HANGİ PROGRAM

Başlatan asof544, 03 Şubat 2015, 12:47:44

asof544

Arkadaşlar malumunuz bir dünya programlama dili var ben yavaş ve sindire sindire güzel bir program öğrenmek istiyorum acaba hangisi uygun detaylaı ile bilgi verecek varsa çoooook minnettar kalırım.
Öğreneceğim program için asembly uygun mu bnula pıc programını nasıl yapıyoruz.yoksa farklı bır formatımı var araştırıyorum ama genellıkle reklam amaçlı çıktığından guven mıyorum.Kullanan varsa ne olur bıraz açıklasın.

ete

Herkesin bir ana dili olduğu gibi mikrodenetleyicilerin de bir ana dili vardır oda assembly dir.
Öğrenmesi ve uygulaması çok zor ve zaman alan bir süreç olduğu için işi kolaylaştırmak adına diğer diller üretilmiştir.
Amaç tabiiki assembly ile arada tercüman görevi görmektir. Yani Basic , C dili yada her neyse onu kullanınca sonuçta derlediğiniz programınız derleyici tarafından Assembly'e çevrilerk mikrodenetleyiciye aktarılacak hale getirilir.
Buradan da şu kesin sonuç çıkıyor. Mikrodenetleyici kesinlikle assembly ile çalışıyor ve çalışmak zorunda.

Hangi dil diye sorunca elbette en iyisi assembly öğrenmek derim. Ama bu dili bugün öğrenmeye başlasan tam anlamı ile profesyonel programları yazmaya belki 2 senen sonra başlarsın. Kısa ve basit programları en az 2 ay sonra - 3 ay sonra belki yazarsın ama bunlar basit led yak söndür ufak tefek  devre kontrolü gibi programlar olur. LCD kontrolü bile başlı başına meseledir assembly dilinde. Anlayacağın öğrenmesi hem zor hemde çok uzun sürer.

Bu gün Basic öğrenmeye başlarsan 15 gün içinde basit programlar yazmaya başlar 2-3 ay sonra ise profesyonel programlar yazmaya başlarsın. Tabiiki sürekli çalışarak örnekleri inceleyerek bunları yapmak mümkün.

Bu gün C dili öğrenmeye başlasan yaklaşık 1-2 ay sonra basit programlar yazmaya başlarsın. 1 sene içinde de komplike programlar yazarsın.
Program yazma deyince verilen örnekleri yeniden yazma işinden bahsetmiyorum tamamen yeni projeleri düşünerek yazacağın yeni programları anlatmaya çalışıyorum.
Verdiğim süreler kişiden kişiye elbette değişir yada bu işe veridğin öneme ve ayırdığın zamana göre değişir ama ortalama bu süreleri alır.

Şimdi sen otur düşün ne kadar zaman ayırırsın, nekadar sabredersin. Ona göre kararı kendin verirsin.

Ete

asof544

Allah razı olsun hocam ben robot yazılımları ile az çok uğraşan birisiyim ama programlama kısmında çok eksiğim var.Örneğin iyi flowcod biliyorum ama çok fazla hex kaplıyor ve bazen yavaş kalıyor basıc  dediğimiz programı öğrenmeye karar verdim ama yanında asembly de öğrenmek istiyorum bu ikisini götürecek zaman var.basıc dediğimiz program pic basic mi yoksa farklı bir formatımı? Pic asemblere uygun çalışrmı yanı hata ayıklama işini yürütebilir mi? Programın son sürüm derleyicisini nereden indirebilirim?Elimde 18f2550 ler mevcut ama bir kaçında boot eksik bunu nereden temın edebilirim?
sorularla kafanızı ağrıttığım için kusura bakmayın şmdiden çoook teşekkür ederim

ete

Pic Basic için bir kaç alternatif var. Bunlar benim de kullandığım PicBasicPro (PBP), Proton Basic , Swordfish,
PBP için bu sitede yayınladığım ders notları var. 14 dersden oluşuyor. Hepsini bitirip öğrendiğin zaman iyi bir seviyeye gelirsin.
Bu konuda aldığım teşekkür mesajlarına bakılırsa yüzlerce kişi kısa zamanda öğrenmiş. Pek çoğu profesyonel programlar yazmaya başlamışlar.
İşin başında hemen belirteyim, PBP da, küsuratlı sayı ile çalışma yoktur. Buna ait komut da yoktur. Sayı büyütülerek yinede istenenleri yapabiliyoruz. Örnekleri incelediğin zaman görürsün. PBP da Grafik LCD ile ilgili komut yoktur ama genel mantık kullanılarak Grafik LCD de kullanılabilir. Bunların dışında pek olumsuz yanı yok. Ama iyi bir olumlu yanı var bana göre kullanımı basit, örnekleri çok, ve en önemlisi derleyicide BUG denilen kusurlar hemen hemen yoktur. Diğer bütün derleyicilerde epeyce BUG bulunuyor. Zamanında bıktığım için PBP da karar kılmıştım.

