RF ALICISININ ANALOG ÇIKIŞINI DİJİTAL ÇIKIŞA ÇEVİRME

Başlatan HALİT, 21 Ocak 2024, 14:28:04

elektro77

Valla bilemiyorum ama tasarladığım bu devrenin bir rf alıcının digital çıkışına direkt bağlanıp kumandaya basınca rölenin çekmesi ve kumandaya basmayı bırakınca rölenin bırakmasına ben bile şaşırdım bu gerilim değerleriyle ne yalan söyleyeyim.
Hayırlı olsun o zaman.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

HALİT

Alıntı yapılan: elektro77 - 25 Ocak 2024, 23:00:25Valla bilemiyorum ama tasarladığım bu devrenin bir rf alıcının digital çıkışına direkt bağlanıp kumandaya basınca rölenin çekmesi ve kumandaya basmayı bırakınca rölenin bırakmasına ben bile şaşırdım bu gerilim değerleriyle ne yalan söyleyeyim.
Hayırlı olsun o zaman.

Ben ise çok sevindim, elektro77,
Yarın menzili de yakaladım mı tamam demektir. Çok merak ediyorum sahada nasıl olacak?
bir de asıl amacım olan bataryam acaba evvelkine göre kaç kat fazla dayanacak? eminim en az 5 kat fazla dayanır.
Çok teşekkür ederim, zahmet verdim size, sağ olun.

HALİT

Sayın elektro77,

Arazide denedik. Kumandaya basıkken yaklaşık 1000 metreden röle çekiyor arduıno ledleri yanıyor. Basmayı bırakınca röle de bırakıyor.
Ancak 50 metreden sonra  röle çekilmesine arduınoya akım gitmesine rağmen arduıno alarm yazılımı benim kumandaları tanımamaya başlıyor. Gürültü muamelesi yapıyor. Geri gelince tanıyıp gereğini yapıyor, sesli uyarıyı yapıyor. Ama ileri gidince sadece röle çekiliyor arduıno hoparlörü sadece gürültü cızırtısı üretiyor. Durum bu.

elektro77

@HALİT
İstediğiniz yapmanın tek yolu aslında işlemci kullanmaktan geçiyor.
Ama gerek elektronik bilginiz gerekse malzeme tedarik sorununuz buna engel oluyor.
Bu nedenle çok temel bir anlatım ve elektronik kullandık.
Bu yaptığımız çalışsa da aslında kurallara aykırı bir durum.
Yani artık yapabilecek başka pek bir şey yok.
Ücreti mukabilinde, işlemci kullanılarak bu devreyi yaptırabileceğiniz bir çok arkadaşımız var. İsterseniz bu yoldan gidebilirsiniz.
Elinizdeki kumanda ve alıcısını gönderip yaptırabilirsiniz...
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

HALİT

Elektro77,
Hedefe ulaşamadık ama, en azından mevcut şartları denedik.
Hani, her deneyen bir şeyler keşfedemeyebilir, ama keşfedenler deneyenler içinden çıkmıştır.
Benimki de o hesap, denedik ama olmadı.
Belki işlemcili bir proje denk gelirse sipariş hazırlığı yapıp deneyebilirim ileride.
Bu denediğimiz devre tek kumandalı, buzzer uyarılı başka bir projede kullanılabilir diye düşünüyorum.
1km menzil de garanti. İleride kullanma ihtimaline karşı aklımda bulunsun.

Size ve konu başından beri yardımcı olan, olmaya çalışan forumdaşlara çok teşekkür ediyorum.
Ben sanırım dış piyasadan uygun modül arayışına devam edeceğim sanırım.
Yukarılarda bahsettiğim HIB03-pt-433 isimli modülün uzun menzillisini denk getirebilirsem ne ala.

