A

Sıramatik Devresi

Başlatan adill, 14 Kasım 2012, 15:43:20

adill

Merhaba arkadaşlar bankalarda kullanılan sıramatik devresi bitirme ödevi verdi hoca internette araştırdım bir tane çizim buldum hex dosyaları var yanlız baskı devresini çizilmemiş ben kendim çizdim. malzemeleri alıp koydum. nerde hata var bir türlü çözemedim yardım edebilecek arkadaslar varsa cok sevinirim.
çizimleri inceleyebilirseniz sevinirim

ete

Gördüğüm kadarı ile İşlemcilerin besleme uçlarına voltaj verilmemiş.
Ayrıca displaylerin birer seri direnç ile sürülmesi gerekir. Aksi halde işlemci fazla akım çekildiği için  bozulur.
Ortak uçların birer transistörle sürülmesi gerekir.
İsis şeması hiç bir zaman tam şema değildir. Prensip şemasıdır. Devre orada çalışır ama gerçekte uyulması gereken kaideler vardır. Bunlara uymamışsın.
Anlaşılan biraz kestirmeden gitmişsin. Baskılı devrende bir voltaj regülatörü bile yok. Normal şartlarda devreye 12V gibi bir voltaj verilir ve bir voltaj regülatörü ile bu voltaj 5V seviyesine indirilir. Sonra bu voltaj ile hem displayler hem işlemci beslenir.
İsis şemasında işlemcilerin besleme bacakları gözükmez. Çünki isis onları bağlı kabul eder. Ama senin oturup araştırman gerekirdi. Hangi işlemci kullanılmış işlemcinin besleme bacakları nedir diye. Voltaj olmadan nasıl çalışacak bu işlemciler.?

7 segment display adu üzerinde her birinde 7 tane segment yani led bulunur. Her biri yaklaşık 10-15ma akım çeker.
7 segmentin tamamı yandığında en azından 70-90ma arası bir akım çeker display. Şayet ortak ucu picden gelen uç ile beslersen bu akım pic pininden çekilir. Halbuki pic yalnızca 20 ma akımı sağlayabilir. fazlasını çekersen bozulur. O halde bu uçları birer transistör yada ULN2803 gibi transistör dizisi ile sürmen gerekir.

Ete

adill

anladım hocam fazla bilgim yok bu söylediklerinizi tekrar gözden geçireceğim.

adill

hocam merhaba 877 ve 876 enteglerine güç bağlantısını yaptım besleme regulatörü olarak 5.38 v telefon şarj çihazı ile beslemeyi hedefliyorum vdd vss uclarına güc pinlerine drenc bağlamalımıyım bağlamam gerekiyorsa kac ohm veya kac klık direnç bağlamalıyım birde displaylerin her bir pin bağlantısınamı direnc bağlayayım yoksa ortak uc olan katot ucunamı acaba

ete

işlemciler 5,5V ta kadar çalışır. Ancak adaptörlerin voltajına pek güvenmemelisin. İşin doğrusu ve herkesin yaptığı 10-12V ile besleyip 7805 gibi bir regülatörle voltajı 5V ta düşürmektir. Riski göze alıyorsan 5,38V da sınırlar dahilinde bir voltaj ama 5,5V tu aşarsa işlemcilerin bozulur haberin olsun.

Direnç meselesine gelince her bir segment ucuna 220 Ohm gibi bir direnç bağlaman gerekir.

Ortak uçlara bir şey gerekmez.
Ama dediğim gibi ortak uçları transistörle sürmen gerekir. Displaylerin ortak katod ise (ortak Uca LOW yada GND veriyor isen) BC547 transistör kullan. Pic den çıkan uca 1K dirneç tak direncin diğer ucunu Beys'e birleştir. Emitter GND ye bağlı olsun. Collector ucunu da displayin ortak ucuna gir. Kaç tane 7 segment var ise o kadar ortak uç var demektir sende bu transistörlü sistemi ortak uç adedi kadar yapman gerekir.
Programa da dikkat etmek gerekiyor. Bu tarif ettiğim şekilde ortak uçlar pic den HIGH çıkartılarak sürülecektir. Halbuki transistör kullanmadığın zaman LOW ile sürülüyorlar idi. Bu değişikliğide programda yapmak gerek. Programa bakmadım ama belkide sistem bu temel üzerinde kurulmuştur.

