60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

extension

Hocam bende P.I.D., PLC vb. kontrol cihazları üreten Özel bir şirkette çalışıyorum. Bu yüzden imkanım oldukça fazla.

Sonkez bu saatin çerçevesini nasıl edinebiliriz. Size de zahmet verdik fazlasıyla..
Hakkınızı helal edin :)

ete

Bir milyoncularda 5 TL ye hazır saat satıyorlar. Kart ebadı yaklaşık 27 cm olduğuna göre bu çapı alacak bir kutu işini görecektir. Eski saati söküp yerine yenisini takarsın. Ayrıca saat malzemeleri satan firmalar bu tür saat kutularınıda satıyorlar.
Ayrıca eşantiyon firmaları bu saat kutularını satıyor.  Bana İzmirdeki arkadaşım aldı ama bu alternatiflerden birinden aldığını biliyorum.

Ete

F®T

bende saatçiden saat aldım.içini boşaltıp kullandım.7.5tl
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ugurkantar

ete hocam öncelikle kolay gelsin.. bu proje gerçekleştirmek istiyorum. formun basında pcb çapı 50 cm idi.  daha sonro 25 cm olarak değiştimi. ben 50 cm olarak bastım. 50 cm pcb de sorun varmı ? konuyu tamamıyla okudum . ama anlamadım. yardımcı olursanız sevinirim

ete

Saat PCB sinin çapını hiç bir şeyle alakası yok. Tamamen kişinin kendisine kalmış bir konu.
Sonuçta çap ne olursa olsun ledler ona göre dizilecek öyle değilmi?
takma kafanı ve yapmaya devam et. 50 cm de epeyce büyük olmuş. Ona göre kutu bulabilecekmisin bakalım. 25cm veya benimki gibi 27 cm çap kutu açısından ideal idi.

Ete

ugurkantar

kutuya koymayı dusunmuyorum hocam okulda cnc ile ledlerin yerini ve displayı plexiglas üzerine açtım. çok buyuk oldu. bu hafta bitiririm. bakalım olmazsa küçültürüz.

xoom

O PCB'de ufak sorunlar vardı fakat ben son halini düzenleyip tekrar foruma eklemiştim.. siz büyük ihtimalle sorunsuz olanını yapmışsınızdır çünkü eskinin linkini yenilemiştim.. kolay gelsin.

ete

Genel istek üzerine saatin çalışır halini gösteren videsounu aşağıya ekledim. İsteyen izleyebilir.

Ete

http://www.youtube.com/watch?v=pVhv-AoG8Lk

mustafa48

Tebrik ederim 10 numara iş olmuş Emeği geçen herkesin eline sağlık

xoom

Ete Bey..  1sn 60 ledi yakmayı başarmışsınız.. sorun neymiş acaba?

xoom

Hocam bu devrede Saniye Ledlerinin yönlerini ters taktığımızda Animasyonlar normalin tersi çalışmakta.. Peki bu Ters bağlantıyı bozmadan animasyonları yine doğru şekilde çalıştırmak için nasıl bir yol sergilemem lazım ?
IF YENI=1 THEN GOSUB ANIM_BIR 
IF SN=0 then
MR=0:PULSOUT SHCP,5 ' Ledler birer eklenerek yanıyor
IF ANIM=0 then
MR=1:PULSOUT SHCP,5
ELSE
DS=1:MR=1:PULSOUT SHCP,5:ds=0 ' Ledler tektek yanıyor
ENDIF
ENDIF
PULSOUT SHCP,5

Bu Kod'un tersi nasıl olur ?( ledlerin anotları ortak katotları 74hc595lerde)

ete

Bu sistemde shift registerlerin bir birlerine seri bağlantı özelliğini kullandım.
Ledleri tek tek yakarken en başta data girişine 1 adet high sinyali verip sonra her sn başında bir puls verdim. Böylece verdiğim high her puls verilişinde yürümüş oldu. Sen ledleri ters bağladı isen başlangıçta bütün ledler yanıp pul verdikçe bir led sönerek ilerleyecektir. Bunu komutla tersine döndürmek için önce bütün ledleri söndürmek gerekir. Sonra girişe verilen high pulsı yerine Low palsı verilerek ledin yürümesi sağlanabilir belki.
Yalnız epeyce bir satır ilave etmek gerekecek. Programda limit de idi sığarmı bilemem.
Bunu sen yapabilecekmisin benmi yapacağım? Bana yap diyorsan bir simulasyon devresi olmadan işin içinden çıkamam.
Benim devreyi 595 çıkışlarına led bağlayarak değiştir ve şemayı bana yolla. En azından bir deneyelim bakalım. Olacakmı?.

Ete

edit: şimdi bir iki deneme yaptım ama olmayacak gibi. Sebebide 595 lerin MR (Reset) uçlarını sıklıkla kullanıyorum devrede. Bir defa MR yi sıfıra çekersem sistem resetlenip bütün çıkışlar sıfırlanıp sistem başa dönüyor. Seinin sisteminde MR yi sıfırladıktan sonra baştan sonra bir kerde 1 yazdırmam gerkiyor. Çok fazla vakit alacak iş bu.

EDİT-2:
Bir şeyler yaptım ama sonuç nasıl olur onu ancak sen deneyip söyleyeceksin.
İlişiktedir.

xoom

Hocam Sizin Devrenizle yola çıkıp başka bir forumdaki hex'le yola devam etmiştim ki.. sonra böyle bişey geldi başımıza şimdi Arkadaş pbp dosyasını paylaşmıyor..fakat forumlarda buldugum bir pbp dosyası sanırım bu saat için.. zaten büyük bir kısmı sizin kodlarınızın aynısı..
dosyayı alta ekliyorum..
bu kodlar katotlar şaşe'de iken çalışıyor.. fakat yanlışlıkla bunu tersini yaptık..bu kodları tersine çevirmeye çalışabilirmiyiz?
devreyi ve kodları ekliyorum..
Devreyi simule edince herşey 595 çıkışları 1 oluyor fakat ledler yanmıyor:( haliyle sıfır olması gerekiyor)

ete

Bulduğun o sistemde saat kodları bana ait. Devreye farklı animasyonlar eklemişler. Sanırım animasyonlar için ayrı pic çalıştırıyorlar o devrede.

Benim kendi devremin kodlarını senin ters bağlantına göre değiştirdim ama görmedin mesajı sanırım.
Bir önceki mesajıma bir daha bakarmısın.

Ete

xoom

Ete Hocam kodların saat ve sıcaklıkla ilgili olan kısımları sizin kodlar.. Bu arada benim yukarida verdiğim kod sadece 16F88 ile çalışıyor animasyonlar için ek bir Pic kullanılmıyor.. yukarida verdiğim kodu kullanıyorum ben ama animasyonlar tam tersi çalışıyor..25'e yakın animasyon var sanırım.
Not: Sizin verdiğiniz kodu birazdan deneyip sonucuda burada yazacağım.