Termo Alarm Sistemi

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:20:33

sinancnc

Yapılan devrenin fotoğrafları lcd bir çok yerde kullandığım için kartı ve lcd soketli yapıp deney bordunda birleştirdim Tekrar teşekkür ederim ete hoca...
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

cemalkamaci

ETE Hocam Selamlar...

Termo Alarm sistemini breadboard 'a kurup denedim, şöyle küçük bir sorunla karşılaştım.
TSET değeri (Eksilt tuşunu kullanarak) Negatif bir ısı değerine (örneğin -04,8 derece gibi) set edildiğinde program normal çalışmakta fakat PIC resetlendiğinde bu set değeri Pozitif olarak (yani +04,8 derece) ekrana çıkmaktadır. Program Negatif set değerlerinde çalışırken, pic resetlenince bu Set değerini hatırlayamamaktadır.

Benim gibi Negatif Set değerlerini kullanacak olanların çıkabileceği düşüncesiyle, sorunun programda yapılacak şu 2 değişiklikle bertaraf edilebileceğini gördüm.

Değişiklik-1.  OKU Subroutine'de 2.satır iptal edilir.

OKU:   READ 8,ALT.BYTE0:PAUSE 20:READ 9,ALT.BYTE1:PAUSE 20:READ 10,ISARET:PAUSE 10
'       if isaret<>"-" or isaret <>"+" then isaret="+"
       RETURN

Değişiklik 2.     tset=alt:TSEN=ISI ile başlayan satırın devamına 3 satırlık yeni bir IF..THEN sorgusu eklemek

...
   tset=alt:TSEN=ISI
    IF (ISARET<>"+" OR ISARET<>"-") THEN
        ISARET="+"
    ENDIF       
       IF Y=0 THEN
      ...

Değerli görüşlerinizi bekler, saygılar sunarım.

ete

İşaret bilgisi eproma kayıt ediliyor ve oradan da okunuyor aslında.
Ancak okuduktan sonraki if satırında bir mantık hatası yapmışım.
if isaret<>"-" OR isaret <>"+" then isaret="+"
şeklinde yer alan satırı
if isaret<>"-" AND isaret <>"+" then isaret="+"
şeklinde düzeltirseniz sorun kalmayacaktır.
Başka bir şey gerekmez.
Ben ana dosyayı düzeltiyorum.

Ete

kotan04

Alıntı yapılan: cepuronik - 24 Şubat 2013, 12:05:17
ETE Hocam Selamlar...

Termo Alarm sistemini breadboard 'a kurup denedim, şöyle küçük bir sorunla karşılaştım.
TSET değeri (Eksilt tuşunu kullanarak) Negatif bir ısı değerine (örneğin -04,8 derece gibi) set edildiğinde program normal çalışmakta fakat PIC resetlendiğinde bu set değeri Pozitif olarak (yani +04,8 derece) ekrana çıkmaktadır. Program Negatif set değerlerinde çalışırken, pic resetlenince bu Set değerini hatırlayamamaktadır.

Benim gibi Negatif Set değerlerini kullanacak olanların çıkabileceği düşüncesiyle, sorunun programda yapılacak şu 2 değişiklikle bertaraf edilebileceğini gördüm.

Değişiklik-1.  OKU Subroutine'de 2.satır iptal edilir.

OKU:   READ 8,ALT.BYTE0:PAUSE 20:READ 9,ALT.BYTE1:PAUSE 20:READ 10,ISARET:PAUSE 10
'       if isaret<>"-" or isaret <>"+" then isaret="+"
       RETURN

Değişiklik 2.     tset=alt:TSEN=ISI ile başlayan satırın devamına 3 satırlık yeni bir IF..THEN sorgusu eklemek

...
   tset=alt:TSEN=ISI
    IF (ISARET<>"+" OR ISARET<>"-") THEN
        ISARET="+"
    ENDIF       
       IF Y=0 THEN
      ...

