telsiz ile su kuyusu otomasyonunu nasıl yaparım

Başlatan lost, 29 Ocak 2012, 20:52:34

lost

merhaba ete hocam kafama takılan vede çözemediğim bir sorum var size rf ile alakalı biraz vede mikro denetleyici de var gibi..

sistem şöyle:su deposu ve kuyumuz var arasındaki mesafe 5km su deposunda şamandıramız var mekanik şamandıra telsizle dtmf tonu verildiğinde su kuyusundaki motor çalışıcak motor belli bir sürede su deposunu dolduracağı için depodaki şamandıra off konumunda yani devresini açacak bu açma bilgisi (durum bilgisini)su kuyusuna vericek (motoru durdurmak için) su deposu dolduğu için kuyudaki motorun durması lazım, benim burada yapamadığım şamandıra açık kapalı bilgisini telsiz ile iletip su kuyusundaki motoru durdurmak..

şöyle yapmayı düşündüm su deposuna dtmf decoder koyup core özellikli depo belli bir zaman sonra dolacağı için mekanik şamandıram off konumunda olucak yani devreyi açıcak,  dtmf kartın core ucunu şamandıranın kontağından geçirsem dtmf kartındaki tx ucunu telsizin mikrofonuna veya ptt ucuna girsem dtmf sinyalini pompaya taşıyıp  motoru durdurmayı düşünüyorum ama bana göre biyerde atladığım bişeyler var gibi geldi bana bu işi telsizle nasıl yaparım sizden destek istiyorum hocam ..
dtmf devremi aşağıda verdim belki kolaylık olur diye
para cimride,silah korkakta,akıl apdalda olur ise düzen bozulur

ELZEMEFE

Benim daha  önceki iş yerimde yaklaşık  iki seneye yakın bir süre telsiz komnite işi yapan ve yetkili bir bayi  idi. Sağolsun ustamız elektronik anlamda  oldukça iyi şeyler  öğretti . ve bu  konu hakkında sayısız  uyygulama yaptık ..

önce  iki adet telsiz bulman gerekiyo ama günümüzde kullanıan  PMR tipi telsiz ler 5km gider fakat birbirlerini görmeleri gerekiyo..

telsiz bulduğunu varsayarak anlatıyorum daha profosyonel çözümler var ama senin  için en kolay ve masrafsız olan anlatıyorum

almış olduğun  iki telsizi  ptt yani basıp  konuştuğun buton diyelim ona bastığımızda belirli bir frekansta kanal açar  ..yani yayın yapar..
burdan  şunu anlıyoruz şamnadıranın kısa devre olan  uçları demekki  ptt mandalının yaptığı işi yapacak

tüm telsizlerde dinleme  modunda iken yayın aldığı anda amfi katına beslemeyi verir yani telsiz devresinin bi yerinde  diğer telsizden ptt basıldığı anda dinelemede olan telsiz yayını algıladığında amfi devresine 5volt verir işte bu 5 volt senin röleyi çektirmene dolayısı  ile motor çalıştırmanı sağlayacak olan  kısım ..

şamandıra aşağı düşer ve kısa devre  olur ptt mandalına basar  ve tx yapar
rx te yani dinlemede olan telsiz yayını alır amfi katına 5volt verir ve yani röle çeker ve motor çalşır ve depo dolmaya başlar ..

ve depo dolar ... dolduğu anda şamandıra açık devre olur ptt bırakır tx olmaz ve  dinelemede  olan telsiz yayın kesildiği  için 5 voltu keser röle kapanır motor durur..

mutlu mesut geçinip giderler.

