PİC İLE DC MOTOR 5 SANIYE İLERİ 5 SANIYE GERİ

Başlatan thedezer, 08 Nisan 2021, 10:00:00

thedezer

dirençlerle gerilim düşümü yapmaya çalıştım 24v elde ettim ama dediğiniz gibi ortada akım diye bir şey kalmıyor.

thedezer

7812cv giriş 35voltu kaldırmıyor bozuluyor sanırım. elimde 2 tane 7812cv vardı sabah bir tanesi bu yüzden bozuldu.

İlyas KAYA

...
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

thedezer

röleler 5 voltluk zaten neden sıkıntı olsun ama motorlar 24 voltluk ve 20 wattlık güce sahip  aslında işlemcı röle kısımlarında bi sıkıntım yok ama 100va, 4.16amperlık, 220/24 voltluk trafomda doğrultma sonucunda cıkısta 34 volt almam bunu 24 volta en az akım kaybıyla geçirmem lazım ki motor ve geri kalan parçaların beslemesini ve çalışmasını  yapabileyim.

İlyas KAYA

Tamam peki madem sorun olmaz diyorsanız olmaz...
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

thedezer

denediğim için öyle dedim yani bir tecrübeniz olduysa öğrenmek isterim o hatayı yapmak istemem.

thedezer

baya bi sorun oldu. :) lm2576 ya dönüp motor dışındaki besleme ihtiyacı olanları lm2576dan yapacağım.

ete

Tecrübe kazanmaya başladın. Elektronikde sadece fiyat önemli değildir. Ohm kanununu hiç aklından çıkartma.
Ete

thedezer

hocam 220/18 voltluk trafo çıkışına köprü diyot ve 10.000 uF/35V'luk kondansatör bağladım çıkışında lm2576 var.Elektrik verdiğimde Lm2576 nın çıkışında 5volt alıyorum ama fişi çektiğimde dalgalanma oluyor ve gerilim 9v-5v seviyelerinde gidip gelip  sıfıra iniyor. Bu dalgalanma işlemciye zarar verdi. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

ete

Bu kadar yıllardır bu regülatörü yaparım böyle bir olay yaşamadım ben.
Ya malzemelerinde bir sorun var yada devrende bir sorun var.
Genelde bu tür arızaları çıkışa bir yük direnci atarak çözeriz.
Önce 1watt/10K lık bir direnç koy çözmüyor ise 1K/1watt lık bir direnç koymayı dene.
Daha küçük direnci önermem akımdan yer ve ısınır.
Çıkışa büyükçe (en azından 1000 mf/16V luk) bir kondansatör bağla. Hatta girişede en azından 2200 Mf/35V luk bir kondansatör bağlaman yararlı olacaktır. Bobin değeri bu işde önemlidir. Yanlış bobin takmamışsındır umarım. Data sheet çak uH lik bobin öneriyor ise onu tak mutlaka.
Farklı değerler dalgalanmaya sebep olabilirler.
Ete

thedezer

Datasheette önerilen devreyi kurdum, datasheeti inceledim dediğiniz yeri bulamadım. 100uH 4A(https://www.direnc.net/100uh-4a-bobin)'lik bobin kullandım.

thedezer

Hocam şöyle bir şey yapmıştım bazı yerleri söktüm araştırma yaptığımda topraklamadan kaynaklı picte parazit sıkıntısı çıktığını varsayıyorum.

ete

Pic in besleme bacaklarında 100nf görmüyorum. Bu hayat kurtaran bir malzemedir ihmal etmeye gelmez. Plakanın altında yerleşik değil ise onu mutlaka yerine takmalısın.
Ete

thedezer

Onu takmıştım ama söktüm bugün. Topraklamanın yetersizliğinden olusacak parazitlenme olabilir mi çalışmamasının sebebi.pic16f628a nın beslemesine ekstradan kapasitör eklemem mi lazım bı yerde böyle bişey gördüm yapmam gerekiyor mu?

ete

Yaptığın kartın altını görmüyorum. GND beslemesi kalın olmalı. İncecik kablo ile verirsen olmaz elbette.
Pic beslemesine ekleyeceğin 47mf/16V oradaki gerilimi biraz daha stabil hale getirecektir yani faydası var zararı yoktur.

Bana kalırsa sorun bu devreyi delikli plakaya yapmış olman. Belkide yeterince özen göstermedin.
Delkliye bile yapsan belirli bir düzen içinde yerleştirilmeli malzemeler. Genelde bir birini takip edenbağlantılar şeklinde olur her şeyi havadan atlatıp yerine bağlarsan osilasyon yapar devren. Buda pic in çalışmasını engeller.

Ete