Site de Önemli bilgiler kısmında Basic e nasıl başlanacağı anlatılmıştır. Okumanda yarar var.
Derleyiciler malum para ile satılıyor. Ama kırılmış olanları www.sonsivri.com sitesinde ararsan muhtemelen bulursun.
Aslında direk google sor bakalım belki bir şeyler söyler sana. PBP260 diye aratırsan son versiyon budur.

Diğer basic olan Proton çok daha gelişmiş bir basic derleyicidir. hem küsüratlı sayılarla helde grafik Lcd ile ilgili komutları bulunmaktadır.  Hangi versiyon güncel bilemiyorum çünkü kullanmıyorum. Aynı linkte ona ait yükleme linkleride bulabilirsin.

Ete

Maxim

kim ne program kullanıyorsa o 1 numaradır, buda bizim milletimizin sıkıntısıdır.
kimse olaya objektif bakmayı beceremez

size hangi derleyici yetiyorsa o en iyisidir.
ilk başlangıç olarak picbasic ete ustanın dersleri sayesinde vazgeçilmezdir.
çünkü olay sadece derleyici değil, mikroişlemci hayatına giriştir.

bazıları daha sıfırdan başlayanlara C tavsiye eder, baskı devre için altium falan der.
halbuki bu büyük hata
sen önce basic ile bir başla, birkaç led söndür yak, kara şimşek yap
kaldıki küçümsenecek bir durum yok, ete abinin yaptığı projeler ortada isteyen neredeyse herşeyi picbasic ile yapabiliyor.

bir kaç devre çiz, pcb çıkar sprint layout ile
bir gör, tanı
baktın ilerde seni kesmiyor zaten başka arayışlara girersin.

Hattuşa

Alıntı yapılan: Maxim - 04 Şubat 2015, 08:46:12
kim ne program kullanıyorsa o 1 numaradır, buda bizim milletimizin sıkıntısıdır.
kimse olaya objektif bakmayı beceremez

size hangi derleyici yetiyorsa o en iyisidir.
ilk başlangıç olarak picbasic ete ustanın dersleri sayesinde vazgeçilmezdir.
çünkü olay sadece derleyici değil, mikroişlemci hayatına giriştir.

bazıları daha sıfırdan başlayanlara C tavsiye eder, baskı devre için altium falan der.
halbuki bu büyük hata
sen önce basic ile bir başla, birkaç led söndür yak, kara şimşek yap
kaldıki küçümsenecek bir durum yok, ete abinin yaptığı projeler ortada isteyen neredeyse herşeyi picbasic ile yapabiliyor.

bir kaç devre çiz, pcb çıkar sprint layout ile
bir gör, tanı
baktın ilerde seni kesmiyor zaten başka arayışlara girersin.

maxim hocama katılıyorum. sağda solda en iyi dil C derler, 3-4 tane kitap aldım okudum, kitapla vs olmuyor bu işler. en iyi dil asemly veya C olabilir buna bir iddiam yok. bir atasözümüz vardır "bakma ile kasap olunsa en iyi kasaplar kediler olurdu"
en kötü dil PBP veya proton olsa (ki öyle olduğunu düşünmüyorum). bizim ETE hocamız var bizi kedilikten kasaplığa doğru yol aldırıyor.

İlyas KAYA

C dili ile Picbasic Arasında çok aman aman farklar yok. Sonuç odaklı baktığınızda ikisinde de aynı işlem sonucunu alıyorsanız hangisini kullandığınızın hiçbir önemi yok.

Birinde komut "pause" ise diğerinde "delay"

Fakat C dili ile kaynak çok fazladır. Mesela arduino da C temellidir.
Flowcode C diline derleme yapar.

C dili ile işlemi tek bir satırda yapabilirken pbp 'de 2-3 satırda yapmanız gerekebiliyor.

