PİC İLE DC MOTOR 5 SANIYE İLERİ 5 SANIYE GERİ

Başlatan thedezer, 08 Nisan 2021, 10:00:00

ete

Isınmanın tek bir çaresi var. 7805 yerine LM2575(1A) veya LM2576(3A) kullanacaksın.
Switching çalışan bu regulatörler ısınmazlar. Tabiiki belli bir yüke kadar ısınmazlar.
Sende röleler muhtemelen fazla akım çekiyor ve çok fazla ısınmaya sebep oluyorlar.
Bence bir an önce dediğim regülatörleri kullanmaya başla. Örnek devreleri Data sheetlerinde bulabilirsin. Her iki regülatörün bir sabit voltajlı olanları birde ayarlı olanları mevcut. Sabit kullan az malzeme ile işi halledersin.
Bu noktaya geldiğine göre sistemin çalıştı herhalde. Ne olup bittiğini ve özellikle yolladığım programın nasıl sonuç verdiğini açıklarsan sevinirim.

Ete

thedezer

daha denemedim işlemcim kilitlenmişti. hafta sonu siparişi verdim onu bekliyorum ve  denediğimde sizlerle paylaşacağım. lm2576 kullandığımda işlemci beslemesini de lm2576 çıkışından yapacağım için işlemciye zarar vermez mi?

ete

LM2576-5 sana çıkışında 5V verecek. Bu nasıl olacakda işlemciye zarar verecek açıklarmısın?
Yada hangi durum için bu endişeyi duyuyorsun onu açıkla istersen.

Ete

thedezer

LM2576 nın 3A Çıkış vermesi ve işlemcinin mA seviyelerinde akım çekmesinden.

ete

Her eleman ihtiyacı olanı ortamdan çeker diye bir prensip vardır. İşlemcide ihtiyacı olanı ortamdan çeker. Aynı prensip 7805 içinde geçerlidir. Oda 1A lik bir regülatör olmasına rağmen 7ma  akım çeken veya uyku modunda mikro amper seviyesinde akım çeken işlemciler bu regülatörden beslenirler ve kimse zarar görmez. Sonuçta Ohm kanunları, bu gibi ortamlarda geçerlidir. Bu konuda kritik olan parametre Voltaj dır. Onu değiştirmediğin sürece diğer parametreler de sabit kalırlar.

Ete

thedezer

bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Attığınız kodu denedim, sorunsuz istediğim şekilde çalıştı. Çalışma sonunda 7805CV VE 7812CV regülatörlerinin sıcaklığını kontrol ettiğimde ise bir ısınma yoktu. Benim asıl amacım 3 motoru aynı anda çalıştırmam olacak onun için dikkat etmem gereken hususlar neler olacak?

ete

Konuyu en baştan tekrar okudum ve ortada tek motor olduğunu gördüm. 3 motor nereden çıktı?
Aslına bakarsan bu sistemin ne olduğu nasıl bir bağlantı şemasının olduğunu bilmiyoruz.
Hep kıt bilgi üzerinden yorum yaptık. Varsa bir sorun yada sorunlu olduğunu düşündüğün şey yada yer detay vermen gerekecek.

Verdiğim kodun düzgün çalışması şunu gösteriyor. Bir motora yön kontrolü uyguluyor isen ve bir yönde dönen diğer yöne çevirmen gerekiyor ise, önce motoru durduracak , kısada olsa biraz bekleme yapacak ve ardından diğer yöne döndüreceksin. Aksi halde yaşadığın sorunlar ortaya çıkacaktır.

Ete

thedezer

yapacağım projede 3 motor kullanacağım ben önce eğer bir motoru kontrol edersem 3 tane motoru da kontrol ederim diye yola başladım. Çalışmada yön seçimine göre start basıldıgında yukardan aşağı yada aşağıdan yukarı olacak şekilde motor dönüşleri ayarlanacak.  en aşağıya geldıgınde  alt switchle duracak veya en üstte geldiğinde üst switchle duracak. dosyaları ilişikte bıraktım.

ete

Böyle bir sistemi yapacak olsam aşağıdaki kriterlere uygun yapardım.
1. Röleleri 5V değil 12V kullanırım. Böylece röleler aynı zamanda işlemciyi besleyen voltaj regülatöründen akım çekmezler ve regülatörde ısınmaz. 12V için ayrıca bir regülatör kullanmak da gerekmez. 12V çıkışlı ve uygun akımlı bir AC trafodan alınan gerilimi DC ye çevirip kondansatörlerle filitreledikten sonra direk rölelere vede motorlara verebilirsin.

