DTMF KONTROL DEVRELERİ 1 RÖLE - 2 RÖLE - 4 RÖLE mt8870

Başlatan sozkarabacak, 04 Nisan 2014, 09:27:36

muhammed1994

Usta öneri için sağol.Devreyi yaparken mclr ile +5v 4k7 yi atlamışım.Daha sonra taktığımda devre çalıştı.1N4148 i nasıl bağlamalıyım?Anot ve katot nasıl bağlanmalı

ete

Özellikle diyot bağlantı şeklini açıklamadım. Buna ait bir çok örnek olduğu gibi birazda mantık çalıştırmanız iyi olur diye düşünmüştüm ama her zamanki gibi düşünmek yerine direk sordun. Her neyse. Bahsi geçen yere diyot , ancak ve ancak iki şekilde bağlanabilir. Anot (+) +5V ta ve Katod (-) ise MCLR pinine. İkincisinde ise tamamen tersi olarak Anot MCLR pinine ve Katod ise +5V ta bağlı olur. Birinciden başlayalım düşünmeye. + voltaj Anottan girer ve Katod dan çıkar. Bu durumda her konumda +5V MCLR pininde mevcut olur. Bu şekilde o işlemciyi reset bile yapamazsın değilmi. !!.
İkinci şekilde ise  , +5V Katod dan geçip Anod'a  gelemez. Katod dan ancak - voltaj geçer ve Anot dan çıkar. Bu durum istediğimiz durumdur. Böylece +5V  seviye olarak pozitif konuma geçinceye kadar diyot MCLR pinini reset konumunda tutacak demektir. Kondansatör de ilk açılışta kısadevre gibi davranarak MCLR pinine GND vererek onu resette tutar. Böylece besleme voltajı yeterli seviyeye gekinceye kadar pic resette kalır. Buda istediğimiz durumdur.

Ete

muhammed1994

Analizin için teşekkürler ustam.Düşünmek yerine sordun dediniz de gerekçem de şudur.Piclerle bu devre sayesinde tanıştım.Yanlış bağlantı durumunda picde arıza olursa tespitim de zor olur.Bu yüzden bilenden akıl alarak harekete geçmek doğru olur diye düşündüm

ilker29

Selam
Bu devrelerden 1 röleli olan ile 2 röleli olanın devresini yaptım.

Telefon irtibatını yaptıktan sonra 1 rölelide;
DTMF ledi sürekli yanıyor, üst üste #363 ve #365 yapınca röle açık ledi yanmakta ve röle çekmemektedir. Ledi söndürmek için telefonu kapatıp tekrar arama ve #365 ve #363 yaptıktan sonra led sönüyor.

2 rölelide ise;
Hangi tuşa basarsanız basın farketmiyor sadece DTMF ledi yanıp sönüyor, tuşa basıldığını gösteriyor. Yine röleler çekip bırakmıyor.

Sorun devredemi yoksa yazılımdamıdır?
Emek verip devrenin çalışmaması hiçte hoş olmadı.

talha

Merhaba arkadaşlar öncelikle günaydın herkese benim ufak bir sorum olacaktı ben bu devreyi bastım her şeyini hallettim fakat bir şeyi anlayamadım bağlantı ile alakalı fazlada sıkmadan soruma geçmek istiyorum telefonun kulaklık çıkışından aldığımız ses derken burada telefon kulaklığının bir ucunu kesip bağlıyoruz değil mi ? ben kulaklık jakı gibi algıladım da teşekkürler.. :)

talha

Resimleri yüklerken bir hata oldu yeni yükleyebildim.

HD ELEKTRONİK

Alıntı yapılan: ete - 22 Ağustos 2016, 11:00:39
Özellikle diyot bağlantı şeklini açıklamadım. Buna ait bir çok örnek olduğu gibi birazda mantık çalıştırmanız iyi olur diye düşünmüştüm ama her zamanki gibi düşünmek yerine direk sordun. Herneyse. Bahsi geçen yere diyot ancak ve ancak iki şekilde bağlanabilir. Anot (+) +5V ta ve Katod (-) ise MCLR pinine. İkincisinde ise tamemn tersi olarak Anot MCLR pinine ve Katod ise +5V ta bağlı olur. İkincisinden başlayalım düşünmeye. + voltaj katoddan girer ve Anottan çıkar. Bu durumda her konumda +5V MCLR pininde mevcut olur. Bu şekilde o işlemciyi reset bile yapamazsın değilmi. !!.
Birinci şekilde ise  , +5V anottan geçip katoda gelemez. Anottan ancak - voltaj geçer ve katoddan çıkar. Bu durum isteddiğimiz durumdur. Böylece +5V  seviye olarak pozitif konuma geçinceye kadar diyot MCLR pinini reset konumunda tutacak demektir. Kondansatör de ilk açılışta kısadevre gibi davranarak MCLR pini GND vererek onu resette tutar. Böylece besleme voltajı yeterli seviyeye gekinceye kadar pic resette kalır. Buda istediğimiz durumdur.ne

Ete

Diyotun çalışması ters ifade edilmiş , düzeltebilir misiniz..

ete

Gerçekten ters olmuş. Düzelttim. Oldum olası bu diyotun Anot Katodunu şaşırırm. Yine şaşırmışım.
Ete

ilker29

Selam arkadaşlar
4 röleli devreyi yaptım çalıştı fakat bir sorun var.
Devreye bağladığım telefondan komut verdiğimde hiç bir sorun yok. İkinci bir telefondan devreye bağladığım telefonu aradığım zaman devre 1, 4, 7, 8, 0, * (yıldız) tuşlarını algılamıyor. Devre 2, 3, 5, 6, 9, # (kare) tuşlarını algılıyor. Devreyi foruma ekleyen Şükrü bey; açma şifrelerini #1, #2, #3, #4, kapatma şifrelerini ise *1, *2, *3, *4, olarak belirlemiş. Yaptığım devre * ve 1, 4 tuşlarını algılamadığı için sadece 2 ve 3 numaralı röleleri açıyor fakat kapatmıyordu. Ben sorunu şu şekilde çözdüm açma tuşlarını #2, #3, #5, #6 kapatma ise 2#, 3#, 5#, 6# olarak değiştirdim devre çalıştı.  Sizce devre neden *-1-4-7-8-0 tuşlarını görmüyor olabilir. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum

Saygılarımla

Elzemefe

ilker29

Çalışıyor fakat 1-4-7-8-0-* tuşları algılamaması şifre seçeneğini azaltıyor

Elzemefe

doğrudur fakat bu  neyki  böyle kaç adet  nerde  kullanacaksında bu kadar çok şifreye ihtiyacın var _?

onurinci

DTMF çözücü'nünün DV (Data Valid) yani standartlara uyan iki tonlu bir bilgi geldi pin'i vardır,bu pin'e ölçü aleti ile bir bak normal çalışan ton'larda bir yada sıfır olup reaksiyonunu gözlemle,çalışmıyan tonlarda bu pin'lerde hareketlilik yok ise ,IC'nin girişine gelen sinyal az yada fazla olabilir,yada 3.58 kristal norma'lden hafif kayık olabilir..

ilker29

Teşekkür ederim sorun çözüldü.

Arkadaşlar;
Dtmf devresine buzzer eklemeyi düşünüyorum. Buzzer'ın pice bağlantısı nasıl yapılmalı. Ayrıca pic basic te programı nasıl yazılır. Yani ben birinci röle çektiğinde bir kere ses çıkarsın, ikinci röle çektiğinde iki kere ses çıkarsın gibi bir düşüncem var.