Termo Alarm Sistemi

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:20:33

ete

Sıcaklık sensörü ile yapılmış ve alarm çıkışı olan bir proje veriyorum.
Devrede DS18B20 sensörü kullanılmış olup ekran olarak LCD kullanılmıştır.
Sıcaklık Set edilen değere ulaşınca alarm çıkışı aktif olmaktadır.

Proje dosyası ilişiktedir.

Ete

Dosya yenilenmiş şema ilave edilmiştir.
Eksi sıcaklık Set değeri işareti düzeltilmiştir. .........25-02-2013
Aradabir Alarm çıkışının aktif olması düzeltilmiştir...27-05-2013
Eksi sıcaklık okuma düzeltildi ................................ 15-06-2013

aliguzel1954@mynet.com

iyigünler sn hocam,
termoalarm sistemi projesi rar dosyası içerisinde devre şeması yok.mümkünse koyabilirmisiniz.teşekkürler :)

ete

Eski dosyasını yenileyerek ilave ettim. Yeniden yükleyiniz.

Ete

aliguzel1954@mynet.com

syn hocam;hürmetler
termo alarm sistemindeki bas dosyası içerisindeki  "ham=$FFBF:Gosub hesapla:RETURN  'NORMAL ÇALIŞMADA BU SATIR SİLİNECEK"  (tırnaklar yok)sildim ve hex yeniden oluşturdum ancak ds18b20  0C gösteriyor.birde ısı rutini yerleşek diyor bu rutin hangisidir.nerede yanlışlık yapıyorum sizin için geriye dönmek  belki sıkıcı olabiliyordur ama yardımcı olursanız sevinirim. :)

ete

Programın yeni yüklenmiş halinde zaten o satırı kapatıp hex dosyasını elde etmiştim. Seninbir şey yapmana gerek yok.
Ayrıca elde ettiğin hex dosyasını simulasyona koy ve dene bakalım sıcaklık dorğu çalışıyormu. Çalışıyorsa sensörün bozxuk demektir. Yada başka bir yanlışık yapıyorsundur devreni görmek gerekir. Kendin bulacaksın sorunu maalesef.
Bu çalışan bir devredir ve yüzlerce defa yapılmıştır.

Ete

aliguzel1954@mynet.com

ds18b20 data sheette  üst görünüş aldatıyor(metal bacakları üstte ama dikkat edilmezse yanıltıyor).hex i yeniden yükledim ve ds18b20 yi yeniledim çalıştı.hassasiyet ısı düşüp roleyi zamanında çalıştırıyor ancak ısı yükselirken  (yaklaşık +1C)de tetikliyor.yardımcı oldunuz saygılar.

sinancnc

ete hocam bir sonraki aşama olarak bu dervreyi yapacağım..İncelediğim kadarı ile anlamadığım bir yer yok ..elimde bc547 yerine bc237 var bir sıkıntı olmaz diye düşünüp bunu kullanacağım saygılar
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

sinancnc

termo pcb çizimi... Bunu bu akşam basacağım.

ete

LCD terminali yanlış yine. 2 Nolu bacağa +5V verceksin. 3 Nolu bacakta 10K trimpotun orta ucu olacak.
Dilimdeki tüyler uzamaya başladı!!!!!!!!!!!

Ete

sinancnc

Olurmu hocam :))))  düştüğüm kuyuya tekrar düşermiyim... 3 nolu bacaktan başlıyor 1 ve 2 yeni aldığım lcd arka plan ışıklandırma          (3 no gnd),(4 no +5volt),(5 no ise port bacağı oraya direk gnd vermişsiniz bende öle yaptım)

sinancnc

burada dün çalıştırığımdan faklı olan 3 nolu bacağı direk gnd girmek oldu sıkıntı olur diyor iseniz tekrar pot ekleyeyim..!

ete

Öncelikle 1 ve 2 Nolu bacaklar direk GND ye bağlı gözüküyor. Heleki 2 nolu bacakta başka bir bağlantı göremediğime göre LCD ye voltaj beslemesi vermemiş oluyorsun. + Besleme bacağı 2 nolu bacaktır. Sen ne vermişsin 2 nolu bacağa bir bakarmısın?

3 Nolu bacak kontrast bacağı demiştik. Direk GND ye bağlarsan maksimum kontrast vermiş olursun. Bu piyasadaki LCD lerin %99'unda ekranda siyah kutucuklar görmek anlamına geliyor. Siyah Kutucuk yerine karekter görmek istiyorsan oraya dediğim şekilde trimpot bağla veya en azından 680 Ohm ile GND ye bağla bu 3 nolu bacağı.

Ete

sinancnc

Hemen uyguluyorum hocam : trimportu.. Teşekkür ederim...

sinancnc

Hocam sıkıntı çözüldü ve detaylı halde tekrar yolluyorum elinize sağlık

sinancnc

Arkadaşlar deney bordu + lcd dersini birleştirerek yaptım sistem harika çalışıyor...Ellerine sağlık ete hocam