RGB saat

Başlatan efor, 18 Mart 2012, 18:55:58

ete

Elimizde daha hiç bir çizilmiş şema yok. Sen asıl normal şemayı bir çıkart bakalım. En azından bir displayin segmentlerini çiz ki alternatifleri onun üzerinden düşünelim.
Önceden şema yerine PCB vermişsin. Bu durumda belkide PCB üzerinden anlatabilirim.
Segmentler için bir pic'in 3 adet PWM çıkışını kullandık diyelim. Birisi R diğeri G ve sonuncusuda B çıkışı olacaktır.
Bir segmentde 5 adet led yani 5 adet R seri 5 adet G seri 5 adet B seri bağlı olsun. Normalde picden elde ettiğimiz RGB çıkışını bir NPN transistöre bağlayıp transistör çıkışınıda bir P-Mos transistörü sürerek Genliği 15V seviyesine çıkartabiliriz.
Bu durumda bir segmentde seri bağlı 5 (veya 6 olabilir) led olacağını varsayabiliriz. Bunlara toplam forward voltajı göz önüne alınarak seri bir akım sınırlama direnci bağlanıp R beslemesi girilir. AYnı bağlantı G ve B içinde yapılır. Sonuçta TPIC den gelecek olan o segmente ait Ground beslemesi ile segment aktif hale gelecektir. OLmazmı sence bu şekil bağlantı.

Ete

Edit: Aradan zaman geçince konsantrasyonu kaybettim yine. Baktımda yaptığın PCB de segment bağlantıları seri zaten.  Asıl sorun 60 adet saniye ledinde. Zira onlar bağımsız şekilde bağlılar. Ledlerin 15 ma akım çekeceğini kabul  etmek daha doğru olur.  Hatta bu değeri 10 ma de alabiliriz. Zira 15-20 aralığında ledler çok parlak yanıyorlar ve bukadar parlak olmaları saat için avantaj değil dezavantaj oluşturur. Bu durumda hesabı şöyle yapabiliriz.
60 x 30= 1800 ma
30 x 30=   900 ma
--------------------------
Toplam da 2700 ma lik bir akım gerekecektir.

efor

Ete hocam ledleri iyi güzel baglamışsızda RGB led 4 pinli yani kırmızı rengin yada yeşil rengın A ve K uçları yok.  şeffaf bir kılıf içerisinde 4 pinli led var elimde. zaten bu tip ledler ile yapılacak. bu ledlerde seri baglanmaz diye düşünüyorum halen. 

Şema çıkartmama gerek varmı hocam? pcb üzerinden ben anlayabiliyorum.

efor

hocam segment ledleri paralel baglı  ???  seri baglanamazkii ? :)

ete

Haklısın. Ben uçmuşum. Kusura bakma. Seri bağlanamaz bunlar. Çünki ortak katod var.

Ete

efor

estafurllah hocam. Bu ledlerede yapabilcek birşey varmıdır hocam?   yoksa  60 sn ledleri için düşündügünüz akım  hesabını bunun içinde   uygulayarak akımı 10 ma e çekelim.  şu var bide, 60 sn ledleri 10mm rgb led olacaklar.  10mm ler umarım fazla akım çekmez

ete

Evet akım hesabını 10ma üzerinden yapabilirsin. Aslında elinde RGB led var ise denemeni hemen yapabilirsin sanırım.
10 akımda ne kadar parlaklık verdiğine bakıp karar verebilirsin.

Ete

efor

10mm rgb led 10 mA de güzel yanıyor ideal yanı hocam. buna göre yenıden kabaca hesab şöyle oluyor.

saat ve sanıye ledleri ile birlikte  toplam led sayısı 180 adet  x 3  =  540  yani toplam  5.5 A sistemdeki entegre felan toplam 6A diyebiliriz hocam. sizcede bir sorun olurmu ? projeye bunu göz önune alarak  gönderdigim pcb çizimi dogru olarak  kabul ediyoruz ozaman.

güç kaynagı kaç voltluk olsun hocam? 12 V idealmidir ?

efor

ete

12V ideal gözüküyor.
Bence adaptör olarak değilde switching mode güç kaynağı olarak bakmak lazım. Daha hesaplı olabilir.
Piyasada hazır switching mode güç kaynakları var. 12V çıkış ve muhtelif akım seviyelerinde. Onlara bakmak lazım.

Ete

efor

Ete hocam TLC5940 entegreleri bugun geldi. 1 adet size göndercektim denemeniz için. projeye uygunmu degılmı diye. ilgilenebilirmisiniz? özelden gönderecegım adresı belırtın hocam gönderiyim.

efor

efor

Erol hocam yardımcı olmayacakmısınız?

ete

Olacağım ama seyehatteyim.
O entegreyi deneyebilmek için bir sürü eleman ve deney masasına ihtiyacım var oda evimde mevcut.
Ancak 10 gün sonra geri döneceğim. Ama sen bu arada entegreyi yolla geldiğimde hazır olsun. Kargo adresini mesaj attım.
Sende deneyebilirsin neden denemiyorsun ben dönünceye kadar. Yapılacak iş adresleyip PWM çıkıyormu bakmak lazım yalnızca.
Çıkıyorsa işimizi görecek değilse unutup başka eleman arayacağız.

Ete

efor

tamam hocam  fakat mesajlarımı göremiyorum gelen giden mesaj bildirimide yok.
pwm konusunda yetersizim hocam ayrıca iş yerinde şu aralar çok yogunum ve evde yeterli imkanım yok. zaman buldukça bakmaya çalısacagım bende. adres bilgilerinize nasıl ulasacagım? dedim gibi mesaj bildirimi ve mesaj bölümü göremiyorum sayfamda.

ete

Etepic site ekranının en üstünde ;
Anasayfa Forum Yardım Özel projeler..... İletilerim diye seçenekler var. İletilerimi seçersen oradan görebilirsingelen mesajları.

Ete