RF ALICISININ ANALOG ÇIKIŞINI DİJİTAL ÇIKIŞA ÇEVİRME

Başlatan HALİT, 21 Ocak 2024, 14:28:04

ahmet_zxc

hocam alıcı vericilerde ask ve fsk modüller var, muhtemelen fsk modüller işinizi görebilir

HALİT

...

HALİT

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 24 Ocak 2024, 13:06:07hocam alıcı vericilerde ask ve fsk modüller var, muhtemelen fsk modüller işinizi görebilir

sayın ahmet_zxc,
konuyu baştan özetleyeyim.
Benim  kurup kırsal alanda çalıştırdığım ASK tipi en az 1000 metre menzilli 9 kumandalı tek alıcılı arduınolu bir alarm sistemim var zaten. (Sulama zamanı- yabani hayvan engelleme vb.)
Yeni bir alıcı verici sistemi kurmak derdinde değilim. Asıl derdim kırsal kesimde bataryamın daha uzun dayanması için bir yol arıyorum.

Alıcı ünitesinin rf alıcısı RXB8 ve arduıno uno, bu 9 kumandadan hangisinden sinyal gelirse haberdar ediyor. Bu alıcım bekleme halinde bile saatte en az 90mA akım harcıyor.
Alıcının yeri değişken ve 220 ac kaynağından uzak. Sık sık şarj yenileme gereği sıkıntılı oluyor benim için. Alıcı yeri değişken olmasa, al uygun bir akü tepe tepe harcasın, ama değişken olunca, teknolojiden faydalanmadan daha çok sıkıntı veriyorsa o teknolojiden vaz geçesi geliyor insanın.

Konumuza dönecek olursak alarm düzeneğimde asıl sensörümüz rxb8 alıcı modül saatte 10mA. gibi bir akım harcıyorsa geriye kalan arduıno vs 80mA akım harcıyor demektir. O halde proje kutumun içine, hazır arduınolu alarm düzeneğinin önüne ikinci bir RXB8  vb alıcı ve ona bağlı bir röle yerleştirsem, kumandaların birinden sinyal geldiğinde yeni takılan alıcı modül röleyi tetiklese, röle de asıl düzeneğimin beslemesini açıp akım verse batarya tasarrufu olur diye düşündüm.

Ve sanırım kod çözücülü bir rf alıcı olan  HIB03-pt-433  ile bu amacıma ulaştım.  Yeni modül röleyi tetikledi röle de asıl arduınolu alarm düzeneğinin beslemesini açtı, Pil ömrü 3 katından fazla artmış oldu. Ancak menzil 500 metreler civarında kaldığı için işime yaramadı.

Şimdi ben uzun menzilli olduğunu ispatlamış olan rxb8 in data çıkışına öyle bir basit devre ekleyeyim ki hangi kumandadan sinyal gelirse gelsin röleyi tetiklesin. Hatta yabancı bir 433.xx frekanslı başka bir verici bile olsa röleyi tetiklesin. Nasıl olsa asıl alarm düzeneği bu yabancı vericiyi tanımayacak ve çalışmayacak. Kaldı ki kırsal alanda benim arazimde başka rahatsız edici 433 mhz sinyal olması pek mümkün değil.  İşte benim derdim rxb8 veya benzeri alıcı modülün önüne kurulacak devre ile röle tetikleyebilmek. Tek derdim bu. Karşılıklı eşleşme derdi falan yok yani.

elektro77

Bunu yapıp bir deneyin bakalım. Ben anlayacağınız şekilde yapıp resme koydum.
Bu devreyi 40Khz sinüs dalga veren bir vericinin çıkışından aldığım bu sinüs ile röle açıp kapatıyorum.
Kare dalgada da köşeleri kırparsa belki işe yarayabilir. Ben deneyemedim. Verici alıcı düzeneğim yok.
Ama vaktim olursa belki bir düzenek hazırlar denemeler yapabilirim.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

transistör npn denilen bc237 veya 337 veya 547 olacak. Resimde gördüğünüz gibi bağlayacaksınız.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

HALİT

Alıntı yapılan: elektro77 - 24 Ocak 2024, 14:39:13Bunu yapıp bir deneyin bakalım. Ben anlayacağınız şekilde yapıp resme koydum.
Bu devreyi 40Khz sinüs dalga veren bir vericinin çıkışından aldığım bu sinüs ile röle açıp kapatıyorum.
Kare dalgada da köşeleri kırparsa belki işe yarayabilir. Ben deneyemedim. Verici alıcı düzeneğim yok.
Ama vaktim olursa belki bir düzenek hazırlar denemeler yapabilirim.

sayın elekto77.

