Dijital LPG depo göstergesi

Başlatan nurim, 26 Aralık 2011, 04:20:05

ete

ElzemEfe,

En başta senin neden bu kadar ilgini çekti onu sana soruyorum. Biraz sakin ol.
Kimse,  kimsenin işine karışmasın. Her kesin bir bildiği var elbette.
Ayrıca her yerde art niyetli kişilerin olduğuda malum. Bunları bir kalemde silmek mümkün değil. Elimizden geldiğince mücadele edeceğiz. Olmadı başka tedbirler alacağız Bu tür kişileri takip edecek Yöneticiler var bu sitede.
Görmemiş olabilirler. Bunun için üyelerin direk olaya müdahale etmeleri yerine "Moderatöre Rapor Et" diye bir seçenek koymuşuz bas oraya ve rapor et yeter. Senin görevin oraya kadar. Üyeler ile laf dalaşına girmek anlamsız ve gereksiz.
Ortaya konuşmak da anlamsız ve gereksiz. Burada dalaşma değil elektronik adına bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bunu saptırmayalım lütfen. Bu sözlerim hem sana hemde diğer üyelere .

Ete

ali.karakus

Alıntı yapılan: nurim - 21 Şubat 2012, 13:31:49
-"atikerin lpg firmasına gittim" dediğinde atikerin ( Atiker Firmasının) kendi yeri gibi düşündüğüm için, neresi diye sormuştum. anladığım kadarıyla araçlara atiker ürünü takan bir dükkan. Bu konudaki tecrübeleri (dijital gösterge) nedir? Oda belli değil.
Birde (-"Şamandıran 0-90 OHM luk şamandıramıydı?") soruma cevap alamadım? Bu çok önemli bir detay.
Çünki, 0-90 ohm şamandırayla denenmiş ve çalışmıyorsa bunun nedenini araştırmak istiyorum. Bu devreyle başka şamandıralarla sonuç alınması, zaten mümkün değildir.
Onun için deneyen birisi olarak bu detayı açıklarsan iyi olacak.
0-90 ohm luk şamandırada denedim verim alınmadı

ete

Çok zayıf bir açıklama. "Verim Alınmadı" !!!!. Ne demektir bu? . Belli değil. Ne veriminden bahsediyoruz?. Oda belli değil. O halde Bu açıklamanın tek bir yorumu olabilir oda "desteksiz atma!!!!."

İlk defa böyle bir olay meydana geliyor. Gerek bu forumda gerekse diğer forumlarda pek çok proje yayınladım. Bunlardan bazıları Ticari ürün haline getirildi ve piyasada satılıyor. Ama ilk defa yayınlana bir devre ticari rekabet ortamına sahne oldu burada.  Sanki birileri bu konuda başka sistem yayınlamasın veya yapılmasın yalnızca bizimki yapılsın diye gayret sarfediyor ve bunların birde ortak ağızları mevcut.
Burası bir amatör elektronik tartışma sitesi. Kendimizi ticari sistemlerden uzak tutmaya çalışıyoruz. Bizim ne bir satış amacımız var neden bir iddiamız var. Burada yayınlanan devreler tamamen amatör ruhla yapılan boş zaman değerlendirmeye yönelik ama zaman zaman da ucu ticarete dayanan projeler. Elbette biliyorum. Üyelerimiz arasında bu işin ticaretini yapan bir çok kişiler mevcut.  Onlar yararlandıkları oranda öğrendiklerini ürettikleri projelere yansıtıyorlar. Ama burasını bir rekabet ortamı haline getirmek ve abuk subuk açıklamalar yapmak benim prensiplerime aykırı.
Burada yayınlana devrelerin çalışıp çalışmaması o devreyi yapanın kendi sorumluluğundadır.  Bu nedenle bu kişilerin anlamsız açıklamalar yapmalarını şiddetle red ediyorum. İsteyen istediği devreyi yapar. Devre çalışmayabilir. Diğer üyeleri uyarmak adına devre şu sebeplerden dolayı kullanılamaz denilebilir. Ama desteksiz atılırsa o mesajdan şüphe duyarım.

