Dot-Matrix Ledler ile çalışan Saat

Başlatan ete, 30 Eylül 2011, 10:08:47

rhoca68

sayın ete hocam ısıste sizin verdiğiniz hex kenarı 60 ledli devrede çalışıyor. bense gönderdiğim devreye hexi attığımda ısıste çalışmıyor daha devreme denemedim ısıste çalışsa tamam.tesşekkür ederim selamlar.

rhoca68

hocam yazmayı unutmuşum ds1302 ile olan ve haftanun günleri 8x8 8 adet dotlu olanın hexini istiyorum mümkünmü , eğer mümkün değilse dotlardan 3 tanesini kaldırıp kenar ledleri iptal ederim selamlar

kuylus

Şemalarda  noksanlık var  ıln2803  kullanmadan  sürmeye ugraşıyorsun  hem satır  artı hemde sütünlar artı ile  nasıl çalışacak  bu hali ile ekranda  bişey göremezsin 

ayrıca  proteusda zaten besleme  ayakları otomatik baglı yani senin ekstra  picin dışına yol çizerek  besleme veriyormuş gibi yapmana gerek yok

kuylus

rhoca68 ; sen  hangi şemaya göre  hangi picle  olanını istiyorsa o şemayı ekle biz bakalım ona göre ete hoca hex dosyasını yayınlar eklediğin dosysdaki şemaları denedim ve programlar çalışıyor.

MS_59

rhoca68

ete hoca sana bu saatin en son versiyonunun hexini verdi senin verdiğin dosyadaki program ve şema uln'siz
bizimki ise uln ile çalışıyor yani satırlara eksi gidiyor sutunlarada artı RTC farklı  çalışmaması normal
mehmet

rhoca68

kardeşim bende rtc 1302 ile olan ve 8 adet dotlu haftanın günleri olan hexi istiyorom  vede uln ile değiştirdim ben pc den çıktı alırken piclerin artı eksi pin numaralarıda çıksın diye dışarıdan çizdim. proteusta extra bağlantıya gerek yok bunun bilincindeyim.çıktı alırken ve devreyi delikli plakete aktarırken şema elimde olsun diye extra pin nolarını kendim dışarıdan çizdim bunu simulasyonda bir fark yaratacağını sanmıyorum yanılıyorsam özür dilerim.

ete

Bu saat rtc olarak ds1307 kullanır. Şema ve simulasyon devresini daha önce verdim. Bu saatten sonra şemaya göre program yazmam mümkün değil. Benden 877A ya göre program istedin verdim. Orjinal şemayı uygularsan çalışacaktır.
Ete

rhoca68

hocam tamam teşekkür ederim.yaptığım devreyi değiştirip1307 ye ve 877A ya göre dizayn edeceğim. ve çalışma videosunu en kısa zamanda buraya koyacağım.gerekli desteği veren tüm arkadaşlara ve en başta ete hocam size teşekkür ederim iyi akşamlar.

xc10

Sayın ete hocam bu konun başında verdiğiniz ve kendinizinde uygulayarak kullandığınız saatin KPM-1588 BSRND 3mm dot matrixli baskı devresini hazırlayacağım.Onun için merak ettiğim size sormak istediğim sorular var.
1-uln 2803 11,12,13,14,15,16,17,18 nolu uçları dot matrix displayın kaçıncı uçlarını sürmektedir?
Benim tespitim şudur.
ULN 2803      dotmatrix
18------------------8
17------------------7
16------------------6
15------------------5
14------------------4
13------------------3
12------------------2
11------------------1 midir?
2-74hc595               dotmatrix
15----------------------a
1------------------------b
2------------------------c
3------------------------d
4------------------------e
5------------------------f
6------------------------g
7------------------------h midir?
cevap için şimdiden teşekkürler.

ete

ULN de , Giriş pinlerinin tam karşısındakiler çıkış pinleridir. Buna göre;
1 ==> 18
2 ==> 17
3 ==> 16
4 ==> 15
5 ==> 14
6 ==> 13
7 ==> 12
8 ==> 11

595 tespitin doğru

Ete

kartal_0689

Arkadaşlar işlerin yoğunluğundan uzun süre ilgilenememiştim ama sonunda saat bitti.Buyrun.....

i.soran
TURKEY/ANK

gogoce

Merhaba ustatlar arkadaşlar

bende bu saat devresine bir hırsla başladım ama gerek zamansızlık gerek maddi imkansızlık yakamı bir türlü bırakmadı

belki yapabilecek arkadaşlar için yardımcı olabilirim diye düşünerek eagle ile çizdiğim projemi yayınlıyorum . TAMAMEN BİTİREMEDİĞİM PROJEDİR . Lütfen dikkat ediniz .

Display olarak foryard marka 8x8 displaye göre çimiştim ama kodunu tam olarak hatırlamıyorum . Bulunca pdf sini yayınlarım

yapacak arkadaşa şimdiden hayırlı olsun dileklerimi sunarım

PCB ve Şema çizimlerini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz

saygılar
gogoce

http://www.dosyadeposu.com/files/D9vvEFuo1383128595.html

displayi de buldum arkadaşlar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

zeus48

ete hocam mrb.  sizin saat projelerinizden   prog-1  lcd olanı yaptım çalıştı , fakat  ısı +65,5  yukarı göstermiyor. yardımcı olabilecekmisin ?

ete

Programda yer alan sıcaklık okuma kısmını ve hesaplama kısmını aşağıdaki ile değiştirirsen düzelir.

Ete

SENSOROKU: 
           OWOUT   Comm_Pin, 1, [$CC, $44]' ISI değerini oku
Bekle:
           OWIN    Comm_Pin, 4, [Busy]    ' Busy değerini oku
           IF      Busy = 0 THEN Bekle  ' hala meşgulmü? , evet ise goto Bekle..!
           OWOUT   Comm_Pin, 1, [$CC, $BE]' scratchpad memory oku
           OWIN    Comm_Pin, 2, [HAM.Lowbyte, HAM.Highbyte]' İki byte oku ve okumayı bitir.
           GOSUB   Hesapla
           RETURN

Hesapla:                 ' Ham değerden Santigrat derece hesabı
    Sign  = "+"
    IF SIGN_BITI = NEGAT_ISI THEN
       Sign   = "-" 
       HAM=~(ham-1)
    endif     

GEC:
    ISI = ((HAM*10)/16)
    FLOAT = ISI //10
    ISI=ISI/10