Termo Alarm Sistemi

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:20:33

ete

LütfenBekleyiniz yazısını görebiliyor isen demekki işlemcin çalışıyor. Ancak gerisi gelmediğine göre bir sorun var demekki.
Bu yazı ekrana geldikten sonra sistem eprom okuyor ve ardından sensör okumaya geçiyor. Senin sorunun muhtemelen sensör ile ilgili. Çünki sensör okunduktan sonra ekran değişiyor yada değişmesi gerekiyor ki sende bu olamıyor maalesef.
Sensör bağlantın ya yanlış ya sensörün arızalı orada bir şey var mutlaka.
PCB vs her şey senin elinde olduğuna göre sen bulacaksın sorunu. Bir şey bulamıyrum diyorsan programda ufak bir hile yapıp sensör kısmını atlamasını sağlayabiliriz. Sen yapabilirim diyorsan tarfi edeyim ona göre yap ve programı pic yükleyerek bir bak bakalım ekran değişecekmi. Yok yapamam dersen ben yapıp hex dosyası vereyim.
Yapman gereken şey;
SENSOROKU: 
'           ham=$FFBF:Gosub hesapla:RETURN  'NORMAL ÇALIŞMADA BU SATIR SİLİNECEK
satrlarını bulup Ham=... şeklinde başlayan satırı aktif hale getirmek. Yani başındki tırnakişaretini silmek yada kaldırmak.
Sonra programı derleyip yeniden pice yüklemek. Bu aşamada program sensörden bir değer okumuş gibi yapıp orada takılmadan dönecek ve ekrana sıcaklık değerini verecektir.
Ete

bozoklu01

Hocam teşekkür ederim öncelikle ilginiz için. Söylediğiniz değişikliği yapabilirim ancak derlemeyle ilgili sorun yaşıyorum (windows 10'a yükseltmiş çocuklar bilgisayarı)  hex'i hazır verme fırsatınız olursa çok sevinirim. Bir diğer dikkatimi çeken husus hocam DS18B20 takılı olsun olmasın pic'in 18.bacağı şaseyle kısa devre oluyor devre çalışınca. bu normalmi? devre beslemesi kesilince kısa devre ortadan kalkmasa pcb'de hata yaptım diyeceğim ama sorunu bir türlü çözemedim. Isı nem alarm sistemi devreniz sensör farkıyla aynı neredeyse onda hiçbir sorun yaşamadım çok stabil ve sağlıklı ölçüm yapıyor.

ete

Sensör farkı ile ne demek. Aynı sensör değilmi? mesajda 18B20 demişsiniz. Farklı sensör ise çalışmaz orada takılır kalır muhtemelen.
Her neyse denemen için programın hex dosyasını veriyorum.
18 nolu pin boşta gözüküyor.Açılışta rastgele değer alır bu pinler. Seninkisi muhtemelen LOW ile açılıyor ki bu çokda önemli değil.
Win -10 da aşağıdaki sigorta ayarlarını kullan diğerlerini sil yada kapat.
@ __config _BODEN_ON & _BOREN_ON & _CP_ON & _DATA_CP_ON & _PWRTE_ON & _WDT_ON & _LVP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT

Ete

bozoklu01

Erol Hocam sensör farkı derken termo alarm ve ısı nem alarm devrelerinizin ikisinide yaptım ikisinin sensörleri ve bunlara bağlı olarak sensör kodlamaları dışında herşeyi aynı demek istemiştim. Hocam bu arada devredeki sorunu buldum sizin yardımınızla tabi. İsis çiziminde 18.pin boşta görünüyor 17.pin ise DS18B20'nin data ucu görünüyor ancak pcb'de 18.pin DS18B20'nin data ucu 17.pin boş görünüyor. datayı 17.pine çekince sorun düzeldi hocam. Herşey için teşekkürler.