Değerli görüşlerinizi bekler, saygılar sunarım.

pcb baskısı çok güzel nasıl yaptığınızı anlatabilirmisiniz iyi çalışmalar

ete

Alıntı Yap
pcb baskısı çok güzel nasıl yaptığınızı anlatabilirmisiniz iyi çalışmalar
Sorunun muhatabı kim?

Ete

engcck

Hocam PIC konusunda oldukça yeniyim .. Affınıza sığınarak iki sorum olacak , bu devreyi proteus da çalıştırdığımda , led sıcaklık değeri aşıldığında yanması gerekmiyor mu ? Alarm açık durumunda mı yanmakta ? İkinci sorum da şu ; PIC'ın boşta kalan 18 numaralı Analog bacagina ; Analog bir duman dedektörü (MQ7 veya MQ6 duman sensörü bağladığımda)  bağladığımda , kodlarda SHT11 'ile yapılan NEM   ile ilgili kodlarına (display harici)  ne gibi değişiklikler yapmam gerekir ?   ISI ve NEM sizin kaynaklarınızda da var sağolun ama ben 16F628 ile ısı ve duman alarmı yapmak istiyorum .. Şimdiden teşekkür ederim , saygılar

F®T

ısı set değerinin altına düşünce led yanıyor.simülasyonda görürüsün.

bu tip bir bağlantı yapman lazım tlc 548 entegresi spi çalışan bir adc entegresidir.veya adc ile gelen değeri okuyup yapabilirsin.ayrıca bunlar gaz sensörü.istersen direkte bağlayabilirsin ama sinyal seviyesi ölçmek için çok uygun değil.opamp ilede ölçülen değer adc seviyesine uygun hale getirilip ölçüm yapılabilir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Alıntı YapHocam PIC konusunda oldukça yeniyim .. Affınıza sığınarak iki sorum olacak , bu devreyi proteus da çalıştırdığımda , led sıcaklık değeri aşıldığında yanması gerekmiyor mu ? Alarm açık durumunda mı yanmakta ? İkinci sorum da şu ; PIC'ın boşta kalan 18 numaralı Analog bacagina ; Analog bir duman dedektörü (MQ7 veya MQ6 duman sensörü bağladığımda)  bağladığımda , kodlarda SHT11 'ile yapılan NEM   ile ilgili kodlarına (display harici)  ne gibi değişiklikler yapmam gerekir ?   ISI ve NEM sizin kaynaklarınızda da var sağolun ama ben 16F628 ile ısı ve duman alarmı yapmak istiyorum .. Şimdiden teşekkür ederim , saygılar
Program set değerin altına düştüğünde led yanmaktadır. Program öyle ayarlanmıştır. Bu sistem ısıtma amaçlı düşünüldüğünden önemli olan set değerin altına düşülmesidir. Soğutma amaçlı yapılırsa elbette set değerin üzerine çıkıldığında led yakılabilir. Programdan anlıyorsan ufak bir işaret değişimi ile bu istediğin yapılabilir. Ama genellikle bu gibi değişiklikler sonradan sorun çıkartıyor. Programın neresinde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini bir çırpıda göremiyorsun. Hal böyle olunca bir yeri değiştirince diğer yerlerden sorun çıkartabiliyor.
Analog duman sensörü çıkışı şayet 0-5V aralığında ise direk 18 nolu pine girer ve ADC okuması yaptırırsın.
0-5 V karşılığında okunan digital değer 0-1023  aralığında olacaktır. Bu sıfır dahil 1024 digital kademeye tekabül eder. Olayı yüzde bazında hesaplamak istersen ;
100/1024=0,09765625, bu değeri 256 ile çarparak sabit çarpanı bulursun. Buda 25 olarak bulunur.
O halde analog değer * 25 (işlem (HAM+1) */25 operatörü ile yapılacaktır) şeklinde duman yüzdesi bulunur.
Örnek yapmak gerekirse okunan değer 511 olsun;
Yuzde=(511+1)*/25=50 olarak hesaplanır. Nasıl hesapladık dersen
  (512*25/256 =25 )  şeklinde hesaplanır. Biz normal matematikte 256 ya bölüyoruz . Ancak pic */ işlemi ile ham değeri 25 ile çarpıp otomatik 256 ya bölerek sonucu vermektedir.
16F628 de analog pin olmadığı için onunla istediğini yapamazsın. Yerine aynı bacak yapısına sahip 16F88 kullanmanı öneririm.

