C

PICKIT2 CLONE - USB PIC PROGRAMLAYICI

Başlatan cevat, 19 Mayıs 2013, 15:47:14

1956

Oneiro arkadaş,kartı çok temiz hazırlamışsın.çok güze bir çalışma olmuş.Sorabilirmiyim,PCB yi hangi yöntemle yaptınız.toner transfer olamaz.kuru film veya +20 mi acaba merak ettim.

onepiro

Merhaba;
Teşekkür ederim. Kartı, kuşe kağıta lazer çıktı alarak ütü ile yaptım.

ete

onepiro,

Transistörlerin doğru orada bir kusur olduğunu sanmıyorum. 1N4148 in yönü yanlış olabilir. USB soketine bakan taraf çizgisiz taraf olacak. Resimlere bakarsan oda doğru.
Arayüz programını setup dosyası ile kurmuşsundur herhalde. Onu kurmadan takmasaydın aleti usb portuna.
Yada kurmadı isen kurup öyle tak aleti.
Bütün bunlara rağman yine olmuyor ise ya programlamada bir kusur var yada kartta gözle zor farkedilen bir eksiklik yada kısadevre olabilir.

Başkada diyecek laf yok maalesef.

Ete

onepiro

Merhaba hocam;
Konuyu çok fazla uzatıp başlığı kirletmek istemiyorum bu yüzden son olarak bugün biraz daha kafa yordum ve bir kaç fark buldum devre ile ilgili.
1.si benim kullandığım transistörlerden 6cw olanların karşılığı bc817-40 mış. Bir yerlerde bu transistörlerin mutlaka -25 olmaları gerektiğini okuduğumu sanıyorum sanki. Datasheetine baktım max min değerleri diğerini göre düşük değil. Beta kazançlarına bakamadım.
2.si diğer transistör 3gw olan bc857-c miş. bundada pek benim yaşadığım iletişim sorununu oluşturacak bir neden göremedim siz ne dersiniz hocam?

BC857 datasheetinden;

BC857 datasheetinden;

ete

Elimde çalışan devreye baktım. Bende 3gw kullanmışım. Diğer transistörü 6AB kulanmışım buda bc847 ye eş değer oluyor. Seninki daha doğru şemanın söylediği transistör. Bu nedle sorun transistörlerde olamaz.

Ete

serseried

Ete Hocam ilk sayfada verilen devreyi öğrencilerime yaptırıyorum. bulunduğum yerde smd elemanları bulamadım. sayı az olunca göndermede de sıkıntı oluyor. yaptıkları devrede bi hata var Bilgisayar tanıyor sorun yok ama proğramı çalıştırınca hata alıyor öğrenciler  yardımcı olursanız sevinirim

ete

Yapabileceğim bir şey yok maalesef. Kartda bir sorun olduğu aşikar. Malzeme hatası olabilir, kartın kendisinde hata olabilir. lehimleme hatası olabilir. Yanlış malzeme yerleştirilmiş olabilir. Daha bir çok yerden kaynaklı bir sorun olabilir bu.
Uzaktan yardımcı olabilmem mümkün değil. Tek tek bakılmalı şema takibi yapılarak devre test edilmelidir.

Resimden anlaşıldığı üzere devre %80 çalışıyor gözüküyor. Ufak bir arızada olabilir.

Ete

rexo

Alıntı yapılan: serseried - 19 Aralık 2014, 13:41:01
Ete Hocam ilk sayfada verilen devreyi öğrencilerime yaptırıyorum. bulunduğum yerde smd elemanları bulamadım. sayı az olunca göndermede de sıkıntı oluyor. yaptıkları devrede bi hata var Bilgisayar tanıyor sorun yok ama proğramı çalıştırınca hata alıyor öğrenciler  yardımcı olursanız sevinirim

1N4148  değiştirin bunu yerine  1N5819   takın öyle deneyin.

1956

onepiro

Merhabalar.
Benim karttaki sorun çözüldü. Sorun 18f2550'nin Vusb bacağına 470uF kondansatör yerine 4.7 direnç takmışım. Şekilde onu direnç olarak görmüşüm ufak bir dalgınlık. Direnci 470uF kondansatörle değiştirip hemen testini yaptım hem icsp hemde zift soketten düzgün çalışıyor kart. Bende de "pic kit 2 connect. ID = OIHoss" yazıyor ama işlem yapmama engel olmuyor.
Yapacak arkadaşlar gönül rahatlığı ile yapabilir.
Kolay gelsin..

ibralali

18f2550 nin Vusb bacağında ete hocanın verdiği şemaya göre 47N yazıyor yanlış mı gördüm

baranekrem9

VUSB bacağına 470 nF bağlanabilir.

ibralali

devredeki kutuplu kondansatörlerin nano mu mikro mu olduğu belirtilmemiş ne kullanmalıyım yardımcı olur musunuz?

acemdiyarı

Kutuplu kondansatörler uF (Mikro Farad) diye okunur.

ibralali