edit:.(bu durumun bi kaç dej avantjı var sen durumu incele kafana takılanları anlatırım)

mg1980

ARKADAŞLAR,HAYIRLI İŞLER.ELEKTRONİĞİN TEORİSİNİ OKULDAN OKUMADIM AMA KENDİ İŞLERİMİ GÖRÜYORUM.ARKADAŞIN İSTEDİĞİ İŞİ AMATÖRCE BİR KAÇ VERSİYON OLARAK YAPMIŞTIM.HALEN KÖYDE BİR KAÇ YILDIR SULAMA İŞİNDE KULLANILIR. TELSİZ KULAKLIK ÇIKIŞINDAN BİR TRANSİSTÖRÜ SÜRERSENİZ OLUYOR AMA BİR PROBLEM VAR.SİZ DEVREYİ ÇALIŞTIRDIĞINIZDA BAŞKA YAYIN OLDUĞUNDA DEVRE KAPANIYOR. YAYIN İHTİMALİNİN OLDUĞU YERLERDE KESİN BİR ÇÖZÜM VAR.NOKİA CEP TELEFONUNUZUN KULAKLIK ÇIKIŞINDAN MODEM ÜZERİNDEKİ KÜÇÜK HAT TRAFOSU İLE TELSİZİN MİKROFON GİRİŞİNE SOKETTEN GİRİN TELEFONUN HER HANGİ BİR TUŞUNA BASARKEN SES SEVİYESİNİ DE KÜÇÜK BİR TRİMPOTTAN AYARLAYIN.KARŞIDA ALICIDA 8870'İN BİR BACAĞI TONU ÇÖZDÜĞÜNDE HIGH OLUYOR BURADAN İSTİFADE İLE YAPABİLİYORSUNUZ. ORAYA BASİT BİR PROGRAMLA BASTIĞINIZ TUŞUN DÖRT BİTLİK DEĞERİNİ BİR PİCE OKUTURSANIZ DAHA DA GÜZEL OLABİLİR.SAYGI VE BAŞARILAR.

dikkat : Mesajlarını büyük harflerle yazmayın lütfen. Bunun anlamı forum dilinde bağırmak yüksek sesle konuşmaktır.

POWER

evet kesinlikle  8870 türü bir entegre kullanman lazım.arkadaş dile getirmiş.siz sisteminizi kurdunuz tıkır tıkır çalışıyor.şimdi herkezde pmr telsizler var.bi başkası bu kanaldan mandala basarsa sistem çalışmaya başlar.bu sistem cep telefonu ile uzaktan kontrol sistemiylede yapılır.telefon kullanmak istemiyorsanız dtmf özelliği olan telsizlerlede olur.pmr telsizlerde dtmf özelliği yok.

ete

Telsiz kullanmak çok akıllıca geşmedi bana bu işi yapmak için. Bir kere her halde 2 telsizi bu işe bağlayacaksınız. Halbuki uzun mesafeli konuşan Tranceiver (RF modüller) mevcut. Aynı işi tranceiver kullanarak 6 km dolayında bir mesafeden sulama havuzu - pompa otomasyonunu yapmıştım.

10 km lik rf modüller bu iş için biçilmiş kaftan akıllıca bir programla (el sıkışma denilen ve karşılıklı onay alma sistemine dayanan bir protokol) ile hiç veri kaçırmadan sistemi çalıştırmak mümkün. Arazi yapısı uygun ise arada dağlar tepeler vs yok ise sistem kusursuz çalışabilir. Zaten işe girişmeden önce bir deneme yapmak en doğrusu olurdu.

Ete

ELZEMEFE

Ben zaten açıklarken orda  en ucuz olanı dedim .. yoksa farklı çözümler mevcut bir sürü ayrıca telsiz olayında ton dtmf dcf olayları var .. en basit ton olayı dahi bir ço paraziti yok edebiliyo benim açıkladığım aynı olayı  telsiz in  mikrofonundan dtmf yollayarak ve karşıda çözerek yaptım.. artık gerisi   el pratiğine kalmış

lost

sayın elzemefe anlattığınız olay aklıma yattı,elimde 0.5mw gücünde  pmr telsizler var zaten pmrler yasalolarak 0.5mw ı geçemezler,şimdi su deposunda verici telsiz,kuyuda alıcı telsiz olucak peki motoru çalıştırmak isteyen vatandaşda damı üçüncü pmr telsizmi olucak bu senaryoyu anlamadım ..birde rx ve tx de kullanacağım telsizler için elektronik bie  devre veya optokublör koymam gerekirmi?