Hepsi bu kadar.
Ete

kotan04

pardon sinan cnc arkadaşımız resimdeki pcb çok iyi çıkmış nasıl yaptığını anlatırmısın

ruzgar78

Hocam iyi akşamlar dijital thermostat arasıra çıkışı açıp kapatıyor bunu nasıl önlerim

ruzgar78

Hocam devreyi ISIS de kurdum her şey güzel fakat zaman zaman alarm çıkışı tetik veriyor bu durumu nasıl çözebilirim.Dolaysıyla Röleye bağlı motor açıp açıp kapatıyor ara ara
Saygılarımla

ete

Böyle bir şeyi nasıl yakaladınız detay vermeniz gerekiyor. Ben devreyi isisde çalıştırıyorum bir şey olmuyor.
Bu olay meydana geldiği zaman ,
- sensör sıcaklık değeri nedir?
- Alarm set değeri nedir
ve biliyorsanız hangi durumda bu olay meydana geliyor açıklayın ki ona göre iz sürebileyim.

Ete

Düzeltme: Programı çalıştırınca benzer olayı bende gördüm. Sorun zaman zaman sensörden Ham değer olarak 2 okunmasından kaynaklanıyor. Elbette sensörden 2 okunmasının hiç bir mantıklı açıklaması yok. Sorun tamamen İsis den kaynaklanıyor. Ancak enteresan olan böyle bir şeyin önceden mevcut olmamasına rağmen sonradan ortaya çıkmış olması. Belkide asıl sorun sis sürüm numarasındandır (7.10) zira dervenin gerçek halide elimde mevcut va onda hiç böyle şeyler olmuyor. Önümde hem benzetim hemde gerçek devresi çalışıyor. Bence gerçek devrede sizde deneyin.
Sensör okuma kısmını biraz değiştirdim. Sorun ortadan kalkmış gözüküyor. Değişen dosyayı eskisinin üzerine kayıt ettim. Sizde deneyin bakalım.

basri.erhan

Eta Hocam merhabalar,
Devre hala eksi değerleri okumuyor, eksi değerleri okuyabilmek için gereken düzeltmeleri bilmediğim için sizden rica edebilir miyim ?
Peltier malzeme ile bir buzdolabı yapmayı planlıyorum, başka bir devreyi kullanmıştım onu çalıştıramadım, bu daha mantıklı geldi bana,
kısa zaman içerisinde ekleyebilirseniz çok memnun olacağım,
Birde ares kısmı silinmiş, netlist var sadece onu da ekleyebilir misiniz ?
şimdiden teşekkür ederim.

ete

Düzeltmeyi yaptım. yeniden yükleyip deneyebilirsiniz. Eski dosyayı yeniledim.
Ares dosyası diye bir şey yok zaten. PCB dosyalarınıda ilave etmeye çalıştım umarım işinize yarar.

Ete

basri.erhan

Ete hocam çok teşekkürler
pcb dosyasını da ekleyebilir misiniz? Pdf ini eklemişsiniz ama bana pcb dosyası da gerekli, birde röleyi 12 vluk kullanırsak bacakları uymayacaktır büyük ihtimal, ona göre bir pcb koyabilir misiniz?
Bir de hocam bu ledi göremedim, birde alarm in , alarm out ve, gnd için ne kullanacağız, buton koysak ne için işe yarayacak?