Alıcı datasına bağlı kondansatör 220nf gibi duruyor ama, 220nf mi, yoksa 220uf mu? emin olmak için soruyorum.
Bir de bu kondansatörün yerine konulabilecek alt üst sınırları bilirsem envanterimde bulunan malzemeleri zorlarım. Yoksa sipariş bekleyeceğim demektir. (12 yıl evvel sigarayı bıraktığımdan beridir içmediğim her sigara paketi parasını ev aletleri-elektronik araç gereç ve komponent alımına ayırıyorum. Çok zengin bir envanterim var sayılır.)
Eğer 220nf varsa devrenin yakın testini bu gece, menzil testini yarın arkadaşımla test ederim herhalde.
Çok teşekkür ederim.

elektro77

10uF ile 100nF arasındaki tüm değerler ile denemeler yapabilirsiniz. Ama şemadaki 220nF

HALİT

sayın elekto77,
Devreyi aynen denedim. Röle yüküne sadece boş nano bağladım. 5v besleme ve JY23F 5v röle bağladım.
ortak besleme ve beslemeler ayrı olacak şekilde de denedim bir şey farketmedi.
gözlemlerim butona devamlı basılı tutularak yapılmıştır.
220nf- 680nf ile röle hiç tetiklenmedi.
1uf- 4.7uf-10uf kondansatörler ile denedim.
Küçük değerliden 10uf'a doğru gözlemlediğime göre
1uf röle çekilmesi zil gibi zırıltı şeklinde çek bırak olayı gözlemledim
4.8uf yine zırıltı şeklinde ama sanki çek bırak sayısı azalmış şekilde
10uf ile yine zırıltılı çek bırak sayısı biraz daha azalmış olduğunu gördüm.
butona basmadan bekleme halinde bile (sanırım harici gürültüden kaynaklı) arasıra saniye de 3-5 kere çek bırak olduğunu gözlemledim.
Butona basılı iken röleye gelen gerilimi ölçtüğümde  0.5v ile 3.3v arasında dalgalı bir değer gördüm. Basılı değilken 0.5v ile 2v arası bir dalgalı gerilim gördüm. (yine sanırım harici gürültüden kaynaklı)

Not: önemli midir bilmiyorum ama 1uf-4.7uf-10uf elektrolitik kondansatörler idi. Eksi kutbunu rf modül data çıkışına gelecek şekilde seri bağlayarak denedim. bilginize...

elektro77

alıcının digital çıkışına 10Uf lik kapasitörün + kutpu gelmeliydi.
Şimdi bazı hesaplar yapmalıyım. Size döneceğim.
Ama bana kumada tusu basılı iken transistörün orta ucunda kaç volt oluşuyor, basılı değilken kaç volt oluşuyor yazmalısınız. Gürültü eşiğini aşmalıyız. Bu eşikten sonra röle çekmeli. Bunun için bazı analog hesaplar yapmalı ve buna göre belki devreye birkaç eleman daha eklemeliyiz.
Bu işin bir oluru varsa mutlaka onu bulurum.
Aşağıdakini tekrar deneyin. Ama bu sefer alıcı modülün digital çıkışı ile 10uf kapasitör arasına bir bobin ekleyin. Bobin kare dalgaya zorluk göstereceğinden alıcı modulun çıkışındaki kare dalganın köşelerini kırparak biraz sinüse benzetmeye çalışacaktır. İlk amacımız kare dalgayı sinüse benzetmeye çalışmak ve transistörün base yani orta ucunu gürültülerden temizlemek..
Birde rölenin iki ucuna 1000 uf bir kapasitör ekleyin. Çektiğinde hemen bırakmaması için.

elektro77

Aşağıdaki videoda 1. buton sinüs dalgayı
2.buton kare dalgayı ve 3. buton ise boboin ile kırpılmış kare dalgayı sisteme veriyor.
izlediğinizde sinüs dalganın röle açtırabildiğini, kare dalganın röleyi açtıramadığını ve bobinden geçirilmiş kare dalganın ise röleyi açtırabildiğini göreceksiniz.
Çok kritik bir sistem ama olurluğu var gibi.
Gerçekte de bu çalışma şeklini sağlamalısınız.
ama henüz gürültüye bir çözüm getirmedim.
Çünkü rf alıcı modüller kumandaya basılmış olmasada bildiğiniz gibi çıkışından bir veri akışı sağlalar, bu da sistemimizin sürekli röle çekmesine neden olabilir. Bunun için bir çözüm bulacağız.
https://www.veed.io/view/5f1d14d1-c6c5-45ba-b9f6-d30ea4d1b2c3?sharingWidget=true&panel=

HALİT

Sayın elekto77.
Dediklerinizi aynen uyguladım. Sadece röle bobini beslemesine evvelden lehimlediğim ters bir diyot var. Bilmenizi isterim.
1uh bobin ve 1000uf kondansatör eklenince iş değişti
Galiba başarılı oldu. Kumandaya basılınca röle tetiklenip alarmlı yükü çalıştırdı.
Kumandaya basılmadığı zamanlarda röle kapanıyor ama ara sıra kısa aralıklarla tetik çalışıyor.
Sanırım 1 km menzil içinde 433mhz frekanslı oyun konsolumudur, uzaktan kumandalı çocuk arabası mıdır, başka bir şey midir bilemiyorum.
Arduıno seri port ekranını açtığımda bu vericinin kod numarası çıkıyor çünkü.
Onu gürültü olarak düşünmemek lazım gelir diye düşünüyorum. Aksi halde kendi kumandalarımın vericisinin menzilini de kısıtlamış oluruz herhalde.
Devre şimdi çalışıyor. Bundan sonra uygun görürseniz ancak ince ayarlar yapabiliriz herhalde.
Sorduğunuz değerlere gelince bekleme halinde 4.8 – 5.1 v civarı gerilim okunuyor. (bahsettiğim yabancı tetikleme dahil)
Benim kumandaya basılı tutulduğu sürece gerilim 4.6v - 4.80 v arası gerilim gördüm.

