Dijital LPG depo göstergesi

Başlatan nurim, 26 Aralık 2011, 04:20:05

ete

Kpya edilemez dediğin bir şeyin detaylarını ortaya koyacaksınki o detaylar kopya edilmesin. Nasıl çalıştığı belli olmayan bir ürünün kopyalanması diye bir şey sözkonusu olabilirmi. Ayrıca bir konuda patent almanın maliyeti öyle ucuz bir şey değil. O ürüne patent alsalar en azında 500 TL ye satmaları gerekir yoksa masrafını kurtaramazlar. Yazdıkları hikaye sadece.

Ete

didem

haklısınız hocam benim görüşmemde öyle söylendi kaldı ki ürün detayını kimse bence ortaya koymaz alan kişi bilir sadece bundan kar amaç eden kişi ortaya koymaz diye düşünüyorum patent almamış olabilir yanlız ben kartal marka arabada çalışan videounuda indirip izledim montaj yaparlarmı videoda bilmiyorum fakat cidden cihaz bence iyi çalışıyor ben görşümü söyleyim dedim amacım ortalıgı kızıştırma degil sadece merak ettiklerimi yazıyorum hocam..cihaznız ne zaman biter polo aracıma olurmu birde sensör olarak kaç degerinde bilmiyorum elektrigi nerden alcaz onuda belirtirmisiniz lütfen.

ete

Benim cihaz bitti zatem Şu anda aksaklıları varmıdır diye deniyoruz. Hiç bir alet planlandığı gibi çalışmaz. Mutlaka gözden kaçan bir şeyler çıkar ve onları sonradan düzeltirsiniz. Bu aşamadayız. Belkide hiç bir şey çıkmaz. Bana göre her şeyi kontrol ettim diye düşünüyorum ama kimbilir .
Yaklaşık 30 günlük test süresi belirledik. Sonunda cihazı satışa sunacağız. Polo'ya olurmu diy ebir şey düşünmemek lazım.
Aracınızda LPG tankı var ise ve bir göstergeniz yok ise (4 adet led haricinde) elbette bunu kullanabilirsiniz.
Benim cihaz 3 sensörden birisini kullanmak zorunda en iyi sonuç 90 Ohm sensörü ile alınıyor.
LPG deposu üzerinde bir sensör var zaten. Yapmanız gereken şey onun tipini öğrenmek.
Piyasada benim gödüğüm sensörler şunalr,
Omik sensör olarak 90 Ohm-20K , 30K lık sensörler . Ayrıca 50 K olduğuda söyleniyor ama ben görmedim.
Hall sensörlü sistem de varmış ben onuda henüz görmedim. Elime birde foto transitörlü bir sensörde geçti ama maalesef çok uyduruk. Çalışması mucize olur diye düşünüyorum.  O nedenle bunu sensörden saymıyorum.

Ete

TA5AAT

mrb: hocam baskı devreyi yaptım opamp olarak LM 358 kullanıldı arkadaşımızın şemada belirtigi gibi 100 om luk ayarlı direnci yarısı üzerinde kayma yapıyor ve 50 om olarak  0....50 om olarak devre çok güzel çalışmakta yani ibremiz yarım HİLAL şeklinde dönmekte sistem bu şekilde CANAVAR fakat yeni sistemde kademeli dirençler var HALL sensoru daha denemedim bitane sipariş ettik burası 40 İL,DEN büyük fakat KÖY gibi bazı mazemeler bulunmuyor....

hocam bu kademeli dirençlerin degerini okuyup PİC ekrana degerleri gösterebilirmi yakıt bilgisini ekrana verse yazılımdan degişiklik yapılsa ŞAMANDIRA nın durumuna göre kayan uç hangi degerde ise PİC tanımlıcak o degeri ekrana yakıt durumu belirecek ozaman sensöre ayarlı dirence gerek duyul mazdiye düşündük yanılıyormuyuz.......

