57mm display

Başlatan oguztkn, 07 Ocak 2014, 11:36:04

oguztkn

Arkadaslar elimde 4 adet ortak Anot 57 mm display var bunlarin anotlarini bd140 ile surmeye calisiyorum transistorler saglam ama nerde yanlis yaptigimi bulamadim telefondan yaziyorum baglanti seklim ise
picin cikisi 1k ile bd140 beyzine emiteri 12 volta collectorude display anot ucuna bagladim segment uclarida uln2803 ile pice bagli ama transistorler kesime gitmiyor surekli iletimde kaliyor picin cikisinida olctum pic calisiyor tarama yontemi ile yapmaya calisiyorum ama transistorler sorun cikari acaba sorun nerde ?

Simdiden tesekkurler.....

est32

BD140 patates olabilir mi?
Tv tamircisi bir arkadaşım arıza ararken şüphelendiği bjt transistörlerin E ve C uçlarına bakıyor. Transistör arızası genelde(%90 falan) transistörün sürekli iletimde kalması şeklinde olur diyordu. bir de farklı pnp transistör ile denemek lazım.
Kataloğuna baktığımda base akımı en fazla 0.5 amper görünüyor, aslında çok yüksek, bir de direnç değerini düşürerek dener misiniz? Belki picten aldığı vdd direnç yüzünden yeterli gelmiyor olabilir.

oguztkn

oncelikle tesekkur ederim cevabiniz icin
birde soyle denedim base ucunu picten soktum kabloyla elimle bir 7805 cikisina degdiriyorum iletime geciyor birde 7805 in sasesine degdiriyorum gene iletime geciyor kendimden suphelenmeye basladim kafam karisti
en son sunu denedim picten cikani 1 k ile bd139 un beyzine girdim emiterini saseye bagladim collectorude 1 k ile  bd140 in beyzine girdim onunda emiterini +12 ye collectorunude anot uca girdim calisti ama kararsiz bu sorun neden olabilir ?

est32

bir transistörün hem gnd hem de vcc de tetiklemesi ilginç bir durum. Bence transistörü değiştirip deneyin.
Saçma olacak belki ama uln2803'ün 10. bacağı bir yere bağlı mı, boşta mı? Röle çekmede kullanılmayacaksa boşta olması gerekiyor diye biliyorum. bu pinin bağlantısı etkiliyor olabilir mi acaba?

oguztkn

uln nin 10 numarali bacagi bos bir yere baglamalimiyim

est32

bildiğim kadarıyla bağlanmamalı, sanırım boşta kalacak.

oguztkn

daha once uln2803 kullanan varmi acaba 10 numarali bacak etkiliyor olabilimi acaba bd'leri

kartal_0689

Arkadaşım,

ULN2803 çıkışları direkt olarak (-) ye çeker. yani sen o çıkıştan (lojik 0) alırsın.
Dolayısıyla eğer role kullanırsan bir bacağı (+) da, diğer bacağını ULN çıkışıyla (-) ye çekmen gerek.
Eğer transistör kullanacaksan pnp kullanmalısın çünkü (-) ile tetiklenir. Bunlar için örnek şema aşağıdadır.
Role ve transistör bağlantıları örneğidir.
Ayrıca ULN'nin 10 numaralı bacağı +5V a çekilmelidir.

Ve eğer direkt olarak Displaylerden eksiye çekmesini istiyorsan yine 10 numaralı bacağı +V ye bağlamalısın.

Ben PIC ile ortak anot display kullanmıştım. Örneği resimde var. Yine PIC' in çıkışları doğrudan Displayin segmentlerine bağlı.
Digit pinleri ise PNP Transistörlerle +V kontrollü.
PIC' den kontrolüm ise şöyle;

Kontrol etmek istediğim segment bitlerini Lojik 0, diğerlerini lojik 1 yapıyorum.
Yine kontrol etmek istediğim digiti lojik 0 yapıp diğerlerini lojik 1 yapıyorum.

TURKEY/ANK

ete

Bir şeyi açıklığa kavuşturmak lazım. ULN nin 10 nolu bacağı içeriden çıkışlara diyot ile bağlıdır. Dolayısıyla ULN ile röle sürecekseniz 10 Nolu bacağa + besleme vermeniz gerekir. Ama röle bobinlerinde ayrıca diyot kullanmanız gerekmiyor çünki o diyotlar her çıkış için içeride mevcut. Display sürerken 10 nolu bacağın + beslemeye bağlanmöası hiç gerekmiyor. Tamamen boş bırakmak daha uygun. Sadece ve sadece endüktif yükler (bobin - motor vs gibi) için 10 nolu bacak + beslemeye bağlanıp diyotlar aktive edilmelidir.

Ortak katod display kullanırken displayde 1 sayısını görmek için segmentlere %00000110 sayısını vermek gerekir. Böylece b ve c segmentlerine voltaj vermiş olursunuz. Daha doğrusu segmentleri 595 ile sürüyorsanız yada direk pic portuna bağlı ise bu değeri segmentlere ulaştırmak gerekir. Ama ortak anot display sürüyorsanız bu sefer o değerin tersini vermek gerekir. Yani %11111001 değerini segmentlere verip ortak anota da pozitif besleme ulaştırmanız gerekir.

Ama arada 595 kullanıp onunla ULN yi sürüyorsanız sistemi sanki ortak katod sürüyormuş gibi kullanmanız gerekir.
Yani 595'e %00000110 bilgisini vermeniz onunda bu bilgi ile çıkışlarından %zzzzz00z çıkarıp ortak anot displayi sürmesi gerekir. Bunlara dikkat edilirse displayler çalışacaktır.

Ete

oguztkn

benim denemem şöyle deneme programı yazdım displaylerin bağlı olduğu portları sırasıyla 1 sn high 1 sn low yapıyorum yani transistörleri denemek için ama displayler sürekli iletimde kalıyor acaba +12 voltu pnp transistör ile kontrol edilmesi bu kadar zormu ? (transistör bd140)

ete

Bu denemeyi acaba Simulasyonda mı yapıyorsun. Simulasyon da transistörlerin Collectorlerine Pulldown direnci takman gerekiyor.Gerçek devren bunu istemez ama simulasyonda  gerekiyor.

Ete

est32

oncelikle tesekkur ederim cevabiniz icin
birde soyle denedim base ucunu picten soktum kabloyla elimle bir 7805 cikisina degdiriyorum iletime geciyor birde 7805 in sasesine degdiriyorum
yanıtından reelde denediğini düşünüyorum.

ete

Öyle gözüküyor. O halde o transistörler ya çakma, yada bozulmuşlar. Bc serisinden bir transistör kullan. Mesela bc327. Bu en az 500 ma taşır. Olmadı bc 558 dene oda 100 ma taşır ama sana çalışabildiğini gösterir en azından.
Ete

oguztkn

Arkadaşlar herkese tekrar teşekkür ederim
Sorunu şöyle çözdüm ; aldığım bd140ların hepsini devreden söktüm ve ölçü aletiyle ölçtüm NPN çıktılar üzerlerinde bd140 yazıyolar ama NPN'ler nasıl işse bu neyse mecburen hepsini  atıp yenileriyle değiştirdim sorun çözüldü

oguztkn

Bir sorum daha olacak 45 mm display'i direk pic ile sürebilirmiyim pic zarar görürmü yada parlaklık çok düşermi birde display ortak katot