MicroCode Studio Derleme Hatisi

Başlatan hakii, 26 Haziran 2015, 20:08:42

hakii

Merhaba,
MicroCode Studio Derlemeye calisiyorum fakat Fatal:(301) out of memory hatisi veriyor kayit yaptigim yer masa ustu yaptigim halde hala bu error veriyor lutfen yardim...
H.D

ewreka

Selam sayın hakii,

Ben de bu işte yeniyim ama sizin için kısa bir araştırma yaptım,umarım bu link işinizi görürür. http://www.genelblog.com/out-of-memory-hatasi-picbasic/

Ama genelde proje dosyasının birçok klasör içinde tutulduğu için bu hatayı veriyor diyor(yanin alt alta klasörlerde).
Umarım faydası olur...

hakii

Selam
Tesekkurler bende baktim bu siteye ama yok direkt masa ustune bir tek kloser halinde kaydettim ama hala ayni
H.D

yasargunaydin

bendede benzer hatalar vardı. çalışma dosyalarını Windows c: klasörü içine attım şu an sıkıntısız derleme yapabiliyorum.bence sende bir dene.

ete

PBP klasörünü aç ve PBPW.EXE dosyasını bul. Üzerinde sağ tıkla ve uyumluluk seçeneğinde win98 seç. sorun düzelir.

Ete

hakii

ilginze tesekkur ederim ete hocam dediginizi yaptim c:\proje diye klasor actim ve projeyi kaydettim F9 derleyim dedim bu seferde
unable to find assembler diye bir sey yazdi sol asagida hex dosyasini olusturamadim gene ne yapabilirim
H.D

ete

Belliki derlemede MPASM seçili (view menüsünde compile & program options / assembler seçeneği)
Bu durumda mpasm klasörü olması gerekir makinanızda. Proteus var ise onun tools klasöründe mpasm klasörü mevcut. Find manually seçeneğini seçerek yerini gösterin sorun çözülür.
Mpasm yok ise kurmanız gerekir. PC 64 bit değil ise mpasm ile derleme yapmanıza gerek yok.
Sitede önemli bilgiler başlığındski konuları okuyun lütfen.

Ete

hakii

Ete Hocam dediginiz gibi yaptim simdide baska error verdi ERROR: unable to find -p<pic> processor file 16f628.BAS diye bir uyari verdi
H.D

ete

hakii

Mesaj gondermeden okumustum Hocam bu yazinizi programi gonderiyorum bakabilirmisiniz rica etsem

@ DEVICE PIC16F628A
@ DEVICE PIC16F628A, WDT_ON
@ DEVICE PIC16F628A, PWRT_ON
@ DEVICE PIC16F628A, PROTECT_ON
@ DEVICE PIC16F628A, BOD_OFF

'*****************************************************************************************
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_ON           
@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT 

DEFINE OSC 4
'*****************************************************************************************

'*******************************************************************************************
CMCON=7

TRISA=1
TRISB=0

PORTA=0   
PORTB=0

'*******************************************************************************************

SYMBOL D1         = PORTB.0 
SYMBOL D2         = PORTB.1
SYMBOL D3         = PORTB.2 
SYMBOL D4         = PORTB.3
SYMBOL D5         = PORTB.4 
SYMBOL D6         = PORTB.5

'********************************************************************************************

BASLA:

LOW D1
LOW D2
LOW D3
LOW D4
LOW D5
LOW D6

pause 100

goto basla

BASLA1:

HIGH D1
HIGH D2
HIGH D5
HIGH D6
PAUSE 100
LOW D1
LOW D2
LOW D5
LOW D6
PAUSE 100
HIGH D1
HIGH D2
HIGH D5
HIGH D6
PAUSE 100
LOW D1
LOW D2
LOW D5
LOW D6
PAUSE 200

GOTO BASLA1

End
H.D

ete

Micro Code Studio bir editör programıdır. Yani program yazmanızı sağlayan bir arayüz programı gibi düşünebilirsiniz.
Bu program bir derleyiciye bağlı olarak çalışmak zorundadır. Buda PBP derleyicisidir. O halde MCS ye PBP kalsörünüz nerde yer alıyor onu göstermeniz gerekir. Bunun için View Menüsünde Program & Compiler Options seçeneğinde Compiler tuşuna basarak PBP klasörünün yerini göstermeniz gerekir. Bu işin programla alakası yok.

Programdaki sigorta ayarları MPSM kullanımına uygun değil. Önemli bilgiler başlığı altındaki sigorta ayarları konusunuda okuyun lütfen. Mevcut ayarlar 32 Bit makina için MPASM kullanmadan derleme yapmaya uygundur.

Ete

hakii

hocam selam okudum ama olmadi birakcam artik sizide rahatsiz ediyorum tesekkurler simdide folder search diyor dosya ariyor F9 bastigimde Program & Compiler Options seçeneğinde dosyanin yolunu gosterdim dediginiz gibi am aolmadi yapamadim sanrsam benim 32 olunca MPSM hic tiklemedim prgrami tekrar yuklesme ourmu ki?
H.D

Elzemefe

Merhaba arkadaşlar açılmış  başlık  olduğu  için yeni  konu  başlığı açmak  istemedim
daha önce 32 bit  işletim sistemi  kullanırken  gayet  iyiydi 64 bit  kullanmaya başlayınca
sorun yok  gibi  fakat :
@ DEVICE pic16F628A                      'işlemci 16F628   
gibi bir  kod kullanınca hata alıyorum
fakat @  işareti ile başlayan satırı  kaldırıp kodu derleyince derliyor
ama bazı ayarları devıce olarak belirtip  programlayıcıda  uğraşmak istemiyorum
compile ayarlarım ve hata ekteki resimdeki gibidir

F®T

Hocam zaten yukarda işlemciyi belirliyorsunuz.Neden o satırı kullanıyorsunuzki?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Elzemefe

@ DEVICE pic16F628A                      'işlemci 16F628                               
@ DEVICE pic16F628A, WDT_OFF              'Watch Dog timer kapalı
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON              'Power on timer açık
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF          'Kod Koruma kapalı
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_off            'MCLR pini kullanılmıyor.
@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'Dahili osilatör kullanılacak

hocam  o satır tamam
diğerleri için  nasıl olacak