Kullandığım bobin:  (Https://www.motorobit.com/406-1uh-kondansator-tipi-bobin)

not: ikinci paylaştığınız video linkini yeni gördüm.. bakacağım şimdi.

elektro77

Alıntı yapılan: HALİT - 25 Ocak 2024, 21:42:41https://www.veed.io/view/5f1d14d1-c6c5-45ba-b9f6-d30ea4d1b2c3?sharingWidget=true&panel=

video linki açılmıyor.

Linki boşverin. Linkte devremizin proteus çalışmasının video kaydını yapıp yüklemiştim ama site yayın süreli galiba. Anlamadım. Önemi yok.
Şimdi okuduğunuz voltaj değerleri bana bir garip geldi. Bonları transistörün base yani orta ucundan mı okudunuz? Eğer evet ise. Her iki durumdada transistörün iletime geçip röleyi açmasını beklerdim.
Demekki kare dalganın genliği ile ilgili enterasan bir durum var ortada. Bu da sorun değil. Çalıştı ise önemi yok. Ama üzerinde düşünmeye değer enterasan bir durum.
Röleye bağladığınız diyot kalsın. O önemli.
İnce ayar olarak ise bobin değerini ve giriş kapasitörü değerini ve de 1k olan base direnci değerini oynayabilirsiniz. 1K yı kademeli şekilde 820ohm-680ohm-560-ohm-470ohm gibi değerlerle 100 ohm a kadar indirip sırası ile bir deneyin.
Birde giriş kapasitörünü de aşağıya doğru 100nF ye kadar bir deneyin. 
Gürültü algılamayan en iyi performansı bulmaya çalışın.

HALİT

Alıntı yapılan: elektro77 - 25 Ocak 2024, 21:50:30İnce ayar olarak ise bobin değerini ve giriş kapasitörü değerini ve de 1k olan base direnci değerini oynayabilirsiniz. 1K yı kademeli şekilde 820ohm-680ohm-560-ohm-470ohm gibi değerlerle 100 ohm a kadar indirip sırası ile bir deneyin.
Birde giriş kapasitörünü de aşağıya doğru 100nF ye kadar bir deneyin. 
Gürültü algılamayan en iyi performansı bulmaya çalışın.

Bu gece aynen deneyeceğim.
Yarın arazide menzil testini de yaparım arkadaşımla.
1000 metreyi yakaladık mı bu haliyle bile sorun olmaz benim için.
Yarın öğleden sonra bilgilendireceğim sizi sayın elektro77.
Çok teşekkür ederim, sağ olun.

HALİT

Alıntı yapılan: elektro77 - 25 Ocak 2024, 21:50:30Şimdi okuduğunuz voltaj değerleri bana bir garip geldi. Bonları transistörün base yani orta ucundan mı okudunuz? Eğer evet ise. Her iki durumdada transistörün iletime geçip röleyi açmasını beklerdim.
Demekki kare dalganın genliği ile ilgili enterasan bir durum var ortada. Bu da sorun değil. Çalıştı ise önemi yok. Ama üzerinde düşünmeye değer enterasan bir durum.

transistör base ucundan ölçmüştüm.
Röleye bağlı yükün beslemesi ayrı güçlü dc5v kaynağı, röle ve rf modülün besleme kaynağı ise nispeten akımı azalmış bir dc5v batarya idi.
Hani röle çekince çekilen akım voltajı aşağıya çekiyor gibi olabilir mi acaba?
Şimdi beslemeyi ortak yaptım.
Hiç yabancı tetikleme vs olmadan beklemede 4.55v - 4.7v arasında gezinen değerler okunuyor.
Yabancı ardı ardına kısa tetiklemeler gelince birden 5.1volta kadar yükseliş olup, sonra 5v ile 4.8 değerleri görülüp 4.55 volt seviyesine geri dönüyor.
Benim kumandalardan birine  basılıp, basılı olduğu sürece 4.6v civarlarında bir gerilim görülüyor. basılma sonlandırılınca 4.55 volta geri dönülüyor. Harici tetiklemenin voltaj oynaklığı daha fazla oluyor yani.
Benim gözlemim böyle.

NOT: Benim alarm düzenim sürekli sinyal almaya yönelik. Alarm çalışınca, sensör manuel olarak durdurulmadıkça  sinyal göndermeye devam eden bir sistem. Yani ben testi sürekli butona basılı tutarak yapıyorum. Yabancı tetikleme ise kısa aralıklarla geliyor ve duruyor. Sonra yineleniyor. Mesela şimdi harici tetikleme 15 dakikadır hiç yok. Voltaj 4.55 v.