

Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim ...ben özel şirkette bakım operatörü olarak çalışmaktayım...teknik altyapım elektrik ve mekanik üstünedir...başta ETE hocam ve sizler gibi değerli arkadaşlarımın paylaşmış olduğu birbirinden değerli bilgiler sayesinde bu gün elektroniki olarak bu seviyedeyim ...bu tip platformlar bireyseliğin yanında ülkemiz adınada çok önemli adımlardır..çünkü boşlukta olan çoğu gençimizi hevesle bu alana çekip faydalı bireylere dönüştürülebilir...burdan emeği olan herkeze teşekkür ederim ...yapmış olduğum devredede sizlerin yönlendirmesi doğrultusunda gerekli değişikliği yapıcam ...son noktayı koyduktan sonrada Burda sizlerle paylaşırım ...tekrar teşekkürler

olceyy

arkadaşlar ek olarak bişi daha sormak istiyorum .pc817 de notr direk 2 numaraya girip fazı 1 e girerken faza seri olarak 220 k lık bi direnç bağlıyordum .şu an tlp620 optosunu kullanmaya karar verdim .aynı şekilde 2 ye notr girip  1e fazı girerken faza seri olarak 220 k lık dirençi bağlıyımmı  ??  yada daha farklı bi değer önerirmisiniz ?

Burak

220 KOhm'luk direnç kullanman durumunda bir hesap yapalım ... 220 Volt etkin gerilim değerinde 1 ma'lik etkin bir akım geçecek OPTO tarafından .

Imax led'den geçebilecek maksimum akım değeri olsun bu değer 220 Kohm'luk direnç kullanman durumunda 220 * (karekök 2) yapar [312 volt tepe değerine tekabül eder şebeke gerilimi olarak]

Imax = 312 / 220 = 1.4 ma elde ederiz . Bu değer maksimum güç aktarımında çeyrek watt'lık bir direncin güç değerini aşacaktır  .. Kullanacağın 220 KOhm'luk direnç tek parça olursa balanslı kullanamayacaksın . Tek parça kullansan bile , kullandığın direnç eğer 1/4' watt'lık ise (220KOhm * 1ma * 1ma = 0.22 watt yapar ... Yani 0.25 watt'lık güç değerine yatkın bir direnç kullanman ciddi ısınma problemlerine yol açacaktır sürekli butona basılması durumlarında ... Bunun için metal film dirençlerden kullanman ve 220 K'yı mümkünse birisi pin1 diğeri pin2'de olmak üzere iki adet 110K'ya bölerek kullanman çok iyi olur yada illa ki tek kullanacağım diyosan 0.5 wattlık bir 220K kullanman daha iyi olur .

Benim kişisel önerim , iki adet 1 watt'lık 22K kullanman .. Balanslı olarak tabii ki ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

olceyy

vermiş olduğunuz bilgiler için tekrar teşekkür ederim .yaptığım kartın alt katı yani güç katını bitirdim .üst katta başlamadan bunu netleştirmek istedim .ekstra olarak farklı bilgilerde öğrenmiş oldum .son olarak anladım kadarıyla  tlp620 entegresinin 1 . bacağına faza seri 22 k dirençle bağlayıp 2. bacağınada aynı şekilde 22 k lık dirençle notr bağlayıp opto ile kontrolü sağlıcam .

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

olceyy

tekrar iyi günler .devreyi söylemiş olduğunuz gibi kurdum .çıkış alabilmekteyim ama şu an optoları enerjilendirdiğiNde röleler cok hızlı bi şekilde cekip bırakıyorlar .örneğin yazdığım kod

BASLA:
IF PORTA.3=0 THEN
PORTB=%11111111
ELSE
PORTB=%00000000
ENDIF
GOTO BASLA

EN BASİTİNDEN YUKARIDAKİ KODDA PORTA.3 E BAĞLI OPTO ENERJİLENDİRİLDİĞİNDE PORTBDEKİ BÜTÜN RÖLELER COK HIZLI Bİ ŞEKİLDE CEKİP BIRAKMAKTALAR.BU YAZILIMSALMI YADA DEVRESEL Bİ SORUNMUDUR..BU SORUNU NASIL AŞARIM ? DEVRENİN ŞEMASINIDA EKTE VERİYORUM .SADECE YUKARIDAKİ YAZDIĞIM KOD HARİCİNDE BAŞKA NE KOD ATARSAM ATAYIM PIC E STABİL ÇALIŞMIYOR.DENEY KARTINDA SORUNSUZ ÇALIŞAN KOD PLC ATTIĞIMDA ÇALIŞMIYOR .. ARIZA OLARAK DEVAMLI CEKİLİ KALMASI GEREKEN RÖLE COK HIZLI ŞEKİLDE CEKİP BIRAKIYO DEVREDEKİ LEDLERDENDE BUNU GÖZLEMLEYEBİLİYORUM .BU ARADA PLC İKİ KATLI .ALT KATTA GÜÇ DEVRESİ VE RÖLELER VAR.İKİNCİ KATTADA SÜRÜCÜ DEVRESİ TRANSİSTÖR OPTO VE DİĞER MALZEMELER .İĞNELİ JAKLARLA KART BİRBİRİNİN ÜSTÜNE GEÇMEKTE