Desteksiz atma diyorum çünki devre ile ilgili olarak ne bir olumsuz yan belirtilmiş nede aksayan bir taraftan söz edilmiş. Yalnızca verim alınamadı dediğine göre sen bu devreyi ya hiç yapmadın ve başkalarının ağzına bakarak söz söylüyorsun yada yapmayı beceremedin.  Bu nedenle ne yaptığını anlayabilmemiz için ve aynı zamanda sözlerini desteklemek için buraya yaptığın sistemin resimlerini bir koy bakalım. Kullandığın sensörüde bir koy görelim istersen. Ona bizde bir yorum yapalım.

Senden şöyle bir açıklama beklerdim. Arkadaşlar bu devreyi yaptım, şu sensörü kullandım ve aracıma monte ettim yada ettirdim. Kullanırken şu .... sorunlar meydana geldi. Bu nedenle kullanamadım.
Desteksiz  verim alınmadı açıklaması bana bir şey ifade etmiyor maalesef.

Ete

ali.karakus

Alıntı yapılan: ete - 23 Şubat 2012, 10:42:05
Çok zayıf bir açıklama. "Verim Alınmadı" !!!!. Ne demektir bu? . Belli değil. Ne veriminden bahsediyoruz?. Oda belli değil. O halde Bu açıklamanın tek bir yorumu olabilir oda "desteksiz atma!!!!."

İlk defa böyle bir olay meydana geliyor. Gerek bu forumda gerekse diğer forumlarda pek çok proje yayınladım. Bunlardan bazıları Ticari ürün haline getirildi ve piyasada satılıyor. Ama ilk defa yayınlana bir devre ticari rekabet ortamına sahne oldu burada.  Sanki birileri bu konuda başka sistem yayınlamasın veya yapılmasın yalnızca bizimki yapılsın diye gayret sarfediyor ve bunların birde ortak ağızları mevcut.
Burası bir amatör elektronik tartışma sitesi. Kendimizi ticari sistemlerden uzak tutmaya çalışıyoruz. Bizim ne bir satış amacımız var neden bir iddiamız var. Burada yayınlanan devreler tamamen amatör ruhla yapılan boş zaman değerlendirmeye yönelik ama zaman zaman da ucu ticarete dayanan projeler. Elbette biliyorum. Üyelerimiz arasında bu işin ticaretini yapan bir çok kişiler mevcut.  Onlar yararlandıkları oranda öğrendiklerini ürettikleri projelere yansıtıyorlar. Ama burasını bir rekabet ortamı haline getirmek ve abuk subuk açıklamalar yapmak benim prensiplerime aykırı.
Burada yayınlana devrelerin çalışıp çalışmaması o devreyi yapanın kendi sorumluluğundadır.  Bu nedenle bu kişilerin anlamsız açıklamalar yapmalarını şiddetle red ediyorum. İsteyen istediği devreyi yapar. Devre çalışmayabilir. Diğer üyeleri uyarmak adına devre şu sebeplerden dolayı kullanılamaz denilebilir. Ama desteksiz atılırsa o mesajdan şüphe duyarım.

Desteksiz atma diyorum çünki devre ile ilgili olarak ne bir olumsuz yan belirtilmiş nede aksayan bir taraftan söz edilmiş. Yalnızca verim alınamadı dediğine göre sen bu devreyi ya hiç yapmadın ve başkalarının ağzına bakarak söz söylüyorsun yada yapmayı beceremedin.  Bu nedenle ne yaptığını anlayabilmemiz için ve aynı zamanda sözlerini desteklemek için buraya yaptığın sistemin resimlerini bir koy bakalım. Kullandığın sensörüde bir koy görelim istersen. Ona bizde bir yorum yapalım.

Senden şöyle bir açıklama beklerdim. Arkadaşlar bu devreyi yaptım, şu sensörü kullandım ve aracıma monte ettim yada ettirdim. Kullanırken şu .... sorunlar meydana geldi. Bu nedenle kullanamadım.
Desteksiz  verim alınmadı açıklaması bana bir şey ifade etmiyor maalesef.

Ete
ben paranız bosa gitmesin die sizleri uyarmk istedim ama anlaşılan yaramazmış isteyen yapsın denesin bosuna parası gitsin madem inanmıyorsunuz keyfiniz bilir.

