Sony TV kumandası ile röle kontrolü

Başlatan ete, 13 Kasım 2011, 19:56:19

serkan_31_31

Alıntı YapHOCAM AŞAGIDAKİ PROGRAM GİBİ YAPTIM SEROUT SATIRINDA HATA VERİYOR  :( BUNUN TÜRKÇE Bİ AÇIKLAMASI YOKMU?
SERKAN ÜNALDI[/font]
Serkan Ünaldı

ete

Serout komutunda yer alan N9600 ifadesini kullanabilmen için programın başına ;
Include "Modedefs.Bas"
komut satırını eklemen gerekiyor. Bunu eklemek istemez isen N9600 yerine yalnızca 6 yazman yeterlidir.

Türkçe komut açıklamaları bir çok yerde var. Benim derslerde de komutun açıklaması mevcut.
Arayan bulur.

Ete

serkan_31_31

yanlış anladınız beni hocam.ben sony kumandaların türkçe dökümanlarını sormuştum varmı diye?yoksa sizin derslerinizin hepsi var allah razı olsun hocam :)
serkan ünaldı
Serkan Ünaldı

F®T

arkadaşlar forum kurallarına göre küçük harflerle yazmak daha hoş olur diye düşünüyorum.herkese iyi çalışmalar....
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

serkan_31_31

Serkan Ünaldı

serkan_31_31

For I=0 to 6
         if IR_AL(I)<80 then Tus.bit0[I]=0
       next

Tus = Tus + 1
       If Tus=10 then Tus=0

Cihaz=%00011111
       for I=0 to 4
         IF IR_AL(7+I)<80 then Cihaz.Bit0[I]=0
       next
       RETURN
ete hocam bu komutları anlamadım?  :-\
Serkan Ünaldı

ete

For I=0 to 6                                           'I değişlkeniiçin 0-6 arasında çalışacak bir döngü kur
         if IR_AL(I)<80 then Tus.bit0=0     'IR_AL(I) değeri 80 den küçükise Tus.0=0
       next                                                'bir sonraki değeri I ya ver.

Tus = Tus + 1                                 'Tus değerini bir artır
       If Tus=10 then Tus=0                    'Tus=10 olmuş ise TUS=0 yap

Cihaz=%00011111                       'Cihaz isimli değişkene ön değer olarak %00011111 değerini ver.
       for I=0 to 4                                   'I için 0-4 arası bir döngü kur
         IF IR_AL(7+I)<80 then Cihaz.Bit0=0  'IR_AL[7+I] 80 den küçük ise Cihaz değişkeni bit sıfır değeri sıfır olsun.
       next
       RETURN

Açıklamaları komutların yanına yazdım ancak satırları eksik yazmışsın dolayısıyla bazı satırların asıl anlamlarını kaçıracaksın.
Mesela ;  if IR_AL(I)<80 then Tus.bit0=0  satırının doğru şekli, if IR_AL(I)<80 then Tus.Bit0 (I)=0  şeklindedir.
Bu Tus simli değişkenin her bir bit'ine index değişkeni ile ulaşılmasını sağlar.
I nın aldığı değerlere göre program döngüsü şöyle çalışacaktır.
I=0 iken,  if IR_AL(0)<80 then Tus.bit0[0]=0 daha doğru bir yazım şekli ile  if IR_AL(0)<80 then Tus.0=0
I=1 iken,  if IR_AL(1)<80 then Tus.bit0[1]=0 daha doğru bir yazım şekli ile  if IR_AL(1)<80 then Tus.1=0
I=2 iken,  if IR_AL(2)<80 then Tus.bit0[2]=0 daha doğru bir yazım şekli ile  if IR_AL(2)<80 then Tus.2=0
...
I=6 iken,  if IR_AL(6)<80 then Tus.bit0[6]=0 daha doğru bir yazım şekli ile  if IR_AL(6)<80 then Tus.6=0

Diğer eksik satır benzer şekilde ;   IF IR_AL(7+I)<80 then Cihaz.Bit0=0  satırı olup doğru şekli;
IF IR_AL(7+I)<80 then Cihaz. Bit0 (I)=0 şeklinde olacaktır.  Bu komut satırıda I nın aldığı değerlere göre aşağıdaki şekilde çalışacaktır.
I=0 iken,  if IR_AL(7+0)<80 then Cihaz.Bit0[0]=0 daha doğru bir yazım şekli ile  if IR_AL(7)<80 then Cihaz.0=0
I=1 iken,  if IR_AL(7+1)<80 then Cihaz.Bit0[1]=0 daha doğru bir yazım şekli ile  if IR_AL(8)<80 then Cihaz.1=0
I=2 iken,  if IR_AL(7+2)<80 then Cihaz.Bit0[2]=0 daha doğru bir yazım şekli ile  if IR_AL(9)<80 then Cihaz.2=0
----
I=4 iken,  if IR_AL(7+4)<80 then Cihaz.Bit0[4]=0 daha doğru bir yazım şekli ile  if IR_AL(11)<80 then Cihaz.4=0
şeklinde olacaktır.
Umarım anlaşılmıştır.

Ete

serkan_31_31

teşekkür ederim ete hocam, umarım programı doğru anlayıp çalıştırabilirim.iyi geceler
Serkan Ünaldı

leylen

daha önce bir arkadaş daha sormuş ancak cevabı bulamadım. aynı anda birden fazla röle aktif kalabiliyor mu?

erdoganacun

ete  hocam  micro  code sdüdyoyola  ilgili sıkıntım  var önceden     xp   sp 2    yüklüydü  sorun yoktu  şimdi  xp  sp3  yükledim  bir  türlü  micro code sdüdyo yu  çalıştıramadım  uyuymluluk  segmesinden de denedim  nafile acaba  sp 2  geri mi   yüklemem  gerikiyor   micro   yüklüyorum  ama  mcs dosyasınıda  kurmuyor  pbp  dosyasını açıyorum      hex çevirmiyor  tekrar aynı  pbp  dosyasını bire bir  pbp   olarak kaydediyor  yardımcı  olabilirmisiniz   teşekkürler

ete

Leylen,
Aynı anda birden fazla role aktif olabilir.  Ancak cıkısların toggle calısması gerekir. Bu sistem sony protokol kullaniyor. Bu protokol tuslara ayni anda birlikte basilmasina musaade etmez. S
Sorun bu ise cevap bu sekilde.

Erdoganacun,
Hangi mcs versiyonu ile sorun yasiyorsan bildir ona gore dusunelim. Hicbir mcs derleme yapmadan bire bir kayıt yapmaz.

Ete

erdoganacun

ete  hocam   hallettim  xp  sp  3   pbp247  yükledim  düzeldi  hocam teşekkür ediyorum ilginize

serkan_31_31

hocam epeyi bir araştırdım elimde bir çokda kaynak var. sony kumanda kodlarını okumayı  ve kullanmayı öğrendim.teorik olarak herşey tamam ama uygumada bazı sorunlar yaşıyorum.
sorunum; okuduğu değer sabit değil devamlı değişik sonuçalar gösteriyor bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor hocam. yardımcı olursanız sevinirim, iyi güler
Serkan Ünaldı

est32

kumanda sensöre çok yakın tutulduğu zaman da hatalı okuma yapar,en az yarım metre bir metre uzaktan denemek lazım, aklınızda bulunsun.

serkan_31_31

o zamanda okuma yapmıyor  :-\  birde kumanda programı çok geç algılıyor. nasıl yapmam gerekiyor?
Serkan Ünaldı