unutmadan  NURİM  eline saglık..  ve konuda emegi geçen arkadaşlarmız ve yorumlarnı düşüncelerini paylaşan arkadaşlarımızında eline saglık Teşekkürler..

ete

Benim bildiğim sensörler zaten kademeli direnç şeklinde yapılmış.
Direnç değerlerini okumak şimdilik mümkün değil. Yalnızca iki uçtan okunacak değer çok sağlıklı bir değer vermez. Ancak bütün dirençler aynı ise ve bir tanesinin değerini biliyorsan o zaman toplam değer okunup ona göre bir değer hesabı yapılabilir ama ne işine yarayacak anlamadım doğrusu.

Ete

dedim

VAY ansını yaw daha ben yazana kadar 3 sayfa forum oluyordu.KONUYU bayagı  bir hızlandırmısım.ete hocama nurim hocama ve wisdom_rs232 hocama özellikle tesekkkürü borç bilirim.yaptıgınız sistem su an için sadece brc markalarda cok hassa calısıyor.tabiki benım aracımda brc.az bucuk modifiyr tadilat yaptım devrenızde ve su an ticari olarak pıyasaya sürülmüş durumda .gerisimi allah bol kazançlı günler versin.ete hocam kendisi yapınca güsel oluyor da baskasının yaptıgını da begenmıyo degil.ben yaptım.oldu.herkese ama herkese kolay gelsin diyorum.konuyuda bayagı  bir ilerletmışler.wisdom hocam la olan görüşmelerimden sonra forumda bakıyorum da herkez bir seylerini paylasmıs.dogrudur.burası  bir forum sitesi ete hocada ögrencilerine bir seyler ögretiyor.ama yanlış anladıysam düzeltin.bundan sonraki projelerinde neden acık kod vermıyor.bir yere kadar degil mi.işin hemen ticari boyutuna geçiş hazırlıklarını yaparak görüşmelerde bulunuyor.bir site kolay işlemıyor.para lazım bazı konularda da.neyse uzatmayayım.ben yapıp sattıgıma göre ete hocam da bu konuda benden daha tecrübeli oldugundan dolayı ticaretini düşünmüş.helal olsun.allah bol kazançlar versin.iletişime gecmek zor oluyor kendisiyle

wisdom_rs232

dedim kardeş allah razı olsun, bu işin hocası en azından benim hocam etedir. çok yardımcı oldu allah razı olsun. Kendisini anlıyorum senlede konuştuk bunu, tüm Türkiye dahil yurtdışından bile arkadaşlar yazardır sanırım. onun için kendini eğitime adamış olması gerekir nitekimde öyle olduğunu düşünüyorum. Ama bu işler kolay işler değil bazı denemeler yapılması için ciddi ar-ge çalışmasına ihtiyaç vardır. Ar-Ge demekte masraf demektir. onun için ete hocanında bu işleri ticarete dökmesi gerektiğini düşünüyorum, bunun için vakti olmadığını düşünüyorum, yine sorun ve sıkıntılarda yardımcı olacağını düşünüyorum. Yine kaldıki ben kendisinin yaşına gelsem Bu işlerle uğraşmam Hayatın tadını çıkarırım.  :)

Kendisine Çok Çok Teşekkür ediyorum.

Wisdom.