Mucit23

Alıntı Yap
@ali.karakus
ben paranız bosa gitmesin die sizleri uyarmk istedim ama anlaşılan yaramazmış isteyen yapsın denesin bosuna parası gitsin madem inanmıyorsunuz keyfiniz bilir.

Amacım tartışma yaratmak değil ama senin şu yazdıkların son derece gereksiz. Senin amacın birilerini uyarmaktan ziyade milleti bu işten uzak tutmak.

Ete hoca söylemiş ama Sen hala Israrla neden verim alamadığını sebebleriyle söylemiyorsun. Belki Hiç devreyi bile yapmadın. Sonuçta çözülemeyecek problem yoktur.

Bu devreye verimsiz diyebildiğine göre mutlaka verimli çalıştığını bildiğin gösterge vardır. Sana göre verimli olan devreler nasıl verimli çalışıyor peki bari onu söyle bakalım buradaki devrenin verimli çalışan devrelere göre bi eksiği varmı hepimiz görelim?

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ELZEMEFE

Ete  hocam ben bu  konu uzadı felan dedim. reklam oluyo felan dedim bana kızdınız ama olanlar ortada... aslında başka şeyleirn farkına varmıştım...  orda devre niye çalışmasın ki  alt tarafı adc okuma yapıyo eğer şamandıra direnç gösteriyosa her türlü olur..

birileri formda farklı noktları kapatmaya çalışıyo....
bizim toros aracımızda baktım ben farklı bir şamandıra sistemi var düşündüm ona da uyarlanabilir
... sıradan adc okuyup hesaplanıp ekranda gösteren bir devre..

ayrıca  forma  yeni giren bir kişi sadece tek konuya ileti yazmış olup yok çalışmaz yok olmaz şu bu derse
şüphe duyarım... ve duyduğumu da açık aık belirttim . daha  önce bu konu  başlığına zırt bırt reklam atan kişi  ile de   iş birliği içinde olduğunu düşünmekteyim... 

dedim

ALİ KARAKUS arkadasıma buradan haykırıyorum.benım aracım 93 model skoda favorit brc beyni ve lpg depomda brc ben de bu devreyi yaptım.KOÇLAR GİBİ ÇALIŞIYOR.ÇALIŞMIYOR DİYENIN ALNINI KARISLRIM.iş tecrube istiyor.lpg tankındaki ibreli göstergeye gelen sinyal okuma ucunu cıkartıp devreye baglantısını yaparsanız adam gibi çalısıyor.yetmedimi birde kutulayın ön sag kalorifer separatörünün orayada montajlayın.ortaya nefis bir görüntü cıkıyor.ben şimdiden 10 adet yapıp sattım.nurum arkasımın ellerine saglık işlerinde basarılarının devamını diliyorum.

didem

çok güzel bir proje bunun basıc kodu elinizde varmı paylaşırmısınız incelemek istiyorum ben ist.end.meslek lisesi ögrencisiyim pic yazılım ögrenme çabasındayım parça parçada olsa merakımdan ögrendim paylaşmayabilirsiniz elinizde mümkünse incelemk isterim teşekkürler şimdiden iyi çalışmalar dilerim.

TA5AAT

Eline saglık dostum güzal çalışıyor Denedim..
Açık KOD.ları varmı kodlara belki (ZAMAN ISI ) felan ekliyebiliriz PbP ekleyebilirmisisn.

Teşekkürler..

ete

Biraz düşünerek bu programa ait kodların en azından 5-10 satır olabileceğini ve bununda kolaylıkla yeniden yazılabileceğini düşünmeniz gerek. Yazamaya başlayın takıldığınız yeri bana sorun bakalım. Belki bir kaçınız bir araya gelerek kodları tamamlayabilirsiniz. Eksik kalan yerleri ben tamamlarım. Kormayın o kadarda zor bir şey değil.

Ete

wisdom_rs232

Öncelikle Merhabalar arkadaşlar.

nurim kardeşede Emeğine sağlık. yüzel bir çalışma.

