Dijital LPG depo göstergesi

Başlatan nurim, 26 Aralık 2011, 04:20:05

pwm.c

nurim'in opamp kullanması çok yerinde bir karar. buna sadece gerilim izleyici gözüyle bakmamak lazım.
öncelikle opamp tampon vazivesi görür ve pici korur. simülasyon ortamında bazı durumlar oluşmaz ama gerçekte sensör civarinda oluşabilecek statik elektrik gibi durumlar pic portunu kolayca yakabilir. zaten böyle durumlarda optik izolatörler kullanılır ama analog sensör okuduğumuz için bu işi yapan optik izolatörler bulmak çok zordur. bu nedenle opamp ile tampon yapmak tam yerinde bir karar.
dahası, pic adc girişinde bir kondansatör bulunur ve bunun şarj süresine göre dönüşüm yapılır. eğer giriş akımınız zayıfsa dönüşüm sonucunu mutlaka etkileyecektir. o nedenle elde ettğimiz çıkış geriliminin akım değerinide arttırmakta fayda var. opamp ise bu vazifeyide yapmış oluyor.

ilk opamplı devrede gördüğüm iki eksiklik vardı. bunlar çok önemli değil ama yapılması iyi olur. birincisi, filitre yok. gerşi yazılım ile halledilebilinir ama donanımdada bulunması fayda sağlar. 10k dirençten sonra buraya düşük değerli bir kondansatör eklenmeli.
ikincisi, opamp 9v ile beslenmiş ve çıkışı direk pice bağlanmış. bu 9v gerilimin buraya ulaşma durumlarında pice zarar verebilir. bunun içinde bir önlem alınmalıydı. örneğin, 5v ile besleyip pic referans girişleriyle kalibre yapılabilinir.

çalışmada emeği geşenlere teşekkürler.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Analogic

Alıntı yapılan: pwm.c - 28 Aralık 2011, 21:34:37
buna sadece gerilim izleyici gözüyle bakmamak lazım.
öncelikle opamp tampon vazivesi görür ve pici korur.
Gerilim izleyici opampa başka hangi gözle bakılabilir ki?
Öte yandan, max. değeri 5v olan bir gerilimi, beslemesi 9v olan opampa bağlayınca koruma olmasının aksine, adc girişine 9v girme riski oluşur. Siz de bu tehlikeyi farketmişsiniz zaten ama ne diye, opamp kullanılmasına gerek görmüşsünüz anlamadım. Opamp pici 5v tan mı koruyacak?

Burada opamp normal çalıştığında, gerilim izleyici olarak çalışır ve girişin akımını yükselterek çıkışa aktarır ama, hiçbir şekilde filtreleme, koruma yapmaz, peaklar vs. neredeyse olduğu gibi geçer opamptan. Eğer opamp bozulur da, besleme doğrudan çıkışa giderse, ki opamplar bozulunca sıklıkla karşılaşılan bir durumdur, bu durumda picin bozulma ihtimali yüksektir.
10K kullanılmaz da, sensör çıkışı doğrudan adcye verilirse, akım zayıflamamış olur,dolayısıyla pice adcden yüksek voltaj girme riski de oluşmaz. Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi, adc girişine düşük değerli bir kondansatör bağlayarak bir miktar filtreleme yapılabilir, kondansatör peakları vs. opamptan çok daha iyi filtreleme yapar ve adc girişine eklenecek bir zener diyotla koruma sağlanabilir. Bu gibi devrelerde, tutarlı sonuç alabilmek ve stabilizasyon için yazılımsal filtre eklenilmesi de şarttır, aksi taktirde ani duruş kalkış, çukura düşme, tümsekten atlama vs. gibi durumlarda depo çalkalanınca gösterge sapıtır.
Güzel bir uygulama olduğuna şüphe yok ama ince ayrıntılara da dikkat etmek lazım, zamanım olmadığından şu sıralar pek uygulama şansım yok ama, ben de bir ara bargraflı bir takometre, lpg göstergesi, saat, sıcaklık, akü voltajı vb. gibi verileri lcd ekranda birleştirerek yol bilgisayarı gibi birşey yapmak istiyorum ama, soğukta arabayla uğraşmaya üşeniyorum, bu yüzden şimdilik düşünce olarak duruyor kenarda, gerek araç donanımı, gerekse elektronik konusunda tecrübelerim doğrultusunda konuya desteğimi sürdüreceğim zaman buldukça. kolay gelsin..

dedim

nurim kardeş;

keske acık kaynak kodunuda paylassaydın iyi olurdu.senınle msn den görüşebilirmiyiz.yada telefon ile irtibata gecebilirmiyim

ali.karakus

bu devreyi yaptım hazırladım arabanın şamandırasına taktım %125 gibi bi deger gösterdi neden öyle bir değer göstermiş olanilir yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin herkeze