Hoşca kalınız.

alisumer

@HALİT abi senin tek problemin şarjın uzun gitmesi değilmi taksan bir güneş paneli ile bataryana uygun bir şarj devresi(panel dediysemde küçükleri var uyguna)şarj etsen pilleri.
Hep meraktan

ahmet_zxc

bana kalırsa yanlış yerde tırmalıyorsunuz. doğru modüller doğru yazılım ile iş çözülebilir.

arduinonun hazır yazılım ve donanımları işinizi zorlaştırabilir, sadece 7805 gibi bir regülatör bile pille çalışan cihazda dert tir..

biz lora modüller ve  cr123 pil ile 1 yıl boyunca saniyede bir sinyal göndererek işlem yapıyoruz.

el kadar bir güneş panelimiz ve bir süper kapasitör ile güneş varsa sistemi destekliyoruz ve bu durum bize yaklaşık 1 yıl daha kazandırıyor.

elektro77

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 27 Ocak 2024, 18:31:02bana kalırsa yanlış yerde tırmalıyorsunuz. doğru modüller doğru yazılım ile iş çözülebilir.

arduinonun hazır yazılım ve donanımları işinizi zorlaştırabilir, sadece 7805 gibi bir regülatör bile pille çalışan cihazda dert tir..

biz lora modüller ve  cr123 pil ile 1 yıl boyunca saniyede bir sinyal göndererek işlem yapıyoruz.

el kadar bir güneş panelimiz ve bir süper kapasitör ile güneş varsa sistemi destekliyoruz ve bu durum bize yaklaşık 1 yıl daha kazandırıyor.
Dakikada bir olmasın. Nasıl oluyor bu iş?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: elektro77 - 13 Şubat 2024, 00:06:16Dakikada bir olmasın. Nasıl oluyor bu iş?
saniyede bir.
işlemcileri uyutabiliyorsunuz, uyuyunca nanowatt seviyesinde akım çekiyorlar.
uyutmadan önce bir fet yada tr ile tüm devrenin enerjisini de kesiyorsunuz.
saniyenin yüzde birinde sistem çalışıyor.

ama burada çok iyi elektronikçi olmanız lazım. tüm devreyi kendiniz tasarlamış ve seçtiğiniz tüm komponentler ona göre olması lazım.
mesela 10ms uyanık olan sistemde, ds18b20(500-750 ms) ile sıcaklık ölçemezsiniz...

enerjiyi verdiğin anda modüllerin hemen(3-5 ms) kalkıyor olması lazım. ııııııhhh makina soğuk derse sıkıntı..

ayrıca bi taraf bu şekilde enerjiyi koklarken diğer tarafın her an açık pür dikkat dinleme yapması lazım kii data kaçırmasın yani bir taraf pilli iken diğer taraf enerjili olacak. yoksa senkron tutturamazsın.

elektro77

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 13 Şubat 2024, 10:21:47saniyede bir.
işlemcileri uyutabiliyorsunuz, uyuyunca nanowatt seviyesinde akım çekiyorlar.
uyutmadan önce bir fet yada tr ile tüm devrenin enerjisini de kesiyorsunuz.
saniyenin yüzde birinde sistem çalışıyor.

ama burada çok iyi elektronikçi olmanız lazım. tüm devreyi kendiniz tasarlamış ve seçtiğiniz tüm komponentler ona göre olması lazım.
mesela 10ms uyanık olan sistemde, ds18b20(500-750 ms) ile sıcaklık ölçemezsiniz...

enerjiyi verdiğin anda modüllerin hemen(3-5 ms) kalkıyor olması lazım. ııııııhhh makina soğuk derse sıkıntı..

ayrıca bi taraf bu şekilde enerjiyi koklarken diğer tarafın her an açık pür dikkat dinleme yapması lazım kii data kaçırmasın yani bir taraf pilli iken diğer taraf enerjili olacak. yoksa senkron tutturamazsın.

Bu sistemi bir blok şema ile gösterebilir misiniz?
Böyle bir sistemde kaç metre mesafeye veri gönderebiliyorsunuz ki?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: elektro77 - 13 Şubat 2024, 10:57:32Bu sistemi bir blok şema ile gösterebilir misiniz?
Böyle bir sistemde kaç metre mesafeye veri gönderebiliyorsunuz ki?

yani blok şema diye birşey yok, açık şema var o da ticari.

anlattıklarımın neredeyse tamamı yazılım ın nasıl tasarlanacağı ve donanım seçim kriterleri okadar.

istanbul içi 4km ile 10km arası. lora modülasyonu.

şimdi lora ile ticari uydu haberleşmesi de başlamak üzere.. ülkemizde 2 3 firma var. saat başı üstümüzden geçecek şekilde uydu atacaklar. yer testleri başarılı.

bence mesafeye takılmayın, mantığa odaklanın.