C

Dc motor çalımıyor (redüktörlü ) ve ses geliyor buzzer gibi

Başlatan canbayramgulcan, 07 Ocak 2013, 19:47:01

ete

Elektronikle alakası olmayan ve Ağaç Makinaları konusunda temsilcilik hizmetleri veren bir firmam var. Orada çalışıyorum.
Normal mesaimde kendi işimi yürütüyorum. Boş vakitlerde ve özellikle akşamları program işleri ve elektronikle ilgileniyorum.

Ete

lourel

pic 18f452 ve lmd18200 lerin datasheet ine göre şema falan kullanmadan kafamda tasarladım devreyi basit devre olduğu için bugün size yaptığım robot devresinin fotoğrafını çekip göndereyim ayrıca özür dilerim haklısınız neye göre cevaplayacaksınız.

lourel

hocam sorunu buldum arıza veren motor sürücüsünün motorunu tam olarak plakete takmamıştım o motor çalıştığında kartta bir titreşim meydana getiriyordu kristali soket üzerinde takınca onun temas etmemesine neden oluyordu yani kristal devreden çıkınca otomatik olarak duty değerleri de tavan yapıyordu.

McB

Öncelikle herkese merhabalar.

Yaptığım çizgi izleyende motorun dış kısmı (kasası) gnd'ye temas ediyor. Programı daha yazmadığım için deneyemedim. Acaba motorun dış kısmının gnd'ye temas etmesi sorun yaratır mı?

İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet

Mucit23

devreden bağımsız motora enerji ver çalışıyorsa sıkıntı yoktur. Bağla gitsin..

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

McB

Devreden bağımsız denedim, şimdilik düzgün çalıştı.

Bişey daha sormak istiyorum.Portlara isim verelim mesela;

symbol l0 = portd.7
symbol l1 = portd.6
symbol l2 = portd.5
symbol l3 = portd.4
symbol r3 = portc.7
symbol r2 = portc.6
symbol r1 = portc.5
symbol r0 = portc.4

gibi olsun. (l0+l1+l2+l3+r3+r2+r1+r0 ) gibi bir  toplama da sonuc ne olur. Hepsi aktif olduğu durumda sonuc 8 mi 256 mı olur? Yada toplama işlemini nasıl yapar?

Fatih Sultan Mehmet

ete

Neden denemiyorsun? Dene ve sonucu bizede söyle öğrenmiş olalım.
Ete

McB

İsis'de denedim hocam sonucu 8 olarak buluyormuş. Öğrenmiş oldum, artık bir daha unutmam. :)
Fatih Sultan Mehmet

ete

Peki şöyle düşünsen olmazmıydı?  Tanımladıkların bit bazında değişkenler. Hepsi aktif olursa 8 adet "1" var demektir elinde. 8 adet bir toplamırsa kaç eder?

Ete

McB

İlk başta öle düşünmüştüm aslında ama sonra bir portdaki pinlerin toplamı aklımı karıştırdı hocam.
Fatih Sultan Mehmet

Uğur efe

Aynı hatayı bende alıyorum 6v redüktörlü motor motora direnç uyguladığında buzzer gibi ötmeye başlıyor motor sola dönüceği zaman tam tersi sağa cevirince buzzer gibi ötüyor çalışması motoru ne tarafa döndürsek her zaman sıfır noktasına gitmesi gerekiyor sistem çalışıyor motor sürücü l298n 6v redüktörlü motor 12 v güc uygulanıyor motor çalışmıyor yoksa yardımcı olabilir misiniz

mehmet

Size bir kaç nokta(...), bir kaç virgül(,,,)
bırakayım. Yazılanları anlayabilmem için ara
sıra kullanmak gerekebiliyor.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr