pic ile on off mosfet süremiyorum!!! reset atıyor !

Başlatan muratguenduez, 08 Eylül 2015, 12:33:57

Bahri Bilir

Açıklama için teşekkürler.Gatenin doyuma ulaşmadığında direnç görevi gördüğünü bilmiyordum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

muratguenduez

şimdi bi kaç açıklama getireyim,

ledlerin ön dirençleri mevcut yani 48 led kırmızı oalrak ikişerden dizili fakat 4.5 volta göre uyarlanmış.. ( çok akım çeken dediğim led grubu)

diğer denedklerim ve sorun yaşamadıklarım ise 3 erden dizili yani 6V için uyarlanmış...

kesilmesini hallettim sihirbazdan nobrownout seçmeme ragmen heralde bi sorun oldu elle tekrar yazdım fuses olarak o düzeldi.

logic lvl fetlerle dünkü konuşmada farkettim bilmiyordum bile öyle bi fet olduğunu.

fakat bilirshop un da dediği gibi etiket değeri şu 58A olan fet kullanıyorum irf740 değil, irf2807. onda da aynı ısınma oluyor hem de 2A de !!!! 

şu anda 60ms olarak puls verdiriyorum her iki saniyede bir sorun olmuyor. dediğiniz gibi direk de bağladım. 1k ile 7805 den direk gate e verdim, yine çok ısınıyor altı üstü 3A civarı oluyor ozamanda.

çok akım ceken 4.5 volta uyarlanmış ledler dediğim 4.5 voltta 1A çekmiyor bile. 500mA civarı. ben bunlara 6 volt uyguladığımda ise 7A e kadar çekiyor. ama önemli olan ledin nasıl yanığı değil omik yük nihayetinde ve 10A bile çekse benim 58A continious akımı olan fetim neden 6 A e 10 sn dayanamıyor. belki dayanır denemedim ama 10snde baya bi ısınıyıor kesiyorum ben de... ne gıcıkmış şu fet işi =)

İlyas KAYA

Mosfetinizi PIC'den ayırın ve 10 ohm direnç ile 10volt gate voltajı verin deneyin bir de.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

muratguenduez

ama datasheetin de min 2V , max 4V yazıyor treshold değeri irf2807 için.. de denicem  =)

muratguenduez

3sn de baya ısınıyor gate e 10V girince 10R ile.

Bahri Bilir

Murat bey dünkü İlyas beyin anlattıklarına göre fet gatesi doyuma ulaşmadığı için direnç görevi görüyor ve ısınıyor :). (Yanlışım varsa düzeltin İlyas Bey)

irf2807 VGS'i 10 Volt.Ve bu durumda sizin fet gatesine en az 10 volt verildiğinde doyuma ulaşabiliyor ve 200 watt taşıyabilir hale geliyor.Yani fetin gate ucunu faklı bir 10v-12v bir güç kaynağının + ucuyla besleme yaparak test edin (! TEST) gate doyuma ulaştığı için ısınmaması gerekiyor.(Ben dünkü sohbetten bunu çıkardım)

İyi çalışmalar.

İlyas KAYA

Öyle ise 10voltu switching yapmak gerekecek. Tabi bunun içinde PWM gerekiyor. Direnç değerini yükseltip lineer olarak deneyin.

Bir noktada ısınması durması gerekir. Mosfet çıkışına ters olacak şekilde beslemeye diyot atıp deneyin bir de.

Şema değilde uygulamanın bir fotoğrafını ekleme şansınız var mı ? Belki de uygulamada bir sıkıntı vardır. Bunu da görmek gerekecek.

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 09 Eylül 2015, 15:42:51
Öyle ise 10voltu switching yapmak gerekecek. Tabi bunun içinde PWM gerekiyor. Direnç değerini yükseltip lineer olarak deneyin.

Bir noktada ısınması durması gerekir. Mosfet çıkışına ters olacak şekilde beslemeye diyot atıp deneyin bir de.

Hocam yukarıdaki cümleleriniz bana biraz yabancı geldi.Ama galiba bu bahsettiğiniz işlemleri yapabilmek için de 10 volta ihtiyaç var.Ki eğer öyleyse 1 transistörle 10 v sürülerek fet gatesi beslenirse sorun çözülmüş olmaz m?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 09 Eylül 2015, 15:47:42
Hocam yukarıdaki cümleleriniz bana biraz yabancı geldi.Ama galiba bu bahsettiğiniz işlemleri yapabilmek için de 10 volta ihtiyaç var.Ki eğer öyleyse 1 transistörle 10 v sürülerek fet gatesi beslenirse sorun çözülmüş olmaz m?

Evet 10volt ile sürmesi yeterli ancak atladığımız kısım akım. Gate akımı da önemli ve fazla geliyor olabilir.
Siz illa lojik level olmayan bir mosfet ile sürecekseniz aşağıdaki devreyi yapın. Siz sağ ben selamet :)

IRL serisi bir mosfet kullansanız aslında hiç uğraşmayacaksınız.

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 09 Eylül 2015, 15:54:08
Evet 10volt ile sürmesi yeterli ancak atladığımız kısım akım. Gate akımı da önemli ve fazla geliyor olabilir.
Siz illa lojik level olmayan bir mosfet ile sürecekseniz aşağıdaki devreyi yapın. Siz sağ ben selamet :)

IRL serisi bir mosfet kullansanız aslında hiç uğraşmayacaksınız.

