Termo Alarm Sistemi

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:20:33

ete

Daha fazla hiç bir şey yapamam fazlasını kendiniz yapın artık.
Ete

basri.erhan

Yok tamam hocam da pcb dosyası olsa düzeltme yapabilirim , ama pdf te düzeltme yapmam mantıklı olmaz

ete

Pcb dosyası sprintlayout ile hazırlandıı. Sende onu kullanıyorsan vereyim değilse yapacağım bir şey yok zaten.
Ete

basri.erhan

Yok hocam ares kullanıyorum ama biraz uğraştım öğrenmek için, neyse ares te oluşturmaya çalışayım sağolasın

ferdi07

hocam ben  ferdi elektronik işi ile uğraşıyorum  alarmlı termometre devreyi yaptım allah  rağzı olsun sorunsuz  çalıştı

hkalaycioglu

Ete Hocam İyi Günler Herkese Kolay Gelsin
Ben termostat devresi yaptım kuluçka makinası için daha önce benim siteye attığım bir devrede var veya sizinki de olur.Ben bu devreye menü içinde gezinirken belirli bir süre işlem yapılmazsa menünün dışına atıp rutin kontrollerini yapmasını istiyorum ama beceremedim. Bir bakmanız mümkünmü. sizin daha önceki dtmf devrenizde vardı böyle bir özellik inceledim ama işin içinden çıkamadım.

ete

Bu işi yapmanın bir tek yolu var. O bölüm içinde sayac çalıştırmak. Bildiğin SAYAC isimli değişkeni her program döngüsünde değerini bir atıracaksın. SOnuçta belirli bir rakam tespit edip (senin için uygun süreye karşılık gelen) o raka ulaşınca programı başka bir bölüme yönlendireceksin. Basit bir iş aslında.
Tabiiki bu ayrılmaı düşündüğün bölüme gelirken SAYAC=0 yapman gerekiyor. Yoksa eski değer üzerinde kalır va program yanlış iş yapar.

Ete

alper1059

Alıntı yapılan: ete - 05 Eylül 2011, 11:20:33
Sıcaklık sensörü ile yapılmış ve alarm çıkışı olan bir proje veriyorum.
Devrede DS18B20 sensörü kullanılmış olup ekran olarak LCD kullanılmıştır.
Sıcaklık Set edilen değere ulaşınca alarm çıkışı aktif olmaktadır.

Proje dosyası ilişiktedir.

Ete

Dosya yenilenmiş şema ilave edilmiştir.
Eksi sıcaklık Set değeri işareti düzeltilmiştir. .........25-02-2013
Aradabir Alarm çıkışının aktif olması düzeltilmiştir...27-05-2013
Eksi sıcaklık okuma düzeltildi ................................ 15-06-2013

Hocam verdigin bilgiler için cok teşekkur ederim..Benim kuçuk bir bilgiye ihtiyacim var kullandiginiz rölenin modeli özelligi ne olmali.. bu devreyi yapacagim Allah nasip ederse

ete

Hiç bir özel yanı yok. Sıradan bir röle çift sıra kontaklı dikdörtgen şeklinde bir röle. Piyasada en çok bulunan röledir bu.

Ete

alper1059

Alıntı yapılan: ete - 24 Ekim 2014, 12:26:01
Hiç bir özel yanı yok. Sıradan bir röle çift sıra kontaklı dikdörtgen şeklinde bir röle. Piyasada en çok bulunan röledir bu.

Ete

Hocam ben devreyi 5v ile beslemek istiyorum..Röle galiba 12v mu kullanmak gerekli...5v ile calişan devreye uygun bilgidiniz röle varmi hocam model seri vsvs cunku pek bilgim yok rölelerle ilgili    Saygilarimla

ete

Devrede 5v röle kullanöayı pek sevmem. Devrede ne kullandım hatırlamıyorum. 5 v röle kullanınca onu 5 v luk regüle devresine bağlayacaksın ve röle her çekişte pic reset atacak. Tavsiyem 12v röle kullanman yönündedir.
Röleleri de bana sorma artık. Malzemecilerin sitelerine girsen bir sürü çeşit olduğunu göreceksin zaten. Her türlü röle piyasada satılıyor. Tabiiki röle ile ne çalıştıracaksın önemlidir. Şebekeden 10 A akım çeken bir cihaz çalıştırdığında röle kontağının bu akıma uygun olması beklenir. Kontak akımlarına dikkat et.

Ete

alper1059

Alıntı yapılan: ete - 24 Ekim 2014, 14:55:18
Devrede 5v röle kullanöayı pek sevmem. Devrede ne kullandım hatırlamıyorum. 5 v röle kullanınca onu 5 v luk regüle devresine bağlayacaksın ve röle her çekişte pic reset atacak. Tavsiyem 12v röle kullanman yönündedir.
Röleleri de bana sorma artık. Malzemecilerin sitelerine girsen bir sürü çeşit olduğunu göreceksin zaten. Her türlü röle piyasada satılıyor. Tabiiki röle ile ne çalıştıracaksın önemlidir. Şebekeden 10 A akım çeken bir cihaz çalıştırdığında röle kontağının bu akıma uygun olması beklenir. Kontak akımlarına dikkat et.

Ete

Hocam devreyi kurdum ellerine saglik.. cok guzel olmuş...Hocam bu devredeki amaç  alarmı örnek olarak 25 dereceye getirdigimizde ve ölçulen sicaklikda 25 olunca led yaniyo.. Ama ölçulen deger  alarm degerinin altindaysa bile led yaniyo ?? yoksa benmi yanliş anladim... ölçulen deger alarmdan ustundeyse led yanmiyo altinyadaysa devamli yaniyo ? yanlişmiyim..Saygilarimla

ete

Sence bu neyin göstergesi? Demekki devremiz ısıtmaya çalışan bir devre.
Sana soğutmaya çalışan bir şey lazım demekki.

Isıtıcılar nasıl çalışır? Ayarladığın set sıcaklığına kadar ısıtma devam eder. Set değer aşılınca ısıtma durur. Bu devrede onu yapıyor.

Ete

eprom_20

ETE Hocamın yazılımına ek yaparak yaptığım bir çalışma vardı dilerim işinizi görür

Eksiklerimi ete Hocam giderir umarım,,Proteus 8 ile açılıyor

bozoklu01

Hocam devreyi yaptım ama ekranda lütfen bekleyin yazısı var başkada bir şey olmuyor, DS18B20'nin  data ucuyla şase kısadevre oluyor devre çalışınca iki kez pic'i iki kez 18B20'yi değiştirdim, kısa devre kontrolü yaptım, isis çizimi baskı devreden farklı olduğu için ordan kontrol edemedim, nerede yanlış yapmış olabilirim aceba yardımcı olabilirmisiniz?