alıntı:
şamandıra aşağı düşer ve kısa devre  olur ptt mandalına basar  ve tx yapar
rx te yani dinlemede olan telsiz yayını alır amfi katına 5volt verir ve yani röle çeker ve motor çalşır ve depo dolmaya başlar ..

ELZEMEFE

yok iki telsiz daha sistem artık kapalı devre çalışıyor olacak yaa... şamandıra kısa devre  telsizin butonuna basıyo diğer alıcı durumundaki telsiz de yani motoru çalışmasını sağlayacak olan telsiz ise diğer telsiz den gelen yayını alır almaz röleyi çekecek zaten .. yani  iki telsiz olacak ...

ete

İki telsizin (en ucuzlarının) fiyatı kaç paradır?. Elden düşme ve yeni olarak fiyatlarını öğrenmek isterim.
Bu işi normal RF sistemi ile yaparsanız sonuçta vereceğiniz para 200 TL dolayındadır. Bilemedin 250 TL. tutar. Yalnızca modülleri fiyatlandırdım. Sistemde yapılacaklar her iki sistem içinde yapılacak zaten.  Şayet telsizler bu fiyattan pahalı ise boşuna tartışmanın anlamı yok bence . Telsiz kullanmak hem zahmetli hem pahalı ise başka alternatif aramak en doğrusu olur herhalde. Ama elde atıl bekleyen malzeme varsa değerlendirmek açısından kullanılabilir ama yoksa bütçe ön planda tutulmalıdır. Birde çalışma güvenliği tam olmalıdır. Bir çalışıp bir çalışmayan sistemide yapmak akıllıca olmaz her halde. Bütün bunları telsizden anlamayan bir kişi olarak yazıyorum. Değerlendirmeyi anlayanlar yapsın lütfen.

Ete

mg1980

Sayın Ete Hocam,
Sizin anlattığınız profesyonelce güzel bir sistem olur yapılabilirse.Bahsedilen telsizlerin 60-150 TL arasında fiyatı olanları var.Lost arkadaşa bir ilave daha yapayım.Bu telsizlerin bilirsiniz Vox özelliği vardır. Yani sesle mandalına otomatikman basar.Buna ayarlarsınız önüne bir buzer koyarsınız.Bu şamandıra tarafında.Şamandıradan buzer çalışsın. Karşı tarafta pompanın orada da alıcı olur.Kulaklıktan bir transistörü (kollektöründe 4.7-10 K arası direnç) sürün.Kollektör çıkışını aynı zamanda bir PİC'in bir giriş pinine bağlayın.Transistör devresinin 5V geçmemesi halini bilirsiniz mutlaka.Bir IF sorusuyla istediğinizi yaptırın.Bu telsizlerle bu şekilde sizde bulunacak bir üçüncü telsize de yapılan işlemi buzer ötme sayısıyla ilettirebilirsiniz. Bu ilk mesajımda bahsettiğim sakınca
daima var. Ya buzer süresini belirli sürelerde tutup kısmen buna tedbir alabilirsiniz ya da DTMF olayı en iyisi de Ete hocamın çözümü.Kusura bakmayın anlattığım sizlerin bilgi birikimi yanında basit kalabilir. Bazı tecrübelerimi paylaşmak istedim .Saygılar.

