smps power kartlarındakı trafo degişimi

Başlatan mesut25, 27 Ağustos 2018, 13:20:11

mesut25

merhaba arkadaşlar elimde smps bir power kartı var ve trafosu yanmış  bu tarafoda hangi frakansta 5 v üretigi belli degil  yanık olan bu trafonun yenısını bulmak zor acaba başka bir 5 volt üreten bir trafo taksam   trafodan herhangi  bir çıkış alabılırmıyım  yoksa mosfet patlar mı   eyer bir şıkış alabılırsem voltajı daha sonrda  5v ayarlayabılırm diye düşünüyorum

F®T

Herhangi bir çıkış alırsın fakat trafonun primer omajı çok düşuk olursa mosfet bozulabilir.Denemek lazım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mesut25

Alıntı yapılan: F®T - 27 Ağustos 2018, 15:19:45
Herhangi bir çıkış alırsın fakat trafonun primer omajı çok düşuk olursa mosfet bozulabilir.Denemek lazım.

evet biraz önce devreye trafoyu bagladım 2,5 v aldım  sorunsuz voltaj verdi  TNY274PN-TL  atarfından dirençlerle oynayarak 5v çıkarabılırız diye düşünüyorum  proje dosyasın paylaşıyorum  (ıc901 entegremzi)

projede ıc907 (KIA431A-AT/P) referans bacagına baglı olan 2 adet direnç (R947
10K5 1/8W 1%) ve (R94512K 1/8W 1%) degerleriyle oynayarak  5v yapmalıyız  1 kere deneme şansım oldugu için   ilgili arkadaşın bize nokta atışı yapması gerekir

Burak

12V - 24V çıkışlarında kaç görüyosun peki şu anda ?

Ω Gens Una Sumus Ω

mesut25

bu power  kartları  anakartan sınyal gelmeden  12v ve 24v çıkışları vermez    ilk önce 5v elde etmemiz gerekir sistemi acabilmek için  oda şuanda 2,5v

Burak

Alıntı yapılan: mesut25 - 28 Ağustos 2018, 12:54:30
bu power  kartları  anakartan sınyal gelmeden  12v ve 24v çıkışları vermez    ilk önce 5v elde etmemiz gerekir sistemi acabilmek için  oda şuanda 2,5v

Vdd-S ve B+ sinyalleri nereden geliyor bilemediğimiz için bunu sormak durumundayız çünkü anasargı sürücü current mode kontrol entegrelerinin hepsi zaten bu noktalardan besleniyor , halbuki HV input özelliği olmasına rağmen..

Bu diyagram bloğu TL-431 Type-2 izole kontrol sistemi bloğu olarak kurulmuş ve izole 5V üreten sargıyı primeri süren entegre sabit 68-100KHZ'lik bir pwm üreteci entegresi ve direkt olarak yardımcı sargıdan osile edilmeye başlanıyor . Bu direnç değerleriyle zaten 5.37 volta ayarlı görünüyor çıkış regülasyon gerilimi Yani değiştirilmesi gereken bir direnç değeri felan yok . Buna rağmen çalışmıyorsa konu tamamen yeni taktığın HF Flyback trafosu ile alakalı (Tabii taktığın trafo bir HF Flyback trafosu ise ..)
Ω Gens Una Sumus Ω

mesut25

proje dosyası atmıştım ordan baktınız mı?

mesut25

Alıntı yapılan: Burak - 28 Ağustos 2018, 13:32:56
Vdd-S ve B+ sinyalleri nereden geliyor bilemediğimiz için bunu sormak durumundayız çünkü anasargı sürücü current mode kontrol entegrelerinin hepsi zaten bu noktalardan besleniyor , halbuki HV input özelliği olmasına rağmen..

Bu diyagram bloğu TL-431 Type-2 izole kontrol sistemi bloğu olarak kurulmuş ve izole 5V üreten sargıyı primeri süren entegre sabit 68-100KHZ'lik bir pwm üreteci entegresi ve direkt olarak yardımcı sargıdan osile edilmeye başlanıyor . Bu direnç değerleriyle zaten 5.37 volta ayarlı görünüyor çıkış regülasyon gerilimi . Buna rağmen çalışmıyorsa konu tamamen yeni taktığın HF Flyback trafosu ile alakalı (Tabii taktığın trafo bir HF Flyback trafosu ise ..)

projede C907
120uF 450V    + ucundan   alıyor   trafo yanlış olsa 2,5v vermez diye düşünüyorum   aslında   kendi trafosuna göre bir ayar yapılmış burda bir mantık geliştirerek bu seferde bu trafoya göre dirençleri 5v ayarlamak  şöyle bu direnlerle  2,5 v veriyorsa   aynı trafo  hangi dirençlerle 5 v veriri????? gibi

