Dot-Matrix Ledler ile çalışan Saat

Başlatan ete, 30 Eylül 2011, 10:08:47

erdoganacun

ete  hocam  burdakı  isis  dosyasındaki  dotmatrixlere  göre  çizim yapmak istedim gerçi  daha  tam  bitirmedim  ama  acaba  matrix  göre doğrumu  çizdim  sizden ricam  ete  hocam bir  bakabilirseniz  sevinirim  saygılar  hocam

erdoganacun

pardon  hocam  7.10  göndermişim  7.0  tekrar  günderiyorum

ete

Bağlantılar doğru ancak ekran görünümü ters çıkacaktır.

Matrix led display matrix olarak dizilmiş ledlerden oluşur. Bir tarafta ortak Katodlar bir tarafta ortak anotlar vardır.
Sen ortak katod çalıştıracaksın. Çünki anotlar 74HC595 lerden beslenecek. Yani ledlerin Pozitif beslemesi 595 lerden gelecek, Ortak olan negatif besleme ise PIC den gelecek ki buda satır beslemesi oluyor. Bu aşamada hemen belirteyim bu tasarım isisde çalışır gerçekte zorlanır. Zira bir satırı oluşturan 8 adet ledin GND si bir adet pic pininden beslenmiş olurki 8 ledin hepsi yanarsa port pininden 150 ma dolayında akım çeker. Halbuki pic pini enfazla 25ma akım verebilir dolayısıyla pic zarar görür. Bu nedenle pic çıkışına ULN2803 gibi bir transistör dizisi koyarak her bir pininverdiği akımı 25 ma den 500 ma'e çıkartıyoruz.

Ekran görünümü ters olacak diyorum çünki 8. satır yukarıda 1. satır aşağıda yer alıyor bu yerleşimde.

Ama gerçek devrende bu doğru çıkacaktır.

Ete

erdoganacun

ete  hocam   ares çizimimdeki  1.. 8  satır yerinimi değiştiriyimmi   yoksa  bu çizimim  doğrumu   

ete

Çizim yanlış değil ancak isis ekranında görüntü muhtemelen  ters görünecektir satırların yeri aynlış.
En üstteki satırı b0, en alttaki satırı b7 sürmesi lazım sende ters olmuş bu.
Ete

kartal_0689

Arkadaşlar bu dot matrixler ortak katot mu anot mu?.
Türkiye de bulamadım ebay' den alacam.

i.soran
TURKEY/ANK

ete

Ortak katod displaydir. Önceki sayfalarda verilen linkten bir kaç kişi aldı bende aldım. Kalmamışmıdır?
Ete

kartal_0689

Hocam Ankara Konya Sk.' dan arattırdım firma üzerinden kalmadı dediler. Ebay de 12 lik paketler halinde kargo ücretsiz olarak
11 ile 14 dolar arasında değişiyor. Ben buldum 11,94 dolar 12 tanesi

i.soran
TURKEY/ANK

ete

Kırmızı olanı zaten piyasada çok. Mavi bulunmuyor.
Ete

est32

Hocam ebaydan alışveriş yapan birini bulmuşken sorayım dedim.
Aynı ürün farklı satıcılarda acayip fiyat farklarıyla satılıyor, bunun sebebi nedir? beni bu kuşkulandırıyor.
Ayrıca gelecek ürünün gümrüğe takılmamasını nasıl garanti altına alabiliriz ve eğer vergi konulursa bu ne kadara mal oluyor?

kartal_0689

Hocam yerini söyleyebilirseniz kırmızı olsun beş fazla olsun farketmez.
Ebay de geç geliyo Türkiye' de daha erken gelir hiç olmazsa.Bildiğiniz
adres var mı?

i.soran
TURKEY/ANK

MS_59

mehmet

kartal_0689

Proteus,

ben marketdigitale sordum yok dediler. Çin' e sordurdum bir şirket aracılığıyla adamlar orada da yok demişler. Nasıl bir kıtlık yahu.
Tek göndermiyorlar. 500 lük paketlerde veriyorlarmış.

i.soran
TURKEY/ANK

MS_59

mehmet