RGB saat

Başlatan efor, 18 Mart 2012, 18:55:58

ete

Displayleri sürüm şekline bakarsak 595 bu işe yetmeyecek gözüküyor.
Zira bir segmentde 3 adet led olduğunu kabul edersek (RGB) ve bunların aynı oranda yandığınıda düşünürsek her biri Sink den 20 ma akım çekecektir. Toplamda çekilen akım 60 ma'e ulaşırki bu durumda Tepic kullanmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Zaten ortak katod şeklinde sürülecek sistem. Bu nedenle entegrenin LOW vermesi gerekir. Bunuda tepic yapacak. Bu nedenle 595leri şimdilik düşünmeyelim. Baştan sistemi sürüş şeklini tam olarak bilemdiğim için 595 olur demiştim ama olmayacağını şimdi görüyorum.

Bu işin iki yüzü var. Birincisi saat sinyallerinin elde edilmesi diğeride PWM sinyalinin elde edilmesi.
Aslında 6 adet PWM çıkışı olan bir entegre (pic) olursa bütün işi ek işlemci yapabilir. Değilse iki seçenek var.
Ya bütün segmentler aynı renk değişikliğini yapacak yani 3 pwm kullanılacak yada PWM işini ikinici bir pice vereceğiz.

Önce 6 adet donanımsal PWM  çıkışı olan bir pic araştıralım. Diğeri zaten elimizin altında.
RGB leri mosfet ile sürmek en doğrusu olur. O konuda şimdilik bir kenarda dursun. 6 adet hattın başına birer mosfet (IRF540 yada P_mos olarak IRF9540)) yerleştirip bütün sistemi sürmesini sağlarız.

Tabiiki PWM sinyallerini yazılımlada üretebiliriz. Ancak saat işinde bütün işlerin 100 ms de yapılması gerekecek. Aksi halde şaşmalar oluyor. Bu nedenle yazılmsal PWM işinde kaçınıyorum.

Ete

ete

Aradığımız pic'i bulabilmek için Microchip güzel yardımcı sistemler geliştirmiş.
Aşağıdaki linklere bakarsanız seneklerinizi girip aradığınız işlemciye ulaşmanız mümkün gözüküyor.

http://www.microchip.com/maps/microcontroller.aspx

http://www.microchip.com/productselector/MCUProductSelector.html

Yaptığım araştırmada 6 kanallı işlemci hiç bulamadım ama 7 kanal olarak mevcut.
Bunlar arasında 18F46J13 ve 18F46J53 gibi iki işlemci tespit ettim.
Burada araştırmak gerekir varmıdır yokmudur.

Ete

efor

hocam 3 pwm sanıye ledlerinin renkleri için diger 3pwm de saat digitlerinin rengi için.

hocam bu araştırmış oldugunuz pic sadece pwm için kullanılacak değilmi? ve bu pici temin edersek yazılımını mıcrocode studtoda yazabılcezmi? saat okuma, sıcaklık okuma. tpiclere veri gönderme işleminide ayrı bir picle yapacagız dogrumu anladım hocam?

ete

İsmini verdiğim pic lerdenbirini bulabilirsek bütün işi ona yükleyebiliriz.
PWM ler geri planda çalışacağı için saat sistemini pek etkilemezler diye düşünüyorum.
Ama denemeden de emin olmak zor. Tabiiki birde RGB lere neler yaptırılacağı çok önemli.
Ana programı meşgul edecek kadar çok uğraşılırsa onlarla tabiiki bütün işi tek işlemci yapamayacaktır.
Alınan sonuca göre yol almak veya taktik değiştirmek  en doğrusu olur.

Ete

efor

hocam şimdi herseyı tasarlayıp bitirdigimizde olmazsa herseyi bastanmı yapacagız?

hocam dakıka bası renk degiştirme olabilir. saat başı olabilir. sıcaklıkla saat arası geçiş yaparken renk degişebilir. ve sanıye her attıgında sanıye kısmındakı ledler azar azar renk değiştirebilir. 

bu tür renk anımasyonu olabilir.  arka planda calıcan pwm lerin degerlerini değiştirmek sorun çıkarmazsa bu turanımasyonlar olacak.  sizin tecrubenıze fikrinize inanarak yola cıkalım derim. eger  belirttiginiz pic ile hepsi olur dersenız ben bu picleri araştırıyım. işi zora sokmayalım 2 pic olsun ve ikisi arasında seı haberlesme ile renk bilgisi gönderelim dersenız öyle yapalım.

ete

PWM işini ayrırısak 2 adet PWM için ve 1 adet de saat için olmak üzere 3 pic kullanmak gerekecek.
Piyasada 16F777 bulunabiliyor. 3 adet PWM çıkışı vardır. Birisini saniye diğerini ise saat segmentlerinde kullanırız.
16F628 ilede saati yaparız olur biter. İstersen bu tasarım üzerinde yoğunlaşalım.

Ama önce picleri bir araştır bulabilirsek üzerinde çalışırız çok fazla kaybımız olmaz.

Ete

efor

hocam 628 e saat sıcaklık programlarını yazıp ayrıca bu 2 adet 777 lerlede haberleştirebilirmiyiz?

entegrelere bakıyorum hocam ama cok cok zor  buluruz gibime geliyor. google bile sonuç cıkartmıyor pek.

efor

hocam şurada var sanırım.

http://www.ic-on-line.cn/search.php?part=18f46j53&stype=part

3 tane çeşiti var heralde sondakı harflere göre. almayı denemedim ama olur dersenız sıparıs verecegım

efor

ete

Uzanti harflere pek kulak asma simdilik.  1-2 tane al gerisini sonra hallederiz.
Ete

efor

hocam bu son gönderdigim linkteki 18f46j53 te 7 pwm mevcutmu? datasheetnden baktım ama göremedim?

3 adet alıyorum

efor

mıcro code studyo da bu pic yok hocam? en yakın 18f46j50 var!

acdc

hocam pic arastırmısınız pwm için TLC5940 ta kullanabilirsiniz 16 kanallı pwm için,sanırım türkiyede yok fakat ebayda 5 adedi 11 dolardı.

ete

MCS de her iki pic de çıkıyor bende sorun yok.

İşlemcilerin özelliklerinde 7 CCP şeklinde arayın.
Ete

efor

Alıntı yapılan: acdc - 21 Mart 2012, 20:46:32
hocam pic arastırmısınız pwm için TLC5940 ta kullanabilirsiniz 16 kanallı pwm için,sanırım türkiyede yok fakat ebayda 5 adedi 11 dolardı.

nasıl kullanılıyor bu fikriniz varmı? picten seri bilgimi yollanıyor pwm degerleri için nasıl oluyor ?