ete

Her ne kadar telsiz'i tanımasam da bilenlerin yardımı ile koskoca telsiz röle istasyonunun uzaktan (telsiz) ile açılıp kapatılması için program yazdım.  O programıyazarken çok zorlanmıştım. Sebebide ortalıkta gezen CORE  ucu TX ucu gibi uçların fonksiyonlarını bilmemem idi. Üstelik ben Türkiyede sistem Bosnada düşünün işin zorluğunu. Neyseki oradaki arkadaş sistemi çok iyi bildiği için sonunda başardık. Bu sistem şu anda Bosna'da kullanılmaktadır. Telsiz röle yi açıp kapatabiliyor ise başka şeyleride kontrol edebilir diye düşünürüm. Ancak bana yinede pompa-havuz ilişkisinde kullanılması çok akıllıca gelmiyor bana

Benim yaptığım sistem,  havuz (suyun dolduğu depo) tarafından kontrol ediliyor. Havuz içinde 3 adet prob mevcut.  Birisi GND probu. İkincisi alt seviye probu ve üçüncüsü üst seviye probudur.
Su seviyesi alt seviye probunun altına düşünce motora su bas emri gider. Motor emri aldığını havuz tarafına bildirir ve suyu basmaya başlar. Su birinci probu geçer su basılmaya devam edilir. Su seviyesi üst proba ulaştığı anda motora dur emri gider ve pompa durur. Su seviyesi alt probun altına düşünceye kadar motor bir şey yapmaz. Seviye problarının durumu değiştikçe motor tarafına bilgi verilmektedir.

Sistem budur.
Ete

YK44

Erol hocama katılmamak mümkün değil.
Yıllardırlı profosyonel olarak telsiz muhabare cihazları üzerine çalışan birisi olarak vede affınıza sığınarak yorumumu yapayım.
Öncelikle piyasadan alacağınız amatör el telsizleri 2 watt civarında (4 watt diye satarlar) ve en az tanesine 100-150 tl verirsiniz.2 watt civarı olmasının sıkıntısı kullanacağınız sistemde parazit olma sıkıntısı, buda dtmf sisteminde uygun olmaz çünki hışırtıda dtmf ler tam algılamaz mt8870.Ya açma yapamazsınız yada kapama.Ayrıca bahsi geçen çin malı ama markalaşamamış çin malıda olsa ucuz amatör telsizler tam bir kabus.Bi yerini tutsan öbür yeri elinde kalır.İllada telsizse motorolanın en uygun cihazı cp040 kullanın yıllarca kullanırsınız üzerinde otomatik dtmf de var.Birde ton unu (ctss)  açarsınız ilave olarak ayrıca bir şifreleme daha yapmış olursunuz kimse giremez.
Diğer bir konu vox yada telsizin mikrofon devreside sağlıklı olamaz çünki parazit yayınlarda sürekli aktif olurlar ve kullandığınız dalğıç pompa yada keson kuyu ise normal motorunuz arızalanır.
Benim hafta sonlarımı değerlendirdiğim bir bahçem var orada cep telefonu ve dtmf li bir uygulama kullanıyorum 4-5 yıldırlı sağlıklı çalışıyor.Lost arkadaşımıza bu sistem uymaz o otomatik şamandıralı boşalınca dolan bir sistem istiyor o zaman neden cep telefonu yada telsiz olsunki sabit bir sistem ETE hocamızın önerdiği sistem en sağlıklısı.
Küçük bir tavsiye daha her ne sistem seçersen seç mutlaka kondaktör kullan zira röleler senin motorun çektiği akıma uzun süre dayanmaz ya meme yapar yada yanar en iyisi omron röle bu bile dayanmaz.
Röle ile kondaktörü tetiklet kondaktörde motoru ömür boyu kullan.

