A

Sıramatik Devresi

Başlatan adill, 14 Kasım 2012, 15:43:20

adill

Hocam bu şekil bağlarsam doğru bağlamış olurmuyum

ete

Adill,
Biraz dikkatsiz birisin sanırım. Bağlantı şekil olarak doğru ancak yerleri yanlış.
Şemayı açıp bir bak istersen. Ben senin soruna cevap verebilmek için şemayı açtım baktım ve senin bağlantı yerinin yanlış olduğunu gördüm.
16F876 işlemcide 1 Nolu pin MCLR pinidir. Oraya yalnızca 1 adet Pullup direnci bağlayabilirsin. Buton bağlanmaz. Şemada da Mc1 üzerinden bir dirençle pullup yapılmış yani direnç ile +5V ta bağlanmış.
Butonlar ise, PORTA.0 - PortA.1 ve PortA.2 pinleri,ne bağlı. Yani 2-3-4 nolu işlemci pinlerine bağlanacak. Bunları görmek o kadar zormudur?. Bunun bilgi ile alakası yok yalnızca dikkat ile alakası var. Önünde şeman var. Her bir butonun nereye bağlandığı gösterilmiş.
Yaptığınbağlantı 1 nolu pinden başlıyor. Halbuki 2 nolu pinden başlayacak. 1 adet direncin  ise boşta duruyor. O direnci 1 nolu pine bağlayacaksın diğer ucunuda +5V ta bağlayacaksın hepsi bu.

Ete

adill

Hocam haklısınız. Hemen düzeltiyorum. Teşekkur ederim

adill

hocam bu düzeltmeleride yaptım. hiç bir display yanmıyor. kristale dokununca displayin bazı ledleri yanıyor.acaba sorun nedir

ete

Çizdiğin PCB şemasını tam olarak buraya koymalısınki bakıp yine ne hata yaptın görebilelim. Bahsini ettiğin sorunu yaratabilecek bir sürü sebep var. Hangisi olduğunu bulmak için devreyi elime almam lazım ancak.
Tabiiki program çalışıyormu onuda bilmiyorum. Ya çalışmayan bir program ise!!. Her neyse şimdilik çalışıyor diye düşünüp senin yaptığın kusurları aramaktan başka çare yok gözüküyor.

Yapılacakları söyleyeyim.
Öncelikle Sistemin kaç voltla besliyorsan voltajlar varmıdır ona bakmak lazım. Özellikle işlemci besleme bacaklarına voltaj geliyormu ona bakman lazım. Kristal kondansatörlerinin GND ucuna GND geliyormu ona bakman lazım. İşlemcinin 1 nolu pininde HIGH varmıdır bakmak lazım. İlk kontrol besleme voltajının olup olmadığına bakıp olması gereken yerlerde bu voltajları kontrol etmek gerekir.

Ete

adill

hocam bütün proje ekte hex ve isis ve ares çizimlerini yolladım bütün dediğiniz deyişiklikler yapıldı.Elimde besleme için 2 seçenek var.9 voltluk pil ve tellefon şarj cihazrı var girişe 7805 ve 2 adet kondansatör bağladım telefon şarj cihazı 5 v veriyor.

ete

7805 bağlı devreye en az 8v vermem gerekir.
Ete

adill

9 volt pil yeterli gelirmi acaba hocam

ete

Pil ile olmaz. En azından deneme aşamasında olmaz. Bu devrede akım çok önemli. Displaylaer akım çeker. Pil bu akımı karşılamayabilir.
Doğru dürüst en az 500 ma akım veren 10-12V luk bir adaptör yada güç kaynağı ile deneme ypamn gerekiyor.

Ete

adill

hocam elimde 15 v veren bir trafo vardı  onunla denedim. 7805 ısınıyor ve displayler  kristal e dokununca yanıyor.

F®T

7805 girisi yukseldikce cekecegin akim azalir.o voltaja gore isinmasi normal.10 voltu gecmemen iyi olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Kullandığın işlemcilerden birisi A serisi olabilirmi?
16F877A veya 16F876A gibi.? Şayet varsa programda eksiklik olur. Devren çalışmayabilir. Satıcılar hepsi aynı deyip veriyorlar. Elbette yerine olur ancak ilave komut gerektiriyor.

7805 voltaj regülatörünün regülasyon yapabilmesi için giriş voltajı regulasyon voltajından en azından 3V fazla olmalıdır.
Regulasyon voltajın 5V olduğuna göre besleme voltajın en azından 8V olmalıdır. İdeal voltaj budur. Fazla da verebilirsin ama arttıkça 7805 ısınacaktır.

Kristallerin 20Mhz olmalıdır. Kristal kondansatörlerin her birisi 22pf olmalıdır. Ne fazla nede azı olmaz.
İşlemcinin besleme bacaklarını PCB üzerinden 100nf kondansatör bağlamalısın.

Ete

adill

hocam kullandıgım bütün işlemciler a serisi yani 877a 876a serisi

ete

Şemaya bakılırsa  A portu epeyce kullanılıyor. A serisi 876 ve 877 işlemcilerine APortu default komparatördür. Dolyaısıyla bu portun önce digitale çevrilmesi gerekir.
Programın başına Cmcon=7 komutunu ilave etmen gerekir.
APortu aynı zamanda yine default olarak analog giriş olarakda çalışır. Bunuda iptal etmek gekir.
Şayet yoksa aşağıdaki komutuda programın başına eklemen gerekiyor.
Adcon1=7

Bu aşamadan sonra artık programın çalışır hale gelebilecektir. Bu ilaveleri yapıp yeniden programları derlemen gerekiyor. Derlemenleri yeniden pic lere yüklemende gerekiyor. 

Ete

adill

ekleyip derledim deyişen birşey olmadı.