Ete

adill

Hocam ULN2803  displayın her bir pinine bağlamak istesem  8 in 8 out ucu var yanlıs benim displayimde 11 tane pin var her bir displaya 2 adet ULN2803  kullanmam gerekiyor sanırım  birde bu ULN2803  dirençlerden sonramı kullanmalıyım hangi noktalara koymalıyım. birde her bir displayda 4 tane ortak uc yani 4 tane katot uc var her bir display icin 4 adet BC547  kullanmam gerekecek doğrumudur hocam kusura bakmayın hata yapmamak icin soruyorum fazla bir bilgiye sahip deyilim inş sizi yormuyurumdur. Devreye voltaj hatlarını çizdim drençleri ekledim

ete

Uln yi unut. İşlemciden çıkan segment uçlarının herbirini  220 ohm ile displayin segment uclarına (a-b-c-d-e-f-g) bağla.
Ortak uçlarıda tarif ettiğim gibi transistörle sür.
Displayinde ki uçlarınneler olduğunu biliyormusun. Normalde 1 adet 7 segment display de 7 tane segment ucu bir tanede ortak uç bulunur. Bazen ortak uç hem üst sırada hemde alt sırada olmak üzere 2 adet olur. Bir adet de nokta pini vardır. Dolayısıyla, 7+2+1=10 adet uç olması gerek.  Sorularını sıkılarak sorma. Ancak sormadanönce biraz etrafında araştırma yapsan fena olmaz.
Pek çok şeyi görüp anlayabilirsin. 7 segmentle yapılmış devreleri incele . Nasıl bağlanmışlar anlamaya çalış.
Bu sitenin projeler bölümünde bir çok proje var y segmentle yapılmış onları inceleyebilirsin en azından. Bir şeyi yapıyorsan ezbere değil bilerek yapmalısın.

Ete

adill

peki hocam hemen bakıyorum.

ete

Eline hiç display aldınmı yoksa hep sanal ortamda mı çalışıyorsun. Alt üst sıralarında 6 şar pini olan display görmedim. Benim kullandıklarım hep 10 bacaklı idi (5+5 pin) Bu devreyi gerçekten yapacak isen önce malzemelerini alıp ona uygun şekşlde PCB ni yapman gerekir. Display üzerinde "4 slotlu display" ifadesini görüyorum. Ne demek bu?

Bazı displayler guruplanmıştır. Aynen isis de gördüğün gibi 3-4 adet 7 segment bir araya getirilmiştir. Bunlarda a-b-c-d-e-f-g-p uçları birbirine bağlanmıştır. Her bir display için birerde ortak uç çıkartılır dolayısıyla guruplanmış 4 lü display de,
8 adet segment (nokta segmenti dahil) ve 4 adet de ortak uç olmak üzere en azından 11 pin bulunur.

Ete

adill

hocam bu devreyi ben çizdim displaylerin ve entegrelerin datashelt lerini biliyorum hanginin hangi bacaklara hangi bacakların ortak hangi bacakların gnd hangi bacakların + olduklarını biliyorum. dediğim gibi benim için bir proje ve ben ilk kez isisten arese bir devre çiziyorum. sanırım siz ilk yaptıgınız devrede bir deneme kartı flan yaptınız.yorumlardan bunu anlıyorum

adill

hocam merhaba son olarak dediğiniz  gibi  BC547 ler ile displaylerin katot bacaklarına sürdüm acaba başka bir hatası eksiği varmıdır.

devrenin ares çizimi ektedir. kontrol etme şansı bulupta bakabilirseniz sevinirim.
eskisürüm.LYT yanlışlıkla eklenmiştir.

ete

2 nolu displayde transistörler eksik sanırım.
Ete

adill

adill

Selamün aleyküm. Hocam Devrenin baskı devresini çıkarttım. yanlız 7 segment displayte hatalı buton bağlamışım bu bağlantı başka nasıl yapılkır acaba

ete

Çizilen ana şemanın çok iyi olmaması nedeni ile bu hatayı yapmış olman doğal.
Butonların hepsinde buton pini porta direk girer ama buton pini ayrıca bir dirençle ya pullup yada pulldown yapılır.
Senin devrende pullup yapılıyor. Yani sen butonların birer ucunu işlemci pinlerine direk bağlayacaktın. Aynı pini ise 10K direnç ile +5V ta bağlaman gerekiyor idi. Sen o direnci araya seri yerleştirmişsin.
Bu buton başka türlü bağlanmaz ki? daha doğrusu başka türlü çalışmaz ki. Bağlarsın ama çalışmaz. O nedenle doğrusu neyse ona uygun bağlaman gerekiyor.

Ete