ete

Sürekli yineliyorum. Hayatımı elektronikten kazanmıyorum. Elektronikle alakası olmayan bir işim var Allaha şükür.
Ancak bu forumlara girdiğimden beri sürekli olarak birileri bana iş yaptırmak istiyor. Ticari anlamda işler. Bir kısmı yazılımla ilgili bir kısmıda komple tasarımlar şeklinde geliyor.  Benim yalnızca programlara ve tasarımlara ayıracak vaktim oluyor. Bu nedenle fiziki olarak bir devrenin yapılması ile ilgilenmiyorum. Bir insanın Hobisi olunca ihtiyaçlarıda oluyor. Çok fazla alet edevat merakım vardır. Bu tür ihtiyaçlarımı bu projelerden elde ettiğim gelirlerle karşılıyorum.
İzmirde bir arkadaşım var. Oda bana epeyce iş getiriyor. Ben tasarlıyorum o üretip sahibine veriyor. İş sahipleriile hemen hemen hiç muhatap olmuyorum.  Anlayacağınız üzere ticari bir takım gayeler peşinde değilim ama gelen işlerede hayır dememeye çalışıyorum.  Sonuçta bu LPG projeside ticari anlamda arkadaşımdan gelen bir proje ve ben tasarlayıp kendisine aktardım. İşin ticari boyutu budur. 
Öte yandan şöyle bir piyasada gezinen programlara bakıyorumda öğrenenlere çok fazla katkıda bulunduğumu görebiliyorum.  Menü tasarımlarından tutunda sensör okumalarına kadar ayrıca RTC kullanımı ve en önemlisi RF projelerinde benim kodlar örnek olarak kullanılıyor. Pek çok kimsenin ticari gaye ile açık etmediği konuların neredeyse tamamını açık etmiş bulunuyorum. Bu nedenle kimse bana işi Ticarete döküyor demesin lütfen.
Bazen karşınızdakinide anlamak gerektiğini unutmayın.

Burada yayınlanmış bir projenin ticari boyutta üretilip satılması yanlıştır. Kişisel kullanımlara bir şey demiyorum. Ama işin sahibi yani onu üreten kişinin o işde hakkı olduğunu unutmayın. En azından kendisine sorup izin alınmalı ve gerekirse kardan pay verilmelidir. Bu dünya hakkıdır.  Bu hakkı vermeyen vermez . Ozaman da borcunu diğer tarafta öder ne yapalım. Kimse kimsenin boğazına sarılmıyor.  Bu konuyu aradabir gündeme getiriyorum. Bu işten rahatsızım. Pek çok siteden bu nedenle ayrıldım. Ama projelerimi hala kullanıyorlar.
Diyeceklerim bu kadar umarım anlaşılacak kadar açıktır söylediklerim.

Ete

Hattuşa

Alıntı YapBurada yayınlanmış bir projenin ticari boyutta üretilip satılması yanlıştır. Kişisel kullanımlara bir şey demiyorum. Ama işin sahibi yani onu üreten kişinin o işde hakkı olduğunu unutmayın. En azından kendisine sorup izin alınmalı ve gerekirse kardan pay verilmelidir. Bu dünya hakkıdır.  Bu hakkı vermeyen vermez . Ozaman da borcunu diğer tarafta öder ne yapalım. Kimse kimsenin boğazına sarılmıyor.  Bu konuyu aradabir gündeme getiriyorum. Bu işten rahatsızım. Pek çok siteden bu nedenle ayrıldım. Ama projelerimi hala kullanıyorlar.
Diyeceklerim bu kadar umarım anlaşılacak kadar açıktır söylediklerim.

Ete
ete hocam sözlerinize sonuna kadar katılıyorum ve her zamanki gibi yine haklısınız.
hocam bu ülkede PBP öğrenmeye çalışanda az-cok hakkınız vardır bunu inkar edecek insan sayısı azdır. ben protoncuyum ama ben protunu dolaylı yönden sizden öğrendim.

Hattuşa

bu arada bende LPG göstergesi yapmaya çalışıyorum, bir arkadaşım için ve kendi aracım için henüz yazılım bitmedi ama ekran görüntüsü aşağı-yukarı bu şekilde olacak