2. Motorlarda 12V dan beslenecek şekilde seçilmeliler.

3. Mekanik alet sınıfına gören röleler yerine her bir için bir H-Köprü devresi yada entegresi kullanarak röleleri devreden çıkartırdım. Mekanik kontak her zaman arıza yapmaya meyillidir.

4. Sistem için gerekli gücü hesaplamak için,
  - her bir motorun yük altında çektiği akımı ölçerim. Bunu yapmak için motora gerilim verip besleme devresine seri bir ampermetre bağlayıp motor milini bir yandan tutmaya çalışarak (yük oluşturma) diğer yandan da akımı ölçerim. Böylece motorlar için gereken akım , bir motorun çektiği akımı 3 ile çarparak bulurum.
  - Röle kullanacak isem her birinin çektiği akımı ölçüp 3 ile çarparım.
  - İşlemci akımı ihmal edilebilir düzeydedir ölçmeye bile gerek olmaz.
SOnuçta bulduğun bütün akımları toplayarak ne kadarlık bir güç ihtiyacı olduğunu hesaplar ve AC-12V trafomun gücünü ona uygun seçerdim.

Sistemi şemada verildiği şekilde kullanabilmek için benzer akım ölçme işlemini yapmak gerekir.
Her bir röle, motorlar ve devredki diğer elemanların akımları ölçülerek toplam akım ihtiyacı bulunmalı ve her bir voltaj için uygun akımı sağlayacak bir regülatör seçilmelidir.

Ete

thedezer

Elimdeki malzemelerle şöyle yapmaya karar verdim;
6 adet 5v RÖLE  çıkışında 3 adet 24vluk dc  motor kontrolü yapılacak. 230/24v trafo 100va 4.16 amperlik bulabildim yeterli olacaktır. trafonun çıkışındaki köprü diyotun çıkışına 1000uf/25v'luk kondansatör kullanacağım. 7812cv çıkışından uln2803'ün beslemesi , 7805cv çıkısından röleler ve işlemci beslemesini yapmayı planladım.

ete

Uln2803 besleme gerektirmeyen bir transistör dizisi yada gurubudur. Bence 7812 yi boşuna kullanıyorsun. Uln nşb pozitif voltaj girişi içine yerleştirilmiş diyotların diğer  uçlarına gerilim vermek içindir. Sen uln ile 5v röle sürüyorsan pozitif girişine 5v vermen gerekir.
Ete

thedezer

pratikte ULN 'ye 12v rölelere 5v verdiğimde sıkıntı yaşamadım. 7812CV 'yi kullanmaktaki amacım 24v giriş voltajını önce 12v sonra 7805CV ile 5 volta düşürmek için kullanıyorum.

thedezer

şimdi ise girişte  220/24vluk trafoyu kullandığımda çıkışta 24v elde etmeye çalışıyorum. trafonun çıkışında sadece köprü diyot olduğunda çıkısında 22v elde ediyorum ama  1000uf/25v luk kondansatör eklediğimde çıkış 35v seviyelerine çıkıyor. 24v elde etmek için nasıl bir hesapla kondansatör seçimi yapmam gerekecek.

ete

12V AC trafonun çıkışı doğrultulduğu zaman 24 x 1,44=34,5V civarında olur. Bu voltaj çıkışa kondansatör bağlanmış haline aittir. Bunu kondansatörlerle 24V ta düşüremezsin. KOndansatör değerini küçültürseen belki voltaj da düşer ama regülasyon azalır bunun anlamı ise AC sinyal şeklinin DC tarafa sızması demek olur. Tam regülasyon i,çin oraya en az 1000 MF/50V luk kondansatör bağlanması gerekir.
İlla voltajı 24V seviiyesine düşürmen gerekiyor ise oraya ayarlı regülatör (2576_Adj) bağlaman gerekir. Onun dığındaki çözümler elde edeceğin voltajın akımını yer bitirir.

Şunuda unutma voltajı boşta değil daima yük altında ölçmen gerekir. Korkmadan 24V DC gereken yere o elde ettiğin 35V tu ver ve yük altında aynı voltajı tekrar ölç bakalım ne göreceksin.

Ete

thedezer

7812cv giriş 35voltu kaldırmıyor bozuluyor sanırım. elimde 2 tane 7812cv vardı sabah bir tanesi bu yüzden bozuldu.