Burak

Dosyayı çok detaylı incelemedim , kontrol diyagramına baktım ve çıkış ayarı yapılan dirençlerin hesabından çıkış gerilimini hesapladım , ve o da zaten 5.37 volta ayarlı . Trafo sarım sayısı ve geri besleme dirençleri çıkış gerilimi oranı diye birşey söz konusu değil ama TL431'in BIAS akımı 1ma ve üzerinde olmak zorunda doğru çalışması için .. BIAS akımına ulaşamıyor şu anda ve R949'u 1K'ya kadar düşürerek gözlem yapabilirsin . Kaldı ki bu da oto-regülasyon ile aslında yapının kendi kendine ayarladığı bir değer olduğu için fayda da sağlamayabilir .
Ω Gens Una Sumus Ω

mesut25

şimdi sizi anladım  aslında biz  5 v yükseltmiyoruz  2,5v tu 5v cıkarmaya çalışıyoruz  ref zaten 5v ayarlı  1k kaç volt  elde edbilirz tahmini bir voltaj

Burak

TL431 bir opamptır , ve çalışması için gerek duyduğu minimum içinden akıtması gereken bir akım değeri vardır ve bu değer 1mA'dir .. 3k3 gibi bir direnç ile edindiği Ibias akımı 2.5Volt olan Vref gerilimini oluşturmaya yetmiyor olabilir . Bunun ana sebeplerinden biriside primer - sekonder sargı indüktansı veya başka türlü bileşenler magnetik çekirdek gibi değerler buna engel olabiliyor olabilir . Nihayetinde Flyback topolojide çalışan trafolar özeldir ve hesaplarıda karmaşıktır . Set edilen voltaj değeri zaten r945 ve r947 ile ayarlanmış , diğer direnç ise Optoled ve TL431 için gerek duyulan akımı sınırlamaya yarıyor .. Ben olsam bu tasarımda belirli hesaplardan sonra edindiğim 2ma Bias akımı sağlamak için 650 ohm değerini kullanırdım . 1kOhm diyerek bir güvenli aralık bırakabilirsin .. Aslında bu değerinde çok bir değişiklik yaratmayacağını söylemek lazım çünkü 1.2 Voltluk bir opto sürme geriliminde aslında R948 (100 ohm) değeri rol oynuyor . Yine konu dönüp dolaşıp Transformatöre gidicek gibi ama daha deneyimli arkadaşlar varsa onların fikrinden de yararlanmak gerek .
Ω Gens Una Sumus Ω

mesut25

aslında elimizdeki  direnç degerleri belli ve bu direnç degerleriyle  çıkış voltajı 2,5 v  elde ediliyor  bu tüm elamanların çalıştıgını yalnız kısma veya açma işlemini yapan direncin hangisi oldugunu tespit edemedigimden iş karışıyor TL431 çalışmazsa 2,5v üretir mi?  şimdi 1k direnç r949  degiştirip denicem  elde ettim voltaj ne olucak bakalım ona göre yol izleriz çok yüksek bir voltaj oluşturup devreyi yamazsa

Burak

Alıntı yapılan: mesut25 - 28 Ağustos 2018, 14:19:42
aslında elimizdeki  direnç degerleri belli ve bu direnç degerleriyle  çıkış voltajı 2,5 v  elde ediliyor  bu tüm elamanların çalıştıgını yalnız kısma veya açma işlemini yapan direncin hangisi oldugunu tespit edemedigimden iş karışıyor TL431 çalışmazsa 2,5v üretir mi?  şimdi 1k direnç r949  degiştirip denicem  elde ettim voltaj ne olucak bakalım ona göre yol izleriz çok yüksek bir voltaj oluşturup devreyi yamazsa

Alıntı Yapkısma veya açma işlemini yapan direncin
Diye bir kavram yok .. Gerekli sargı akımlarının oluşup oluşmaması diye birşey var ... Ayarlar TL431 için R945 - R947 değerleri ile yapılır ve o da zaten 5.37 volta ayarlanmış ... Sargı endüktansları , L* di/dt esasından mütevellit istediğimiz voltaj seviyelerine çıkamıyor ve istenilen doyum akımı değerlerine ulaşamıyor ...
Ω Gens Una Sumus Ω

mesut25

şimdi denedim  r949 1k dirençle degiştirdim fakat  çıkış voltajında  degişme olmadı 2,5v aldım yardımın için teşşekkürler  şöyle bir fikir geldi aklıma 
ref ayarı 5 v olmasına ragmen  bu trafo 2,5 v üretiyor  ref ayarını 7,5 v ayarlasak 5 v elde edermiyiz ?? çalışmalar yarına kaldı