pic16f877a

Başlatan amatör, 19 Aralık 2022, 21:07:15

amatör

Role kontaklarına snubber yapınca durum düzeldi  ekranda herhangi bir bozulma yok fakat 220 volt olan fan

biraz yavaşladı haliyle benim takıldığım nokta role kontakları nasıl bir manyetik etki alanı yaratabilir ki

hepinize çok teşekkür ederim. Sayın hocalarım yardımlarınız için saygılar

ete

Nasıl bir etki yarattığını zaten sen devrende ve LCD deki sorunlar nedeni ile görebiliyorsun.
Ayrıca bu etkilerin nasıl olabileceği yada neden olabileceği konusunda önceki mesajımda açıklama vermiştim. Üzerinde çok fazla kafa yormaya gerek yok bence. Alınan tedbir sonucunda son durumun tatmin edici olduğuna bende sevindim. Açıklamalarımızın birebir işe yaradığını görmüş olduk.

Ete

amatör

evet Sayın Ete hocam haklısınız, sorunum tamamiyle düzeldi gerçekten yardımlarınız işe yaradı sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır.

hala tecrübe edeceğim şey çok demek ki sizler sayesinde kendimi umarım dahada geliştirebilirim. Saygılar

İlyas KAYA

Role konakları ayrılırken yüksek gerilim oluşur aynı çakmak manyetosu gibi. Gerilim zaten 2 yük arasındaki potansiyel farkdir. Yani arti ve eksiyi birbirine yaklastirdikca gerilim artar. Burada kontaklar ayrılırken binlerce volt gerilim üretebilir. Kendiniz bunu deneyebilirsiniz. Mesela rolenin besleme ucuna eksi bağlayın ve artıyi elinizde tutup ver kes yapın. Bakın hoplayiyor sizi  :) 5volt ile bile çarpar.

Nitekim bu yüksek gerilim illaki bir yere atlama yapacaktır öylece kalmayacaktır. İşte burada snubber kati devreye girer. Bu gerilimi resmen kısa devre ederek minimum seviyeye indirir. Ters diyotta aslında aynı işi yapar ancak AC de diyot kullanmadigimiz için RC devresi ile kurtarmaya çalışıyoruz.

Bir diğer neden ise kesilen akim kaynağa doğru geri dönmek ister. Örneğin bir kabloya lamba bağlayın ve enerjiyi kesip elinizi dokunun. Burada kablo boyuna bağlı olarak yine çarpılırsınız. Çünkü elektronlar tersine hareket etmeye çalışır ve ilk bulduğu en kısa yerden eski yerine gelmek ister. Baştaki kablo havanın iletkenligi ile sıfıra inerken , havanın direncinden dolayı en yakın yer sizin devreniz yani rolenin bobinleri yada pcb nize geri döner.

İşte bu gerilim pic i resetler. Bu nedenle her halükarda 5volta ters olacak şekilde 1n4148 takmalisiniz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!