Burak

Rölelerde flyback diyodu var mi ? Devrenin sematik cizimini paylasirsaniz iyi olur

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

olceyy

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 27 Ocak 2015, 15:33:38
Rölelerde flyback diyodu var mi ? Devrenin sematik cizimini paylasirsaniz iyi olur

Burak

EVET DİYOTLARI KOYDUM ..RÖLELERİN ARASINDA BULUNMAKTADIR .DEVRE ŞEMASIDA EKTE MEVCUTTUR .DEVRE EAGLE PROGRAMIYLA ÇİZİLMİŞTİR ..

Burak

Mcu'nun resete ugrayip ugramadigini gozlemleyebiliyor musun ? Mesela program baslangicinda 500ms aralikla yanip sonen bir led animasyonu koysan indikator olarak .. Su anda disaridayim , yukledigin dosyayi acamiyorum eve gecince bakicam ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

olceyy

şu anda PORTA giriş PORTB çıkış olucak şekilde kart çizilmiştir . PORTA.3 buton ucunda devamlı test etmekteyim .opto görevini yerine getiriyor .PIC enerji geldiğini algılamakta .sorun olarak PORTBnin hangi çıkışını kullanırsam kullanıyım içindeki program her ne olursa olsun sanki cok küçük bi PAUSE komutu girilmiş gibi cok hızlı bi şekilde röleler çekip bırakıyo.aynı şekilde ledlerde yanıp sönüyo .örneğin şu an içindeki kodu ;

TRISA=%11111111
TRISB=%00000000
PORTB=0
CMCON=7

BASLA:
IF PORTA.3=0 Then YAK
GoTo BASLA

YAK:
PORTB=%00000001
Pause 1500
PORTB=%00000001
Pause 1500
PORTB=%00000001
Pause 1500
PORTB=%00000001
Pause 1500
GoTo BASLA 

PORTB çıkışı değiştirip başka bi çıkışı kullansam bile sonuç hep aynı .buton görevini görüyor çıkış olması gereken uç çıkışta veriyor ama programdaki beklemeler vs hiç bi şekilde çalışmıyor .buton aktif olduğu andan itibaren çıkış vermesi gereken röleler cok hızlı çekip bıraktığı için zırlıyor .yani şÖylede diyebiliriz PIC in içine hangi programı atarsam atayım aşağıdaki kod içindeymiş gibi pause komutu cok küçükmüş gibi ÇIKIŞ veriyor .

IF PORTA.3=0 THEN
PORTB=%0000001
PAUSE 100
WHILE PORTA.3=0
WEND
ENDIF

yorumlarınızı merakla bekliyorum ...

MS_59

devrede bakılınca dahili osc kullanıyorsun ama sigorta ayarların yok
sigorta ayarlarını ekle birde işlemci frakansını belirt DEFINE OSC 4
mehmet

olceyy

Alıntı yapılan: proteus - 27 Ocak 2015, 17:50:16
programda sigorta ayarları varmı birde kaç MHz de çalışıyor belli değil

açıkcası elektroniğe yeni adım atmış biriyim .bazı terimleri yorumlamakta sıkıntı yaşıyorum .eğer bahsedilen sigorta ayarları yazılım içindeki

__config_INTRC_OSC_NOCLKOUT
__config_WDT_OFF
__config_pwrt_off
__config_mclr_off
__config_lvp_off
__config_protect_on

ayarlarsa bunlar yazılımda tabiki var .ayrıca  bu yapmış olduğum plc devresinden hariç bi test kartım var .yapmış olduğum yazılımları orda  gözlemleyebiliyorum ..test kartında baktığımda yazılımda hiç bi sorun yok .giriş ve çıkış normal ..dosyalarını  paylaştığım plc kartında bu sorunları yaşamaktayım .