dedim

özür dilerim ete hocam ben öyle demek istemedim.konu ben yazana kadar hiç kimsenın ilgisini cekmemişti.ben yazdıktan sonra tekrar yineliyorum wisdom_rs232 hocam la telden görüştükten sonra forumda bir canlanma sezdim.bu konu hakkında da düşüncelerimi beyan ettim.bende sizin vermiş oldugunuz derslerden yola cıktım.az cok kendime göre yazabiliyorum ama affınıza sıgınaraktan söylüyorum kimse sizinle basa cıkamaz.nette nerde bakarsanız bakın sizin kodlarınızla yola cıkan bir cok ögrenciniz var aralarında bende bulunuyorum. bu konunun okadar ilerlemesi benı gercekten sasırttı.wisdom hocam la görüştüm.% 1 hata payı ile devre calısıyor dedim.hatta sahsen görüşecektik ama nasip olmadı.ve bu konu ondan sonra bayagı  bir gelişti.yazmam daki gayem bundan ileri degildir.ben sizi durduramayacagıma göre işlerinizde basarıların devamını dilemekten baska yapacagım bir sey yoktur.lafım size degil.TEKRAR SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.

fatih88

pbp sizin bizler üzerinde büyükk hakkınız var size sonsuz teşekkür ederiz ete hocam
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

dnaci

herkese merhaba, konu 8 sayfa olmuş baya ilgi çekmiş zaman ayırdım, yazılanların hepsini okudum, vardığım sonuç insanlar arabalarının göğsünde fazladan bir ekran istemiyorlar. Zaten 4 ledli seviye göstergesi bile bence kaba bir şey. Neyse benim aklıma başka birşey geldi;

Ekranlı seviye göstergesi yerine sesli uyarı verilebilir. mesala depo dolu ise "lpg%100" seviye azaldığında "lpg%90" yarıya düştüğünde "lpg%50" gibi sesli uyarı verilebilir. 10luk dilimler halinde seviye sesli olarak bildirebilir. Sistem bagaj içinde olur ve hemen arka hoparlörlerden birisine kablo ile ses girişi yapılabilir. Müzik dinliyordum duyamazsam diyede dert etmeye gerek yok, ön tarafa biryerlere küçük bir buton takılabilir, müziği kısıp düğmeye bastığımızda o anda misal %40 ise şu uyarı sesli verilebilir;

"lpg %40"

Sistem pic18f2550 üzerine kurulabilir, bu mikrodenetleyici sd kart içindeki 11 adet wav dosyasını sensörden gelen bilgiye göre sanırım çaldırabilir. kendi sesinizi sd karta wav uzantılı kaydetmeniz yeterli. neden 11 %0'ı  unutmamak lazım.

ete

Bu sesili uyarı sistemi hem pahalıya mal olur hem kocamanbir plaka olur hemde bazı mahsurları var.
Birinicisi ses ikazınıbirkaç defa tekrar etmeli oda insanı rahatsız eder. Bir defa söylese oda olmaz.Radyonun sesi açık ise ses arada kaynar gider. Bu durumda en ideali  mevcut Benzin göstergesini gaz kullanılıdığı zaman gaz göstergesi olarak kullanmak bence. Bu konu üzerinde kafa yormaktayım. Benzin göstergelerini araştırıyorum. tanıdıklarımdan çıkma göstergeler buldum. Şimdiye kadar gördüğüm iki çeşit sistem var birisi direk voltaja göre ibre bir değer gösteriyor. Direk ibreli voltmetre gibi çalışıyor. İkincisinde yine voltaja göre bir değer gösteriyor ama bimetal bir parçayı ısıtarak bükülmesine ve böylece ibrenin sapmasına sebep oluyor. Fazla akımçektiği içinbu kötü bir sistem bence.
Anlayacağınız bu sistemi voltmetre tipi göstergesi olan araçlara kolaylıkla yapabilirm. Seçimi Benzin==Gaz seçimini yapan switch yapar. Ama her araç için ayrı uğraşmak gerekiki buda işin kötü yanı.

Ete

wisdom_rs232

nurim kardeş senin hexin analog değerlerin terslenmiş halini atabilirmisn zahmet olmazzsa.... 0.42 v geldiğinde depo boş diyecek.

wisdom