Ben normalde PBP kullanıyorum. Ancak yetişmediği yerde mecburen C ye geçiyorum.
PBP 'nin en büyük dezavantajı KESME.
KESME ler pause komutu içinde çalışmıyor. Bu çok küçük ama bir o kadar da önemli bir ayrıntı.

Aynı işlemci aynı devre ve aynı bekleme komutları ile bir program yazdığınızda C daha hızlı çalışıyor.

Yakın bir gelecekte işlemciler çok daha hızlı ve hafızaları daha geniş olacak ki zaten olmaya da başladı.
Yazılım ile yaptığımız birçok işlem artık donanımsal olarak işlemci içerisinde adaptif oluyor.

Bu nedenle artık hangi dili kullandığınızın hiç bir önemi olmamak ile birlikte umarım PBP nin geliştirilmesini durdurmazlar.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

magic_gun

ete hocam gayet iyi acıklamış :)

Alıntı YapHerkesin bir ana dili olduğu gibi mikrodenetleyicilerin de bir ana dili vardır oda assembly dir.

bir işi en hızlı ve en verimli şekilde yapamak istiyorsak o işlemcinin dilinde konusmalıyız
benim sahsi gorusume göre - tabi isteyen istediği gibi yorumlayabilir- ,C yada Basic derleyicileri sadece tercuman ve compaling  kapasiteleri cok genel amaclı oldugu için kodunuz gereksiz yere uzar ve hantallasır,,buda sizi daha buyuk kapasiteli işlemciye ve buda daha cok akım ve gurultu yeme olasılıgına tabi tutar

bir ornek,,,

movlw .79
          subwf test,w
          btfss status,C   toplam 3  clock pulse
          goto buyuk

kucuk
          ...............
         . ..............

if test > 79 then goto buyuk   

yaklasık 14 clock pulse

if ( test > 79)
    { 
     // kucuk
     // buyuk
    }
                             yaklasık 27 clock pulse

sahsi fikrimi soylemem gerekirse,,,

Proton yada C ile programa baslarım sıkıstıgım yerde asm yazar gecerim ....
     bu geneldede proton olur sebebi ise kodun içine gayet guzel asm  gomulebilmesidir ..

sıralamam gerekirse

ASM ....ilk ogrendigim dil ve 1993 den beri m.chip beta testeriyim
    proton
    mikro C

favorimdir   

not  hernekadar piyasada  ccs için ovguler bulunsada ( lutfen kusura bakmayaın ) benim gozumde leaderden farkı yok
           kaldıki makinama install edisim ve ilk compile ettigim programdan sonra silmem bir oldu ....

sevgi ve saygılarımla

Gunhan 
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

asof544

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 04 Şubat 2015, 11:47:02
C dili ile Picbasic Arasında çok aman aman farklar yok. Sonuç odaklı baktığınızda ikisinde de aynı işlem sonucunu alıyorsanız hangisini kullandığınızın hiçbir önemi yok.

Birinde komut "pause" ise diğerinde "delay"

Fakat C dili ile kaynak çok fazladır. Mesela arduino da C temellidir.
Flowcode C diline derleme yapar.

C dili ile işlemi tek bir satırda yapabilirken pbp 'de 2-3 satırda yapmanız gerekebiliyor.

Ben normalde PBP kullanıyorum. Ancak yetişmediği yerde mecburen C ye geçiyorum.
PBP 'nin en büyük dezavantajı KESME.
KESME ler pause komutu içinde çalışmıyor. Bu çok küçük ama bir o kadar da önemli bir ayrıntı.

Aynı işlemci aynı devre ve aynı bekleme komutları ile bir program yazdığınızda C daha hızlı çalışıyor.

Yakın bir gelecekte işlemciler çok daha hızlı ve hafızaları daha geniş olacak ki zaten olmaya da başladı.
Yazılım ile yaptığımız birçok işlem artık donanımsal olarak işlemci içerisinde adaptif oluyor.

Bu nedenle artık hangi dili kullandığınızın hiç bir önemi olmamak ile birlikte umarım PBP nin geliştirilmesini durdurmazlar.