Dedim arkadaşımız aradı, Aslında konu bu değildi HHO idi ama bu konunun açıldığını söyledi, Merakla tüm yazıları okudum. Ya amma gereksiz yazılar var, Arkadaşlar birkere çalışmayan devre yoktur inancına bende katılıyorum. Devreyi çalıştıramayan elektronikçidir. (3-5 internetten Devre şeması bulan ve bunu bir araya getiren kendine elektronikçi sanıyor....) DURRR kardeş Önce malzemeleri tanı, devre analizi yap, Hesap kitap yap ondan sonra devreni kur ve çalıştırki kendine elektronikçiyim de...
Başkasınınkine  bak feyz al, Başkasının ki ile iş yapılmazzzzzzzzz...... (Devresi)

devre gayet basit sade anlaşılır. karmaşık bişide yok. İster opamp kullan ister direk 90 ohm luk direnç üzerinden bilgi al ne alırsan al. yeterki pice sağlıklı bir 0-5v sinyali getir. Birde yazılımda Örneklemeni güzel yap, bukadar basit.
a firması 90OHM yapmış
B firması 120 OHM yapmış
C Firması HALL yapmış bunlar teferruat arkdaşlar.
Siz hangi bilgiyi nasıl alacanızıda bildikten sonra gerisi Kolay.  çamur atmayın devreye devre ben denemedim ama kuzular gibi çlışır görünüyor, tek sorun tanktaki sensör omajıdır. Oda zaten çalışıyorsa çalışır. Bozuksa mevcut sistemi çalışmazzzzz.

İşin özü budur ete hocanındiği gibi programdada bişi yoktur, 8-10 satırla çözülür hadi biz amatörüz , 20 satırla yapalım. ama mantığı analog bilgiye istediğini yaptır yeter. Bukadar istersen özel karakterlerle tank resmi yap......

bendede a......... markası var fırsatım olursa denecem. hatta bu firma merkezi konyada, gerekirse firmayada gidip sorabilirim kaç OHM rezistör kullanmışlar. froje güzel ve etkili.  Ayrıca Hall sensörde var. Hatta Full haldeyken Birde litre gir tanka sana geri litreyide versin, ayrıca TL hesabıda yapsın, gerisi fantaziiiiiiiii.

saygılar.

Wisdom

wisdom_rs232

birde yazmayı unuttum bu devreyi yapınca araba dahamı az yakıyorrrr :) :) :)

saygılar.

Wisdom

ete

Bu cihaz az yaktırmaz çok kaçtırmaz.
Ete

wisdom_rs232

konu üzerinde genelinde ticari düşünülüyor, Çok para kazandıracağı telaşesi sarmış arkadaşları, o bir gerçek...
:) :) :)

Saygılar

Wisdom

ete

Konu üzerinde ticari düşünmek projeyi yapanın hakkıdır. Buna kimsenin itirazı olmaz.
Ticari olayın iki yüzü var. Birinci yüzünde buraya her şeyi ile açık olarak koyduğun bir projeyi anında birileri alıp ticari malzeme haline getiriveriyorlar. Emek harcayan düşünen geliştiren proje sahibi o işden para kazanan projeyi ticari boyuta taşıyan kişi oluyor. Sence bu haksızlık değilmidir. Bu yüzden akıl ile üretilen işlerde telif hakkı diye bir şey icad edilmiş.
Burada yayınlanan projeler ticari ürün olarak yapılsın diye yayınlanmıyorlar. Birileri birşeyler öğrensin diye yayınlanıyorlar. Ne yazıkki birinci şekilde düşünenler çoğunlukta.

Olayın ikinci yüzünde ise porjeyi yapan, işi birazda ticari düşünürse buraya açık dosyalarını koymuyor. Hex dosyasını koyuyor.
Dİyeceksinki aynı şey değilmi?. Evet aynı şey gibi doruyor ama şunlarıda göz ardı etmemek gerekiyor.
Yalnızca hex dosyası verilen projelerden sakınmak lazım. Zira hiç beklemediğiniz bir anda ekrana bir yazı çıkabilir.
Sistem açılışında projeyi yapan kişinin ismi ekrana çıkar. Onu silerseniz program iptal olabilir.
Yada belirli bir çalışma süresinden sonra sistem kendi kendini silebilir. Yada hiç çalışmaz hale gelebilir.
Bunlar tabiiki olayın ticarileşmemesi için alınacak tedbirlerden bazıları. Ben böyle şeyler yapmıyorum. Ancak yapmayıda düşünmüyor değilim hani.
Ete