ELZEMEFE

nedeni şu .. orda ayar yeri  var arkdaşım pot ile arabayı ful doldurup bir kez yad abi kez  referans ayarı yapmanlazım ..

ali.karakus

ali.karakus

herkeze duyurulur devre araçlarda çalışmıyor bunun üzerine atikerin lpg firmasına gittim bunu denemişler verim alamamışlar hiç bi şekilde doğruluk göstermiyor devre güzel olmuş yapan kişiye teşekkür ederim ama işlem görmedi anlıyacağınız herkeze kolay gelsin

ELZEMEFE

yaa yine mi reklam koydun kardeşim sen yaaa  ...

nurim

Alıntı yapılan: ali.karakus - 15 Şubat 2012, 23:24:26
bu devreyi yaptım hazırladım arabanın şamandırasına taktım %125 gibi bi deger gösterdi neden öyle bir değer göstermiş olanilir yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin herkeze

-"bu devreyi yaptım hazırladım arabanın şamandırasına taktım "
Şamandıran 0-90 OHM luk şamandıramıydı? Yada hangi tip şamandıradır? (IR ledli, hall sensörlü....vb.)
Bunu açıklarsan deneyecekler için iyi olur. Çünki sorun buradan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
Kolay Gelsin
nurim

ELZEMEFE

"biotec"
bu devreyi yapıcam .. birde patent almışın ..  burası form kardeşim reklam koyacağın biyer değil madem anlat iki satır yazı yazı yaz...reklam olmayan tarzda ...teknik olaylar

devreyi yapıcam ve satacamda patent almışın git beni şikayet et

nurim

Alıntı yapılan: ali.karakus - 17 Şubat 2012, 19:24:59
herkeze duyurulur devre araçlarda çalışmıyor bunun üzerine atikerin lpg firmasına gittim bunu denemişler verim alamamışlar hiç bi şekilde doğruluk göstermiyor devre güzel olmuş yapan kişiye teşekkür ederim ama işlem görmedi anlıyacağınız herkeze kolay gelsin

-"atikerin lpg firmasına gittim bunu denemişler verim alamamışlar " neredeki firma bu ?
Kolay Gelsin
nurim

ali.karakus

Alıntı yapılan: nurim - 18 Şubat 2012, 23:15:32
-"atikerin lpg firmasına gittim bunu denemişler verim alamamışlar " neredeki firma bu ?
ostimde bi dükkan ankara ostim belki bilirsin

nurim

Alıntı yapılan: ali.karakus - 19 Şubat 2012, 01:54:17
ostimde bi dükkan ankara ostim belki bilirsin

-"atikerin lpg firmasına gittim" dediğinde atikerin ( Atiker Firmasının) kendi yeri gibi düşündüğüm için, neresi diye sormuştum. anladığım kadarıyla araçlara atiker ürünü takan bir dükkan. Bu konudaki tecrübeleri (dijital gösterge) nedir? Oda belli değil.
Birde (-"Şamandıran 0-90 OHM luk şamandıramıydı?") soruma cevap alamadım? Bu çok önemli bir detay.
Çünki, 0-90 ohm şamandırayla denenmiş ve çalışmıyorsa bunun nedenini araştırmak istiyorum. Bu devreyle başka şamandıralarla sonuç alınması, zaten mümkün değildir.
Onun için deneyen birisi olarak bu detayı açıklarsan iyi olacak.
Kolay Gelsin
nurim

Hattuşa

s.a.
arkadaşlar LPG tankının ölçümü ile ilgili gaz miktarını sağlıklı ölçmenin en iyi yolu HALL sensörü kullanmaktır. zira sistemin kendi göstergesini kullanmak mantıksız. çünkü hassas değil. içinde (yanlış hatırlamıyorsam) 4 tane direnç var ve bu dirençler 4 ledi yakıyor, biz bunu başka bir sitede çok sağlıklı ve hassas bir biçimde hall sensörü ile işlemcide okutabildik. bunun için LPG sistemine ilave bir eklenti veya değişiklik gerektirmiyor. sadece 3-4tl lik hall sensörü ile tank üzerindeki göstergedeki minik demir nüvenin konumunu okuyarak sağlıklı bir ölçüm aldık. ben projeye devam etmedim. devam eden arkadaşımız bu işi ticari boyuta taşımaya çalışıyor
ETE hocam linki veriyorum ama eğer reklam olarak görürseniz mesajımı silmenizi rica ediyorum.
http://www.lugatek.com/forum/index.php?topic=39.0

ELZEMEFE

bu konu neden bu kadar ilgi çekti anlamıyorum...