C yı kesın ogrenelmmı yanı??? bya kafam karıştı sımdı???

asof544

Alıntı yapılan: magic_gun - 04 Şubat 2015, 16:20:04
ete hocam gayet iyi acıklamış :)

bir işi en hızlı ve en verimli şekilde yapamak istiyorsak o işlemcinin dilinde konusmalıyız
benim sahsi gorusume göre - tabi isteyen istediği gibi yorumlayabilir- ,C yada Basic derleyicileri sadece tercuman ve compaling  kapasiteleri cok genel amaclı oldugu için kodunuz gereksiz yere uzar ve hantallasır,,buda sizi daha buyuk kapasiteli işlemciye ve buda daha cok akım ve gurultu yeme olasılıgına tabi tutar

bir ornek,,,

movlw .79
          subwf test,w
          btfss status,C   toplam 3  clock pulse
          goto buyuk

kucuk
          ...............
         . ..............

if test > 79 then goto buyuk   

yaklasık 14 clock pulse

if ( test > 79)
    { 
     // kucuk
     // buyuk
    }
                             yaklasık 27 clock pulse

sahsi fikrimi soylemem gerekirse,,,

Proton yada C ile programa baslarım sıkıstıgım yerde asm yazar gecerim ....
     bu geneldede proton olur sebebi ise kodun içine gayet guzel asm  gomulebilmesidir ..

sıralamam gerekirse

ASM ....ilk ogrendigim dil ve 1993 den beri m.chip beta testeriyim
    proton
    mikro C

favorimdir   

not  hernekadar piyasada  ccs için ovguler bulunsada ( lutfen kusura bakmayaın ) benim gozumde leaderden farkı yok
           kaldıki makinama install edisim ve ilk compile ettigim programdan sonra silmem bir oldu ....

sevgi ve saygılarımla

Gunhan

yardım sever kardesım asembly ogreneyım dıyorum bana ucretsıs derlerleyıcı gerek nereeden bulurum ??? yardımların ıcın ALLAH razı olsun bır elæt su ıse tesekkurler

magic_gun

ögrenmeye istekli ve yeterli sabır ve zamanın varsa nacizane tavsiyem  assembly  olacaktır
asm yazmaya basladıktan sonra diger derleyicileri cözmen bir sorun teskil edecegini zannetmiyorum

http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/family/mplabx/home.html
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

asof544

tesekkur ederım zamanım  var bu sıteden hangı lınk ten yukleneck?Kurulum nasıl  yapılacak sorularla basını agrıttıgım ıcın kusura bakma ALLAH razı olsun

ete

Bütün bu mesajlardan çıkan sonuç şudur. Öneride bulunanların tamamı kendi kullandığı sistemi önerir. Çünkü ona aşinadır. En kolay şey bildiğin şeydir. Bilmediğin sana zor gelir. Bu nedenle bana sorarsan örnekleri incele. Hangisi sana kolay ve anlaşılır geliyorsa ona yönel.

Ete

Burak

ETE hocamın söylediğinin kenarına Sakıp Sabancı'nın verdiği güzel bir öğüdü eklemekte de fayda görüyorum naçizhane ...

"Herşeyin birşeyini , birşeyin herşeyini bileceksiniz .."

O birşeyi de herşeyi de sen dimağın kadar seç ama o birşeyi diğer herşeyden ayırt etmesinide iyi bil yeter ki ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

unknownperson

Benimde ufak bir sorum var bu konuyla ilgili bu nedenle bu konunun altında sormak istedim.

Elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisiyim elektronik üzerine yani gömülü sistemler üzerine uzmanlaşmayı düşünüyorum. Kendime göre iyi seviye C ve orta seviye CCS C bilgim var. Gömülü sistemler üzerine uzmanlaşıcak bir elektronik mühendisi ASM bilmeli mi ? Ne derecede bilmeli ?

Biliyorum bir çok makale okudum programlama dilleri flen ihtiyaca göre kullanılıyor, fakat haftada belli saatlerim boş ve okulla birlikte bu saatimi değerlendirmek istiyorum neye atılacağımı daha belirleyemedim kafamda CCS C, Arm, Arduino, Raspberry, Altium, Gömülü Linux, ASM, C# vs. sürüyle şey var, biliyorum hepsi farklı amaçları var fakat neyin bana yararlı olacağını seçemedim :S

Not: Bu arada çok fazla yazılım, bilgisayar alanına kaymak istemiyorum elektronik mühendisi olarak, yurtdışında Electronic and Computer Engineering olarak geçse de arada ki çizgiyi çok aşmamak istiyorum çünkü bazen kendimi çok kaptırıp yazılıma yönleniyorum bu da çok hoşuma gitmiyor ne kadar programlamayı sevsem de.