elektronik devre problemi

Başlatan kerem, 10 Aralık 2018, 14:35:50

kerem

mrb arkadaşlar.

benim yapacağım devreyle alakalı şöyle bir sorunum var.
pt2262 pt2272 latch ile uzaktan kumandalı olarak devre yapıyorum (4 botunlu)

1 - kumandadan ilk botuna bastığımda devreye enerji gelecek devre çalışcak tekrar ilk botuna bastığımda devre kapanacak toogle yapacak yani

2 - 2 nci botuna bastığımda 1nci role çekecek devreye enerji gidecek (1 kademe)

3 - 3ncü botuna bastığımda (1nci röle devreden çıkcak) 2 role çekecek devreye enerji gidecek (2 kademe)

4 - 4ncü botuna bastığımda (2nci röle devreden çıkcak) 3röle çekecek devreye enerji gidecek. (3 kademe)

hangi kademede olursa olsun 1nci  (aç/kapa) botununa bastığımda açacak yada kapatacak(sistemi toogle yapcak)

bu devre için 4 röle ayarladım 1 tane d tip flip flop(toogle için) ayarladım
2262 devresini kurabiliyorum .sadece rölelerin çekişleri devresi nasil olmalıdır. ben bir yere kadar geldim . ama işin içinden çıkamadım.
özellikle toogle devresini adapte edemedim devreye . yardımcı olursanız çok sevinirm . teşekkürler

kerem

yada sizin önereceğiniz bir devre varsa onuda denerim.

furkan41

PT ile uğraşacağına al bir mikro denetleyici onun ile yap zaten pt serisi entegreyede rf alıcı ve verici takacaksın direk mikro denetleyici kullansan taş patlasın 1 saat icinde bitirip calıştıracağın bir proje bu

ugur2068

Kumanda elinde var ise alıcı tarafını direk mikro işlemciye bağlıyarak lojik 1 bilgisini alıp yazılımla 4 adet roleyi  toggle komutu ile kontrol edebilirsin

kerem

1-rf kulanmamam gerekiyor.  ir olması lazım
2- mikroişlemci kullanmak istemiyorum sürekli arıza veriyorlar rölelerle daha saglam olacağını düşündüğümden bunu yapıyorum .

sadece ac/kapa yani 1 botun toogle olcak diğerleri olmayacak .diğerleri normal hangi botuna basarsam o röleyi aktif etmesi istenecek

yani ben devrenin daha saglam olması için mikroişlemci değilde rölelerle yapmak istiyorum. teşekürler

ete

Röle dediğin şey mekanik kontaklı bir alettir ve kısa sürede arıza yapmaya meyillidir. Bu işi hiç mekanik kontak kullanmadan yaparsan en uzun ömürlüsünü yapmış olursun. Mikro illemcili devre röleden daha uzun ömürlüdür bu tecrübelerle sabittir.
Yanlış bilgi edinmişsin ama karar senin elbette.

Ete

kerem

ben öyle bir bilgi edinmiştim . yanliş olabilir ete hocam. ama ben her halükarda röle kullanmam geriyor yani . mikrodenetleyici kullansamda pic ile röle çektircem sonuç olarak. günde 200 defa açılan rölenin tahimini ömrü hakkında bilginiz var mı ete hocam (yükü vs standart olursa) ?

bide ete hocam pic kullanmadan toogle işlemi nasıl yapabilirim. d flip flop kullandım o da olmadı. başka bir öneriniz varsa memnun olurum.
yani ben uzaktan kumanda ile pt latch serisi kullanarak d flip flop üzende toogle işlemi yaptırmak istedim. ama basilan latch pini sürekli eneji gönderdigi için toogle işlemi gerçekleşmiyor. takili kalıyor o pin

ete

4013 entegresini kullanarak toggle yaptırabilirsin. İlişikte 2 devre veriyorum. İkisinden biri işine yarayacaktır.

Ete

kerem

peki ete hocam günde 200 defa açma yapan bir rölenin tahmini ömrü ne kadardır. 2 sene tahminen gidermi

kerem

ete hocam şimdi 18voltu 300ma akımda       5v -12v 300ma akıma  düşürmem gerekiyor. bunun 7805 7812 kullandım çok ısındı. birde ön 5 watlık öndirenç kullandım yine fayda etmedi ısınıyor. başka ne yapabilirm. smps devresi de kuramıyorum.

ete

Tek çaresi LM2575 kullanmak başka her türlü çözüm malzemenin ısınmasına sebep olacaktır.
18-12V=5V luk fark ısı olarak çıkar bunu engelleyemezsin. Ama LM2575 de ısınma olmayacaktır.

Ete

Cevap vermeyi unutmuşum. Günde 200 defa açıp kapayan röel 6 ayda bozulur benim tahminimce. En azından kontakları ark yapıp oksitlenir ve bir müddet sonra geçirmez olur. Az değil 200 defa aç kapat işlemi. Piyasada kontak ömrü 50.000 aç kapa olan röelerde var 100.000 olanda var 11 milyon hatta daha fazlası olanda mevcut. Alacağın röle markalı ve data sheet'inde aç kapa ömrü fazla olan bir röle olursa beklediğin ömrü yakalarsın belki

Hattuşa

kerem;
aradığınız on-off devresi olmasın?

https://etepic.com/index.php/topic,2532.0.html

bakın burda ete hocamın on-off devresi için verdiği şema

kerem

ete hocam 100000 defa acıp kapanan bir röle var elimde 2 sene dayanması yeter bana . bunu kullanmayı düşünüyorum.
birde ete hocam  tek bir tane lm2575 ile 5v 9v 12v alabilme inkanım varmı . entegre hakkında bilgim yokta . araştırdım net bir şey bulamadım .

kerem

ona yakın pro hocam orayıda inceleyecegim ilgin için teşekkür ederim

ete

tek bir lm2676 veya LM2575 ile o voltajları alabilirsin ADJ serisi olanı alacaksın ve birer direnç ve birer trimpot ile o voltajları alabilirsin ama nasıl seçeceksin onları orası sorun bence.
Ayarlı (Adj) serisine ait data sheet e bak nasıl olacağını görürsin. iki direnç ile gerilim bölerek de olur trimpot ile de olur pot ile de olur bu voltajları elde etme sen karar ver ve nasıl seçeceğinide düşün. Birer transistör dah kullanıp pic üzerinden de seçebilirsin.
Ete