Saygılar..

medes

Arkadaşlar kuyu sisteminde ETE hocamın dediği sistem en doğru olan sistemdir.burada bir sorun var acaba kuyu suyu yaz kış aynı orandamı dolu . yoksa kuyudan su çekildiği zaman
dolması için ( bilhassa yaz aylarında ) saat'lermi geçiyor tabiki sorun kuyu saat'ler sonra
doluyor ise buna göre bir çözüm geliştirilmelidir.burada kuyu uzun zamanda doluyor ise kuyunun suyunun çekilebilecek bir seviyeye gelmesi gerektiği unutulmamalıdır burada motorun
çlıştırılabilmesi için suyun yeterli seviyeye geldiğini bildirir su seviye kontrolu yapılarak alıcı devreye bidirilmek sureti ile sistem devreye sokulmalıdır yani motor çalıştırılmalıdır susuz çalışan su pompaları çabuk arıza yapar buradan itibaren kullanılmak istenen sistemin hangisi daha uygun onun hesabını yapmak lazımdır telsiz sistemi kullanılacak ise mutlaka iki cihazın sabit çatı anteni ile kullanılması gerekir. aksi düşünüldüğü durumlarda göderilen sinyalin zayıf olması alıcı tarafından okunamaması motor çalıştımı çalışmadımı acaba gibi fikri yorucu  işlerden uzak durmak lazım.bana göre telefon en uygunu alınan sinyal değerlendirilir kuyu suyu
devrenin çalışıp çalışmadığını dahi mikrofon girişine verilen seslerle kontrol imkanı var iken
eski tip iki telefonla bu iş çok kolay yapılır. saygılarımla
medes

lost

syn YK44 öneriniz için teşekkür.

.Lost arkadaşımıza bu sistem uymaz o otomatik şamandıralı boşalınca dolan bir sistem istiyor o zaman neden cep telefonu yada telsiz olsunki sabit bir sistem ETE hocamızın önerdiği sistem en sağlıklısı.
Küçük bir tavsiye daha her ne sistem seçersen seç mutlaka kondaktör kullan zira röleler senin motorun çektiği akıma uzun süre dayanmaz ya meme yapar yada yanar en iyisi omron röle bu bile dayanmaz.
Röle ile kondaktörü tetiklet kondaktörde motoru ömür boyu kullan.
[/quote]

dediğiniz gibi 2 sensörle alt ve üst seviye olucak şekilde otomatik depo kontrolünü sağlamak amacım bir kaç otomasyon firması yapıyormuş bu telsizle kuyu kontrolünü oradan esinlenerek bende yaparım dedim ancak karşıma hiç hesaplamadığım şeyler çıktı sağolun sizin gibi ustalarım sayesinde bunlarıda öğrenmiş olduk,ete hocamın dediği gibi rf modüller en sağlıklı gibi geliyor sistemin tam düzgün çalışması için rf modüllerle olucak gibi ..

küçük kumanda gerilimi ile kontaktörü tetiklemek amaç motorumuz 15kw olduğunu düşünürsek dediğiniz gibi role finder,omron da olsa kontakları 5A den fazla akım geçeceği için meme yapacaktır ..

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 30 Ocak 2012, 11:37:56
Telsiz kullanmak çok akıllıca geşmedi bana bu işi yapmak için. Bir kere her halde 2 telsizi bu işe bağlayacaksınız. Halbuki uzun mesafeli konuşan Tranceiver (RF modüller) mevcut. Aynı işi tranceiver kullanarak 6 km dolayında bir mesafeden sulama havuzu - pompa otomasyonunu yapmıştım.

10 km lik rf modüller bu iş için biçilmiş kaftan akıllıca bir programla (el sıkışma denilen ve karşılıklı onay alma sistemine dayanan bir protokol) ile hiç veri kaçırmadan sistemi çalıştırmak mümkün. Arazi yapısı uygun ise arada dağlar tepeler vs yok ise sistem kusursuz çalışabilir. Zaten işe girişmeden önce bir deneme yapmak en doğrusu olurdu.

Ete

ete hocam bahsettiğiniz RF modüllere örnek teşkil edecek bir model veya marka nedir? bu konu ile ilgili bir çalışma yapmam lazım, yani ortalama 6-7 km ileride ki su pompasının kontrolünü yapmam gerekiyor, ne önerirsiniz