DTMF KONTROL DEVRELERİ 1 RÖLE - 2 RÖLE - 4 RÖLE mt8870

Başlatan sozkarabacak, 04 Nisan 2014, 09:27:36

Elzemefe

Çok  güzel görünüyolar .. bir zamanlar baya  uğraşmışsınız anlaşılan ...
Bu 8870 i  görünce aklıma çok komik  şeyler geliyor
lise  yıllarında tel den arabayı çalıştıran vatandaş sanki kansere  çare bulmuş
gibi tv de yayınlanıyordu ... biz ise öle o devrelerle oynuyor idik .. sebebi  ise telsiz  kominiti hizmeti veren
bir yerde çalışıyor  olmamdı ..  kendi aileme bile inandiramamıştım bu  çok  kolay die .. pmr telsizle  küçük
bir uygulama yapmak zorunda kalmıştım ve yine sadece abimi inandırmıştım ...
Ayrıca devre bu hali ile ev tel ile nasıl çalışacakanlamadım araya hiç bişey konulmadan çalıştığına eminmiyiz..  kusura bakmayın ama  ben sanmıyorum

TB7EI .. 73 ... QSL   :)

sozkarabacak

Bu devre malesef bu haliyle ev telefonuyla çalışmaz. Zaten ortada pek ev telefonu da kalmadı :) birçok telefon modelinde kulaklık takıldığında üç kez çalınca telefonu otomatik aç diye bir özellik var bu özellik aktif edildiğinde devremiz çok sağlıklı olarak çalışabilmektedir.

mehmet03dn

devre sağlıklı çalışıyorda kayıt yapmıyor enerji kesintileri sonrasında kararsız çalışıyor .

sozkarabacak

Merhaba,

Bu devrelerden yeşil PCB olarak yaptırmak isteyen arkadaşlar zaman zaman mesaj ya da mail atıyor, bu kartlardan yeşil olarak yaptırılacak ekonomik bir yer soruyorlar. Ben eskiden İstanbulda METAŞ PCB isimli firmaya yaptırıyordum. Firma 30 adet ve üzerinde yaptırılacak PCB için maske parası almıyor böyle olunca çok ucuza geliyordu. Proteus ya da PDF formatında dosyayı mail atıyorsunuz firma yapıp yolluyor. kaliteside fiyatına göre normal sayılır. Birde Ankarada ACİL PCB isimli firmayı tavsiye edebilirim. İnternette firmalara ait iletişim bilgileri mevcut.
Ayrıca bu firmalar yeşil istenmediği taktirde kalay kaplamalı PCB yi çok ucuza 1 adet bile yapıyorlar.

Konuya merak duyan arkadaşları buradan bilgilendireyim dedim. Uğraşacak arkadaşlara kolay gelsin.

elktekniker

Sn sozkarabacak hocam devrenizi yaptım fakat sırasıyla 1. röle çekiyor 2. röle çekiyor 3 röle çekiyor ve hepsi tek tek bırakıyor.Fakat 11 i tuşlayınca ledlerin hepsi hızlı bi şekilde yanıp yanıp sönüyor. Devrenin enerjisini kesip tekrar bağlıyorum ledlerin yanıp sönmesi devam ediyor.Hex dosyası cod protecli idi cod protec satırını sildim öyle yüklediim hexi acaba hex te sorunmu oluştu mümkünse hex in açık kodlusunu paylaşabilirmisiniz.Teşekkürler.

muhammed1994

Ustam iyi günler.Devreyi yaptım fakat çalıştırmadım.Entegrelerin sağlamlığını nasıl tespit edebilirim?Tavsiyeleriniz nelerdir?(Devreyi yeniden yapmaya karar verdim.)

POWER

cm8870 entegresinin q1-q2-q3-q4 çıkışlarına led bağla.bu entegrenin datasheed sayfa 6 da tablo var.oradan yararlanarak tuşlara basınca hangi çıkışların 1,hangi çıkışların 0 olacağı belli.bu durumu ledleri gözleyerek entegrenin sağlamlığını test edebilirsin.

muhammed1994

Teşekkür ederim power usta.Devreyi yeniden güzel bir özenle yaptım harika.Bi sorum da şu devredeki gerilimi kesip yeniden verince tüm röleler aktif oluyor.Bunu nasıl düzeltebiliriz?.pbp dosyasında nasıl bir değişiklik yapmalıyım?

aRci

merhaba hocam datashet e ve ornek devre çizimerine göre kendim devre yaptım ama bazı tuşları okumuyor mesala 1 - 6 tuslarına bastığımda çıkış vermezken 2-3-5 gibi bazılarında çıkış veriyor.
devrede gördüğüm farklar ise giriş devresinde 100k lık dırenc yerinde 4k7 ve 300k direç yerinde ise 120k direnç var bu dirençlerin devre üzerinde işlevini tam larak anlayamadım
tuş bilgisini alamamassıyla ilgili problem i çözmek için ilk fırsatta devremde direncleri değiştirip denemesini yapacağım

POWER

@muhammed1994
elimde proğramın açık kodu yok ama,ilk açılışta rolelerin aktif olmasını istemiyorsan proğramın başına role=0 yada low role şeklinde ekleme yapabilirsin(roleyi kontrol eden ilgili pine role ismi verilmiş olduğunu varsayarak bu şekilde yazdım)
@aRci
datasheed deki örnek devredeki değerler sorunsuz çalışıyor.

muhammed1994

Usta kaynak dosyası burada.Elektriği kesip yeniden verince tüm röleler aktif oluyor.Nasıl düzeltebiliriz?Pic programlayıcım yok ulusta halledecem.Piclerle daha önce ilgilenmedim bu evre vesilesiyle ilgilendim.

POWER

şu an kullandığım bilgisayarda ilgili prğramlar kurulu değil.evde bakabilirim fakat pice hex dosyasını yükleyebiliyormusunuz?

muhammed1994

Pice hex yükleniyor.Devre şu an çalışıyor.Tek kusuru devreye giden 12voltu kesip tekrar verince tüm röleler aktif oluyor.Bu soruna çözüm arıyorum.

aRci

devreyi android telefonda denedim kendi kulaklığını kesmeyip aldığım uygun ölçüdeki stereo jakın bağlantılarını yaptım devreye ses geliyor tuslara basınca bazı tuşlarda çalışıyor bazılarında çalışmıyor. kulaklık kablosu ile ilgili olabilirmi?

jak da ki iki ses ucunu tek tek ve birbir ile kısa devre ederek tum denemelerını yaptım hiçbir değişiklik olamadı.

ete

Pic portları ilk açılışta rastgele değer alır. Ama bu illaki bütün pinler high konumunda açılacak anlamına gelmez elbette. Bu sorunu yazılımla çözmenin yolu programın en başına,
PortB=0 yazmak. Hatta bundan bir kaç tane en baş ile başla satırı arasına yerleştirmek yararlı olabilir.
Dikkat edin bu komutlardan önce herhangi bir pasue gecikmesi olmaması gerekir. Power on timer sigortası mutlaka açık olmalıdır. Donanım olarak çözüm ise  Mclr pini reset pini olarak kullanılıyor işe 10 k pullup direnci ile +5V ta bağlanmalı, bu dirence paralel 1N4148 diyot ve mclr pini ile Gnd arasına da 220 nf kondansatör bağlanmalıdır. Bu sistem besleme uygun seviyeye gelinceye kadar pic i resette tutar.
Ete