Alıntı yapılan: algos - 23 Haziran 2015, 01:59:32
Mosfetler, transistörler gibi akımla değil gerilimle sürülürler.Mosfetten yüksek akım alman için, datasheetinde yazan max drain akımdaki gate gerilimini esas alman gerekir.Yani gate deki akımı değil gerilimi yüksek tutmalısın yada uygun görülen değerlere çıkarmalısın. sen pic çıkışına hangi direnci bağlarsan bağla, 5V un üstüne çıkamayacağından drainden alacağın akım da sınırlı olacaktır.Ben akım gerektiren projelerde mosfetleri npn + pnp transistörle 12V ile sürüyorum.Zaten yüksek akımlar için böyle yapman gerekiyor.

İlyas bey konuyu biraz uzatıyoruz galiba ama anlamadığım bir kısım var ."lojik level" bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum.Türkçe karşılığından orantılı yükselme yani gate ve drain orantılı anlamı taşıdığını düşünüyorum.

IRL serisini İRF tavsiye etmenizin sebebini (lojik levelin anlamını bilmediğin için) nedir,Anlayamadım... ?  (pic ile mofet gate arasındaki direnç hesabı ?  adlı konuyu okudum.Ama lojik level le ilgili bir açıklama yok)

İlyas KAYA

Logic Level Yani bildiğimiz lojik seviye demek . 0 volt da kesim 5volt (lojik 1) de iletim. Normalde 5voltta kanalı tam açamaz iken lojik seviyeli mosfetler daha düşük gerilim ile kanaldan daha fazla akım geçirmek üzere tasarlanmışlar.

Her mosfet için ayrı ayrı çalışma yapmak gerekir. Bütün özelliklerine hakim olmak ve istenilen ortamı sağlamak gerekiyor. Bu neden ile mosfet sürmek baş belası denir. Ancak istenen ortam sağlandığında çok yüksek akımları kontrol edebilirsiniz.

Kanalı musluk gibi düşünün.

Lojik seviyede olmayan moslar için; eski musluklardan suyu tam açmak için epey bir çevirmeniz gerekiyor.  Buna benzetebiliriz. Tamamen açmak için içerisindeki kapasitenin dolması için gerekli gerilim ve akımı sağlamak gerekir iken ,
lojik seviyede çalışan mosfetleri de bu yarım turda çalışan yeni tip musluklar gibi düşünebilirsiniz. Çok kısa hareket ile suyun tamamını açabiliyoruz.

Eğer tam açmaz isek içeride akımı sınırlamış oluruz. Tamamen açmış dahi olsak datasheetinde belirtilen direnç değeri kadar bir direnç özelliğini yinede sergileyecektir.

Tabi tüm mosfetlerin tam açma ve tam kapatma için minikte olsa bir bekleme zamanı vardır. Buna da ölü zaman deniyor. Ölü zamanı iyi ayarlayamaz iseniz mosfet çok kısa bir süre üzerinde kısa devreye ve yüksek akım geçmesine neden olur. Bu da ısınma olarak size yansır.

Mosfetler ile ilgili profesyonel bir bilgiye sahip değilim. Sadece işime yaracak kadar olan kısımlarını bilip deneysel çalışırım. Isınmanın olmadığı noktayı yakalar basarım devreyi gider.

Tıpkı bende sizin gibi 80A lik mosfet nasıl olurda 500mA de ısınır diye çok kafa sıyırttım. Mühendis olmayınca deneysel çalışmak gerekiyor. :)

Eğer siz PBP değilde ASM ile çalışıyor olsa idiniz her PIC için bütün datasheet'i ezberlemek zorunda kalırdınız. Mosfet işi de tam böyle bir durum.

muratguenduez

bilirshop logic lvl dedikleri fet tipleri yani içinde L harfi olanseriler irf değil de irl olarak başalr ki bu fetler logic devrelerin yani ttl serisi entegrelerin olduğu devrelerle kontrol edilebilirler. pic çıkışları 0- 5 volt tur aynı şekilde  ttl serileri 74 serileri gibi. logic level fet dedikleri o yani . ben de dünden bugüne öğrendim. ve treshold gerilimleri 2V civarı. yani ete hocamında açıkladığı gibi 3.3k ve 2.2k ile bi gerilim bölücü yapınca pic çıkışına, treshold u yakaldığınızda iletime gecicek. ne varsa geçirecek orantı olmadan. ama bizim bu fetlerde 10v gelmeden problem oluyor sanırım.

ilyas bey sizin bahsettiğiniz pwm sinyali 8khz olarak bu devrede akü şarjı için kullanıyorum zaten hiç bir problemim de yok. şöyle ki pic ile n kanal irf740 sürüyorum, onun 10k bağlı drain ucundan da p kanal irf9530 u sürüyorum ve aküyü güzelce 8khz de şarj ediyorum hiç ısınma olmuyor. zaten anladığım kadarıyla capasitor gibi çalışıyo bunların gate ucu, sanki sadece pwm gibi bi sinyalle daha güzel kullanılıyor gibi =)

Bahri Bilir

İlyas bey Ve Murat bey anlatımınız için teşekkür ediyorum.Bu mosfetlerle arayı iyi tutmak gerekiyor.Baya işe yarar bir malzeme.

muratguenduez

çok pahalı geldi bana irlz44 gibi bişey vard ıellerinde 7tl dedi, irl500 gibi bişey vardı onada 9 tl dedi almadım geri döndüm =) varmı bu logic fetlerden bulabileceğim bildiğiniz bi yer toplu da alabilirim ucuz olursa. irlu0024n bulamadım şimdilik buralarda. o ucuz gibi bana 4A çıkış bile fazla şu an için =)

Bahri Bilir

Murat bey parça temini için eğer 3-5 gününüz varsa piyasada hem çeşit fazlalığı hem de iyi sayılabilir fiyatlarıyla direnç net en çok çalıştığım parekendecilerdendir.En azından sizin almış olduğunuz böyle saçma fiyatlar almazsınız.